"האטה בשיווק קרקעות תוביל להתייקרות הדירות"

מפרוטוקולים של דיון הריבית לספטמבר שפירסם היום בנק ישראל עולה כי חברי הוועדה מודאגים מהירידה בקצב שיווק הקרקעות של מינהל מקרקעי ישראל

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

"הירידה בהיצע הקרקעות במקביל להתעוררות הביקושים, המקבלת ביטוי במספר הגדל של העסקות והמשכנתאות החדשות, תוביל לעלייה מחודשת של המחירים". זהו החשש שהביעו חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בדיוני הריבית לחודש אוקטובר. חברי הוועדה הביעו דאגה מהירידה בקצב שיווק הקרקעות על ידי מינהל מקרקעי ישראל ומההשפעה האפשרית שלה על מחירי הדירות. כך עולה מפרוטוקולים של דיוני הריבית שפירסם היום בנק ישראל.

בתום הדיון החליטו חברי הוועדה המוניטרית פה אחד כי הריבית באוקטובר תישאר ברמה של 2.25%. למרות שרבים מהנתונים המקרו כלכליים תומכים בהורדת ריבית, ההתחממות המחודשת שהורגשה בחודשים האחרונים בשוק הדיור הישראלי מציבה את המכשול המרכזי ביותר להורדת ריבית.

אתר בנייה
אתר בנייהצילום: יובל טבול

מנגד, התמתנות בפעילות הריאלית וציפיות נמוכות בנוגע לצמיחה בשנת 2013 יוצרים לחץ על בנק ישראל להוריד ריבית. החודש עידכנה חטיבת המחקר את תחזית הצמיחה של המשק לרמה של 3% בלבד ב-2013. בנוסף, הציפיות העולות מסקרי הצרכנים ומסקר מגמות בעסקים הן להתמתנות נוספת בפעילות.

חברי הוועדה ציינו בהקשר זה גם את העדכונים כלפי מטה של תחזיות הצמיחה העולמיות כעומדות, בין היתר, ברקע לציפיות הפסימיות. אלו, ישפיעו בעיקר על היצוא הישראלי, המהווה על פי הועדה מקור פוטנציאלי מרכזי לצמיחה. ההערכה בדיון היתה כי שער החליפין האפקטיבי של השקל כיום מהווה סביבה נוחה להמשך התפתחות הייצוא אולם האטה נוספת בפעילות העולמית עלולה להקשות על התפתחותו.

מקור פוטנציאלי נוסף לצמיחה שציינו חברי הוועדה המוניטרית הוא ענף הבנייה. מנתוני הלמ"ס שהתפרסמו החודש עולה כי הפעילות בענף הבנייה חזרה לרמה גבוהה והיא מצויה כיום ברמה גבוהה ביחס לרמות בעשור האחרון. בבנק ישראל מציינים כי רמת התחלות הבנייה עדיין גבוהה, והיא צפויה להמשיך לבוא לידי ביטוי בגידול בהיצע הדירות. יחד עם זאת, מוסיפים בבנק, רמת התחלות הבנייה מצויה מתחת לשיא שנרשם בה באמצע 2011, וניכרת ירידה בקצב שיווק הקרקעות על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker