התנגדות לתוכנית הענק בקריית גת: "דירות קטנות הן לא דיור בר-השגה"

הקואליציה לדיור בר-השגה הגישה התנגדות לתוכנית לבניית 2,550 דירות חדשות בקרית גת, בטענה כי וד"ל דרום מסתפקת בקביעה כי 20% מהדירות בפרויקט יהיו קטנות, ואינה מנצלת את סמכויותיה לאשר דירות להשכרה לטווח ארוך במחיר מפוקח

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> הקואליציה לדיור בר-השגה הגישה לפני כמה ימים התנגדות לתוכנית מפורטת להקמת 2,550 דירות במתחם החדש קרית גת צפון, המקודמת על ידי ועדת דיור לאומית (וד"ל) דרום. לטענת הקואליציה, בדברי ההסבר לתוכנית נעשה שימוש מטעה במושג "דיור בר-השגה", כשבפועל התוכנית אינה מספקת דיור מסוג זה.

מההתנגדות שהוגשה עולה כי בדברי ההסבר לתוכנית נכתב: "התוכנית מייעדת כ-20% מהדירות לדיור בר-השגה", ואולם לטענת הקואליציה (ארגון גג שהוקם לטיפול במצוקת הדיור, שבו חברים נציגים של ארגונים חברתיים), לאמירה זו אין סימוכין במסמכי התוכנית הסטטוטוריים, וכל שכתוב שם הוא ש-20% מהיחידות יתוכננו כיחידות דיור קטנות במחירי השוק. לטענת הקואליציה, בכך מתעלמת הוד"ל מעיקרי הפרמטרים לדיור בר-השגה ומהסמכויות המוקנות לה בחוק הוד"לים - לקבוע כי שיעור מסוים של היחידות ישמש להשכרה לטווח ארוך ובמחיר מפוקח.

הקואליציה דורשת מהוועדה כי בנוסף לדירות קטנות, על התוכנית לכלול תמהיל דירות מפורט ומחייב שלפיו יוקצו דירות להשכרה לטווח ארוך, בהן דירות קטנות וגדולות, וכן כי תיועד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה, כדי להבטיח מגוון סוגי מגורים, בהתאם למטרות חוק הוד"לים, ולאפשר תמהיל חברתי ושוויון הזדמנויות. הדיון בהתנגדות ייערך ב-4 בנובמבר.

האדריכלית שרי קרוניש מעמותת במקום (ארגון מתכננים ואדריכלים), טוענת כי על אף הסמכויות הרחבות שניתנו לוד"לים לקבוע דיור בהישג יד, פעם אחר פעם מסתפקות ועדות הדיור בקביעת שיעור מסוים של דירות קטנות ותו לא.

"על הוד"לים להפנים שניתנה להן הזדמנות פז: אפשרות חוקית להתחיל לייצר מלאי תכנוני של יחידות דיור התואם את צרכיהם של מגוון אוכלוסיות", אמרה קרוניש. "למרות זאת, עוד לא שמענו על מחוז אחד שמיישם את הסמכות לקבוע דיור להשכרה במחיר מפוקח. דירות קטנות הן לא דיור בר-השגה. אמנם זה חשוב מאוד שבכל שכונה יהיה תמהיל דירות בגדלים שונים שיספק צרכים שונים, אך על המדינה לדאוג למלאי דירות גדולות שיהיה גם הוא בהישג יד".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך, התנגדות דומה שהגישה הקואליציה נגד תוכנית ל-800 דירות שקידמה וד"ל ירושלים בשכונת מלחה קצרה פירות, ובעקבותיה קבעה הוועדה כי 20% מהדירות - מחציתן גדולות ומחציתן קטנות - ישמשו להשכרה לטווח ארוך.

בשל הבחירות לכנסת, חוק הוד"לים צפוי להארכה אוטומטית של כמה חודשים. החוק נכנס לתוקפו באוגוסט 2011 כהוראת שעה ל-18 חודשים. בשל פירוק הכנסת, צפוי החוק, שזכה בעבר לביקורת בעיקר מגופים סביבתיים, להתארך אוטומטית עד לתום שלושת החודשים הראשונים לכהונת הכנסת החדשה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "התוכנית בקרית גת כוללת תמהיל של 20% יחידות דיור קטנות עד 87 מ"ר, כולל ממ"ד. התוכנית נמצאת בשלב שמיעת ההתנגדויות. הוועדה תשמע את ההתנגדויות ותשיב להן כמקובל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker