המינהל צפוי להחליט על שורת הטבות ליזמי פרויקטים של פינוי בינוי

החלטה נוספת צפויה לאפשר ליזמי מעונות סטודנטים לייעד חלק מהקרקע לשימוש מסחרי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מינהל מקרקעי ישראל צפויה לאשר בקרוב שורה ארוכה של החלטות, חלקן בעלות השלכות מרחיקות לכת על שוק הנדל"ן. המועצה שבראשה עומד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס צפויה לאשר החלטה שמטרתה להקל משמעותית על קידום פרויקטים של התחדשות עירונית, וכן להגדיל את כדאיותם הכלכלית ליזמים. עוד צפויה המועצה לעדכן את מדיניות מתן ההנחות בקרקע באופן שיקטין משמעותית את ההנחות באזורי העדיפות הלאומית ליישובים בעלי פרופיל סוציו-אקונומי גבוה.

במסגרת הצעת החלטה 367, מפורטת שורה ארוכה של תיקונים יסודיים להחלטות הקודמות של המינהל בנושא פינוי-בינוי, שעל פי דברי ההסבר להחלטה מטרתם עידוד יזמים ודיירים להצטרף למיזם התחדשות עירונית. כך למשל, כוללת ההצעה את תיקון הגדרת המונח "תוכנית להתחדשות עירונית" - כך שיהיה די בתוכנית המגדילה את זכויות הבנייה למגורים לפחות פי 2.5, בהשוואה לבנייה הקיימת בפועל, כדי להיחשב כתוכנית מסוג זה.

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאסצילום: אמיל סלמן

כדי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים, כוללת ההצעה את הרחבת הפטורים מתשלום דמי היתר למינהל, כך שיחולו גם על כל בנייה על פי תמ"א 38, שטחים ציבוריים שנכללים בשטח התוכנית, וגם על בניה רוויה בייעוד משולב למסחר ולתעסוקה.

בנוסף, מאפשרת ההחלטה אפשרות להקצאה של מגרשי השלמה ששטחם עד 4 דונמים לתוכנית, בין היתר בשביל להקדים את בניית הבניינים החדשים להריסתם של הישנים, כך שדיירי המתחמים יוכלו לעבור ישירות למבנה החדש, בעוד שהמתחם שבו התגוררו ישמש לפרויקט חדש או יוסב לשטח ציבורי.

החלטה מעניינת נוספת שצפויה להתקבל צפויה לאפשר ליזמים בתחום מעונות הסטודנטים לעשות שימוש בחלק מההקצאה לייעוד מסחרי. השימוש ייעשה בהיקף שלא יעלה על 15% משטח ההקצאה במרכז הארץ, ובשטח של יעלה על 20% משטח ההקצאה באזורי עדיפות לאומית, בכפוף לתשלום דמי חכירה מהוונים מלאים בהתאם לאזור העדיפות הלאומית. סעיף זה לא יחול במידה שהיזמית היא הרשות המקומית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף, צפויה המועצה לאשר את ההסכם עליו חתם המינהל לפני מספר חודשים עם עיריית תל אביב, לפיו ייבנו בקרבת רחוב אבן גבירול למעלה מ-2,000 יחידות, והמדינה תישא בעלות שיקוע הקו בירוק של הרכבת הקלה.

בהצעת החלטה 373 צפוי המינהל לאשר את מדיניות מתן ההנחות בקרקע באיזורי עדיפות לאומית, תוך כמה שינויים שעשויים שלא למצוא חן בעיני מי שמשתייך למועצות האזוריות המבוססות יותר. על פי מדיניות הממשלה עד כה, נהנו יישובים באזור עדיפות לאומית א' מתשלום דמי חכירה מהוונים בשווי 31% בלבד מערך הקרקע, ויישובים באזור עדיפות לאומית ב' תשלום של 51% בלבד.

כעת, על פי ההחלטה, במועצות אזוריות המשתייכת לחתך סוציו-אקונומי גבוה (10-8 לפי דירוג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), יזכו החוכרים להנחה מקסימלית של 50 אלף שקל בלבד משווי קרקע, על אף שהם משתייכים לאזור עדיפות לאומית. הגבלה נוספת שהוטלה נוגעת לכלל האוכלוסיה באזורים אלה, ולפיה עשויה ההטבה להגיע עד ל-350 אלף שקל, אך לא מעבר לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker