מרפסת, גזוזטרה או בלקון

לפני 6 שנים רכש חברי דירה ועדיין מחכה לאישור לבנות מרפסת

אבי גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גולדברג

יש לי חבר שרכש לפני שש שנים, כשעדיין אפשר היה לרכוש משכנות במחירים שאננים, דירה נאה במישור החוף. רכש לו האיש דירה בבניין בן תשע קומות מעל החנייה, בעיר ותיקה הקרויה בשם חיבה של חוזה המדינה.

אך התיישב לו בדירתו, ומיד שלף ראשו מחלון הביט אנה ואנה, קדמה וימה, וצפה בבתי דירות המתנוססים אף הם לרום תשע קומות ובחזיתם תלויות מרפסות לרוב, קרי לכל דירה יש מרפסת שבעליה יושב בנחת על הבלקון, ולוגם מהאוויר הלח הנושב ברוח ים מחוף דבוש. שנאמר: "אשה יפה, כלים נאים ומרפסת - מרחיבין דעתו של אדם".

חייך האיש חיוך של דבש, באשר הכוח המדמה הביא בפניו את צפונות העתיד: רובץ על פוטל, רגליו מורמות ורוח הים מבדרת את מעט קווצות שערו. אשתו נחה לצדו, כשעיתון מרשרש את חדשות השבוע מרוח על פניה. קם ועשה מעשה: ביום א' בשבוע, הוא ז' בתשרי לפני חמישה אשתקדים, התייצב בעירייה וביקש רישיון להקים טרסה מאילו שתלויות בבניינים הסמוכים לביתו.

קיבל האיש צרור מסמכים, ובהם הנחיות והפניות ללשון החוק ולסעיפי התקנות ולהוראות חוקי העזר, סעיפי תוכנית בניין העיר והנחיות התוכנית המפורטת החלה על שכונתו, ונוסח התוכנית הנקודתית החלה על בניינו. בקיצור, אלפי אותיות ריצדו מול עיניו וספרות וסימני פיסוק התבלבלו בראשו, עד שהפקידה חדווה, המורגלת בתמימים הבאים לבקש להקים להם בלקון, פנתה אליו כהאי לישנא: "לך אצל המאכער והוא יטפל בעניין עבורך". הלך החבר אל משרטט תוכניות, אדריכל מדופלם, כדי שיגיש בשמו ובשם שכניו תוכנית לבניית מרפסות.

בא ויצא האדריכל במסדרונות העירייה, גבה שכרו והבטיח כי בתשרי הבא יישב החבר על גזוזטרתו ברוח הים, וריח המלח ירגיע את עצביו. חלפה שנה ותיק הבקשה הגיע ללבלר, שהוציא מיד הודעה כי אין התוכנית כשרה כלל לבוא בפני ועדה, באשר נפלו בה פגמים כאלה ואחרים כמקובל במחוזותינו. ניחא, אמר חברי הנורמטיבי. חלפה לה שנה בלבד ושורר בערב ראש השנה: "בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור ציפורים נודדות. ילדים בחופשה ישחקו תופסת בין הבית לבין השדות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חלפה עוד שנה ופלוני בוועדה לתכנון ובנייה אגף הגזוזטרות התקשר לאיש הטוב ולשכניו, והורה להם להגיש תוכנית מרפסת נקודתית שהיא תיקון לתמ"א 24, ושינוי לתוכנית בניין עיר תשפ"ט ושיפור לתוכנית אב שכונתית א"ב, ציגל"ה מ"ה365/, ולהדביק את התוכנית הנ"ל על גדרות בתי השכונה ולשוב בעוד כמה ירחים, בכדי לקבל תור לדיון בתוכנית. חלף לו עוד אשתקד, לא נואשו דיירי הבית ולא שכחו לשיר בשבתם בסוכה "בשנה הבאה נשב על המרפסת וגו'".

יצאה לה עוד שנה, והבקשה שנדונה לבניית מרפסות שבה ריקם באשר "בתוכנית המתאר הנקודתית מבקשים לבנות מרפסות, ואילו תמ"א שממ"א 24 וכיו"ב מתירה להקים רק גזוזטרות". סברו דיירי הבניין כי לצון חמדו להם פקידי הרשות, אך התאריך היה סמוך לתחילת ד' בתשרי ולא י"ד באדר. כהסבר בלה, פקידת האגף: "גזוזטרה היא חלק ממבנה הבולט מחוץ לקירות הבניין, לרוב ללא קירות ולעתים ללא תקרה; ואילו מרפסת היא מבנה הנסמך על עמודים ולו מעקה". ועל כן ייטיבו אם ישנו את המינוח וישטחו שוב את בקשתם, שהרי כבר במשנה נאמר: "אין מוציאין זיזין וגזוזטרות לרשות הרבים". עשו כמצוותה והגישו שוב את פתשגן הכתב למרפסת/גזוזטרה/בלקון/טרסה, ושוב חלף לו אשתקד ושוב שבה לה התוכנית מסורבת, מהנימוק כבד המשקל כי "תוספת גזוזטרות מותרת רק למבנה קיים בן שמונה קומות, ואילו בבקשה כתוב בניין בן תשע קומות". כך ולא אחרת!

ישבנו השנה על מרפסת דירתי ושוררנו לכבוד חברי המיואש ובני ביתו: "בשנה הבאה תשבו על המרפסת וגו".

ספרו של אבי גולדברג "חוף בלי ים" יצא באחרונה לאור

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker