מדריך

מה כדאי לדעת על שיפוצים בדירה מקבלן?

מרצפות או פרקט, שיש או אבן קיסר, היכן כדאי למקם שקעים ונקודות מים - רכישת דירה מקבלן היא תהליך מורכב ויש להביא בחשבון גורמים נוספים הקשורים למפרט הדירה ■ מתי כדאי לדרוש לעשות שינוי כזה או אחר ובאחריות מי הוא

שרון ברקוביץ-בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון ברקוביץ-בלומנפלד

רכישת דירה מקבלן היא דבר חשוב, ויש כמה גורמים שיש לקחת בחשבון כשעושים זאת - אחד מהם הוא שינויי דיירים. זהו השלב שבו אתם - הדיירים המיועדים - צריכים לתכנן את אופי הדירה לפי הצרכים שלכם. השינויים בדירה מקבלן וההתאמות האישיות הנעשות בה נעשו פופולריים בשנים האחרונות, וההשקעה הממוצעת בשיפוץ של דירות מקבלן היא 50 אלף שקל ("המפרט הסטנדרטי של דירות חדשות כבר לא מספיק", שני שילה, 14.9.12). לצורך ביצוע שינויי הדיירים כדאי להיוועץ במעצב פנים או מומחה מטעם חברת הבנייה.

זהו תהליך חשיבה חשוב שאת פירותיו תקצרו ביום שבו תיכנסו לדירה, ולכן יש להביא בחשבון משתנים שעל פניו ייראו פשוטים, אך יש לייחס להם חשיבות רבה. מאמר זה יעזור להבין את הדברים שיש לקחת בחשבון. כמובן שהם תלויים במקרים מסוימים בחוזה עם הקבלן ובתאריך החלטת השינוי (כפי שנתאר בהמשך). בדרך כלל חברת הקבלן תעמיד לרשותכם אדם שמוגדר "נציג שינויי דיירים" כדי להקל על התהליך.

מפרט

המפרט הוא מסמך שמכין הקבלן ובו רשימה פרטנית של כל סוגי החומרים והפריטים שבהם הוא משתמש לצורך בניית הבניין. כך למשל, יהיה בו פירוט לגבי סוגי אריחים, סוגי בלוקים ושאר חומרים.

לא רק שהמפרט נגיש לרוכשים - רצוי מאוד לעיין בו לפני רכישת הדירה, מכיוון שלא תמיד יהיה תואם את הרצונות והצרכים שלכם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

זמני שינויים

כשרוכשים דירה, מומלץ לדעת ולעקוב (בנוסף להכרת נוסך המפרט) אחר המועדים והזמנים לפי קצב התקדמות הבנייה. כך אפשר לחסוך בעלויות ולדרוש שינויים בזמנם, אחרת יהיה צורך בהבאת אנשי מקצוע במיוחד כדי לבצע את השינויים הרצויים. לאחר שרכשתם את הדירה, היפגשו עם נציג שינויי הדיירים המלווה אתכם עד לקבלת דירת חלומותיכם. באחריותו לגשר ולהעביר את האינפורמציה ביניכם לבין הקבלן.

שינוי קירות

ראשית, ברגע שמקבלים את התוכניות מהקבלן הן אמורות להיות גמורות ומוחלטות, וכן קירות הקשורים למעטפת החיצונית לבניין לא ניתנים לשינוי. אי אפשר לשנות מרפסות, ולהגדיל או לקצר חלונות שמשנים את חזית הבניין. כמו כן, אי אפשר לשנות קירות ועמודים קונסטרוקטיביים (שנקראים גם בשם קירות נושא), אלה קירות ועמודים התומכים בבניין וממוקמים לפי תוכנית מקצועית של מהנדסים.

לעומתם, יש קירות פנימיים, משניים, שעשויים מבלוקים או מגבס (תלוי בקבלן), שאותם אפשר לשנות. למשל, אפשר להחליט שלא רוצים קיר פנימי או לקצר אורך של קיר. אפשר גם להוסיף קיר ולשנות את פני החלל או תחום חלל, ולפתוח פתחים בקיר כדי ליצור נישות או חלונות בין חללים.

גם לגבי הנמכת קירות בעזרת גבס (קרניזים), יש להניח את הדעת. הנמכות אלה מיועדות בדרך כלל להסתיר תעלות וצינורות מיזוג אוויר, או לדירות שבהן הקבלן הניח תאורה שקועה, ספוטים דקורטיביים בתקרה כחלק מהמפרט ומתכנון הדירה.

כשמחליטים לשנות את ההנמכות צריך לחשוב גם על מיזוג האוויר. ברוב המקרים הקבלן נותן מזגן מפוצל שפיזור האוויר שלו מגיע לחללים על ידי תעלה ויוצא מיחידת גריל (הגריל מגיע בכמה צורות, גדלים, אורכים ואפילו צבעים), שאותם תכסה הנמכת גבס. לכן יש להביא בחשבון אילו חללים אנו מעוניינים שיהיו ממוזגים. אפשר גם לבטל את הנמכת הקירות, ללא עלות, בתנאי (לא לפני שהתייעצתם לגבי מטרת ההנמכה) שהאחריות על המיזוג מוטלת על הדיירים.

ריצוף

במפרט מציע הקבלן אופציות בודדות של סוגי ריצוף שבחירתן אינה כרוכה בתשלום נוסף. כמו כן, הקבלן יכול להציע סוגי ריצוף נוספים בעלות שונה, כמו אריחים בגדלים, צבעים ומידות שונים, במידה שהם זמינים במלאי של הספק שעמו הוא עובד.

במידה שאתם מעוניינים בריצוף שלא קיים בקולקציה או במלאי של החברה המספקת, עליכם לדאוג בעצמכם לאספקתו בהתאם להתקדמות בניית הבניין. זכרו שהאחריות לביצוע הריצוף אינה של הקבלן במצב זה, ועל כן זה לא מומלץ.

מטבח

לכל קבלן יש מפרט בסיסי למטבח שאותו מספקת לפחות חברת מטבחים אחת או שתיים שעמן הוא עובד. כדי לשדרג את המטבח, רצוי להיפגש עם יועץ מטעם חברת המטבחים (עדיף לתאם פגישה ישירות עם נציג חברת המטבחים שעובד מול הקבלן), ולקבל ייעוץ לייעול הצרכים האישיים. למשל, אם יש צורך במקומות אחסון נוספים, אם מעוניינים במשטח עבודה ארוך, בחיפוי שונה לארונות המטבח, בתוספות של משטחי עבודה או בשיש בגוון אחר.

אפשר גם לשדרג את אופי פתיחת וסגירת הארונות - שקט, אטי, סטנדרטי או קלאפה (פתיחה כלפי מעלה). במטבחים אין סוף לשדרוגים. אם אתם לא מעוניינים במטבחים של החברה, תוכלו להזדכות על עלות המטבח לפי החוזה מהקבלן ולדאוג לרכוש בעצמכם. חשוב להוסיף את העלות של שדרוג/שינוי המטבח לעלות הדירה, למקרה שלא תהיו מסופקים מהמפרט של מטבח הקבלן.

נקודות מים במטבח

במידה שמעוניינים לשנות מיקום של כיור, יש לברר מראש אם המיקום הרצוי נגיש להעברת נקודת מים. יש לקבל את הסכמת הקבלן שאכן זה אפשרי, וייתכן שאם נקודת המים הרצויה קרובה מבחינת מרחק יחסית לנקודת המים שבתוכנית המקורית של הקבלן, לא תידרשו לעלויות כספיות נוספות. כמו כן, כשמשנים את פני המטבח יש להתחשב בנקודת הגז, כדי שתהיה נגישה לכיריים. יש להביא חשבון גם שינויים של נקודות חשמל (שעליהן נפרט בהמשך).

שירותים ואמבטיה

חללי השירותים והאמבטיה הם החללים שחשוב במיוחד לבחון את התאמתם לחיינו. כמו במטבח, עלינו להתחשב בנקודות המים כשמתכננים שינוים של כלים סניטריים. עלינו לבדוק אם תוכניות הקבלן בכלל מאפשרות העברת נקודות מים. דוגמאות לשינויים אפשריים: אם לא זקוקים לאמבטיה, אפשר להחליפה במקלחון ואף לקבל חלל גדול יותר. יש כאלה שמעדיפים שחלל האמבטיה יהיה מופרד מחלל השירותים.

בנוסף, יינתנו על ידי הקבלן הצעות להנחת אריחים בקירות וריצוף, עם פרישות שבהן נראה כיצד ייעשו חלוקת וסדר האריחים. בדרך כלל מדובר בחברה המספקת לקבלן את הריצוף של הבית ואפשר לקבל ממנה את דוגמאות האריחים להתרשמות. טיפ חשוב: במידה ששכרתם מעצב פנים, זה הזמן לנצלו ולבקש פרישות של אריחים בהתאם לצורך ולצורה שאתם מעדיפים. המעצב יגיש את הפרישות (מבט שנותן הנחיות ביצוע לקבלן בדיוק לפי רצוננו ובצורה המדויקת). מלבד נקודות מים, בחדר האמבטיה יש נקודות חשמל - יש לבדוק שהן ממוקמות לפי רצונכם ושיהיו נוחות, למשל, לשימוש במייבש שיער או במכונת גילוח.

יש לבדוק אם במפרט אתם זכאים לגוף חימום ולבדוק אם מיקומו תואם את דרישתכם. חשוב שתמוקם בקרבתו נקודת חשמל. במידה שאין גוף חימום במפרט, יש למקם מראש נקודת חשמל ומתג הפעלה שבעתיד ישמש אותו.

חשמל ותאורה

חשוב לעבור בעיון על התוכניות, ולשים לב היכן ממוקם כל שקע - גם בחדרי הילדים, במטבח ובמחסן. כדאי שהנקודות ימוקמו בסמוך לרהיטים ייעודיים. למשל, אם אתם מעוניינים שהטלוויזיה תמוקם בשונה מסימוני תוכניות הקבלן, יש לוודא שממקמים שקעים במקום הרצוי ומתאימים את מספר השקעים לפי הייעוד.

בחדרי השינה יש לוודא שנקודות חשמל ימוקמו בצדי המיטה, כדי שלא נמצא עצמנו שוכבים במיטה עם שקע תקוע ומפריע ליד הראש. יש לשים לב למיקומי ארונות, שלא יסתירו נקודת חשמל ולא נוכל לנצלה.

טופס 4

מכונה גם אישור אכלוס ומהווה שלב מקדמי לבקשה מטעם הקבלן לקבלת היתר מהעירייה לאכלוס הדיירים. מטרת הטופס לוודא שהקבלן ועבודתו נעשו בצמוד לתוכניות העבודה המאושרות ושהעבודה הושלמה בצורה הטובה ביותר.

אנשים המעוניינים לעשות שינויים שהקבלן לא מאפשר, יכולים להוציא אותם לפועל רק לאחר קבלת טופס 4, כשהקבלן הוכיח שעמד בהיתרי הבנייה שהגיש. כלומר הקבלן אינו אחראי למעשיך בדירה לאחר השלמת הטופס.

אם כן, רכישת דירה מקבלן אינה מסתכמת אך ורק בחתימת חוזה או בקבלת משכנתא. יש שלבים נוספים שעליכם לעבור עד שתגיעו לנחלה מרוצים. שינויי דיירים מהווים שלב מכריע וחשוב, שבמידה שתעשו אותו בצורה יעילה ומדוקדקת, תחסכו כאבי ראש ועלויות כספיות נוספות בעתיד. כדי להבין את התהליכים ולייעל את הקשר עם הקבלן ויתר הספקים, רצוי לעבוד עם מעצב פנים, שילווה אתכם לאורך הדרך ומקצועיותו תיתן לכם את הפרספקטיבה הנכונה והתמונה המלאה של כל פרטי הבנייה והדירה.

הכותבת היא מעצבת פנים ובעלת סטודיו לעיצוב פנים מ"ר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker