כרישי הנדל"ן מפקפקים במכרז הראשון להשכרה: לא כדאי

כנס קבלנים נערך ברעננה לקראת סגירתו של המכרז הראשון לשיווק מגרשים המיועדים לבנייה של דירות להשכרה ■ המתעניינים הביעו הסתייגויות והתייחסו לסוגיות כמו המע"מ והמימון ארוך הטווח - שעלולים להפוך את הפרויקט ללא כדאי

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רז סמולסקי

המשתתפים בכנס קבלנים שערכו משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר ועיריית רעננה, לקראת סגירת המכרז הראשון לשיווק מגרשים המיועדים לבניית דירות להשכרה, הביעו הסתייגויות לגבי כדאיות הפרויקט והתייחסו לסוגיות כמו מע"מ: היזמים יזכו לפטור מתשלום זה עבור הקרקע, אך לא לקזז אותו מול הספקים. זאת, כיוון שאי אפשר להשתמש בדירות כבטוחה, וכיוון שהמדינה לא העניקה בטוחה אחרת פרט לקרקע.

עוד עלתה סוגיית המימון ארוך הטווח שנדרש לפרויקט, שכן אי אפשר יהיה להחזיר את ההלוואה הבנקאית באמצעות מכירת הדירות - כמו בפרויקטים רגילים.

הדמיה של שכונת נאות עוזי ברעננהצילום: עיריית רעננה

בין החברות ששלחו נציגים: גינדי החזקות, פרשקובסקי, פרץ בוני הנגב, אאורה, רובינשטיין, שיכון ובינוי. מצד המוסדיים הגיעו חברת הראל ואקסלנס.

ד"ר זיוונית שמואלי, מנהלת מחוז מרכז במשרד השיכון והבינוי הציגה את הפרויקט והסבירה כי הוא כולל שישה מגרשים עליהם ייבנו תשעה בניינים בגובה שש קומות. בסך הכל ייבנו 238 דירות שמיועדות להשכרה. היזמים שיזכו יתחייבו להשכיר את הדירות למשך עשרים שנה, שלאחריהן יוכלו למכור אותן.

הדירות יושכרו בשני מסלולים: 25% (60 דירות) לזכאי משרד השיכון בשכר דירה מוזל של 42 שקל למ"ר ומפוקח (שכר הדירה מוחשב כנגזרת של 80% מהמחיר בשוק החופשי) לתקופה של 10-3 שנים. יתר הדירות יושכרו על ידי היזם לפי שיקוליו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המגרשים המשווקים נמצאים בשכונת נאות עוזי בצפון מערב רעננה ליד שכנות לב הפארק ומערבית לרחוב יאיר שטרן. שטח הדירות יהיה עד 100 מ"ר עיקרי וממ"ד, כשהממוצע יהיה דירות 84 מ"ר וממ"ד.

אריאל יוצר, מרכז תחום הבינוי והשיכון באגף התקציבים באוצר הציג את ההטבות והכלים שהעניקה המדינה כדי להפוך את הפרויקט לכדאי, בהם ביטול מחיר המינימום של הקרקע, הגדרת הקרקע כמיועדת להשכרה והטבת מס שמבטלת את המיסוי על ההכנסות מדירות (אך כן משולם מס רכישה על הקרקע). עוד הוסיף יוצר כי ישנם ארבע פרויקטים דומים ב'צינור' שישווקו לאחר שיבחנו תוצאות המכרז הנוכחי.

ההערכות הן כי מחיר הקרקע שציעו היזמים יהיה נמוך מאוד ואף קרוב לאפס, למרות שישנן עלויות פיתוח של שטחי ומוסדות ציבור בסכום של 3.8 מיליון שקל.

איתן גינזבורג, סגן ומ"מ ראש העיר רעננה ויו"ר וועדת משנה לתכנון ובנייה הסביר כי המגרשים המשווקים כעת, בנוסף ל-140 יחידות שכבר נבנות על קרקע פרטית בשכונת נאות עוזי (סך הכל כ-380 יח"ד), מהווים את השכונה הראשונה שנבנית ברעננה אחרי שבע שנים של העדר בנייה והיא תיבנה על פי תקן בנייה ירוק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker