הודעת הריבית: האם יוגבלו רוכשי דירות להשקעה?

ההודעה ככל הנראה לא תפורסם היום ■ בעבר הודיע בנק ישראל שלוש פעמים על הגבלות בשוק המשכנתאות - פעמיים בצמוד להודעת הריבית ופעם אחת כמה ימים אחריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בנק ישראל צריך לקחת בחשבון שהטלת מגבלות על שוק המשכנתאות פוגעת בעיקר ברוכשי דירות לצורכי מגורים, והרבה פחות במשקיעים שתורמים לא מעט להתנפחות המחירים". כך אומר היום אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש בית השקעות. זאת, לקראת הודעת הריבית הצפויה שייתכן כי בצמוד לה יפרסם הבנק מגבלה נוספת על המשכנתאות.

ואולם, גורמים בשוק המשכנתאות אומרים היום כי בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות ממוקדות על משכנתאות לרוכשי דירות להשקעה. זאת, לאחר שבראיונות לקראת חג הסוכות חשף נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר מחקר שעשה בנק ישראל ולא התפרסם לפיו לרוכשי הדירות להשקעה היתה השפעה משמעותית על עליית מחירי הדירות בשנים האחרונות. צעד כזה יאפשר לבנק ישראל לצנן את שוק המשכנתאות מבלי לפגוע ברוכשי דירה למגורים.

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

בכל הנוגע לעיתוי ההודעה, כלל לא ברור שההודעה על הגבלת המשכנתאות תתפרסם היום. בעבר, הודיע בנק ישראל שלוש פעמים על הגבלות בשוק המשכנתאות: פעמיים בצמוד להודעת הריבית ופעם אחת כמה ימים אחריה.

בבית ההשקעות אקסלנס סבורים שהבנק יפרסם את ההגבלות כבר בהודעה היום. "בהיעדר ממשלה, בנק ישראל ינסה למתן את תנועת המשקיעים לשוק הדיור ע"י מגבלות נוספות על שוק המשכנתאות", כתבו היום באקסלנס. "אנו מעריכים מזה תקופה כי קצב הצמיחה ב-2013 יהיה אנמי והאבטלה תעלה, מה שיצריך הורדות ריבית נוספות. המשך עליית מחירי הדיור וכניסה מחודשת של המשקיעים לא תאפשר מדיניות מרחיבה כזו".

בדש בית השקעות סבורים שאפשר לחכות עם המגבלות. "לא בטוח שבנק ישראל יפעיל את המגבלות החדשות כבר החודש", כותב אלכס זבז'ינסקי. "אומנם נרשם גידול חד במשכנתאות בחודשי הקיץ, אך במבט לשנה האחרונה גדל היקף המשכנתאות בקצב של כ-5%, בדומה לקצב הגידול באשראי לסקטור העסקי. סיבות חד פעמיות שקשורות להעלאת המע"מ מספטמבר הובילו לגידול במשכנתאות בחודשים יולי ואוגוסט. כמו כן, הנתונים הראשוניים לחודש ספטמבר מצביעים על ירידה בכמות המשכנתאות שניתנו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker