שיא של 13 שנה: הביקוש לדירות באוגוסט עלה ל-4,180

באוגוסט נמכרו בישראל 2,282 יחידות דיור חדשות, פי 2 מהכמות שנמכרה באוגוסט אשתקד ■ מספר הדירות שנותרו למכירה בידי הקבלנים בצניחה - חזר לרמתו מנובמבר 2011 ■ מספר חודשי ההיצע ירד מ-12.3 ל-11.6

רם עוזרי
TheMarker Online

הביקוש לדירות חדשות נמשך באוגוסט הגיע ל-4,180, מתוכן כ-2,280 דירות שנמכרו לציבור הרחב וכ-1,900 דירות שלא למכירה (שימוש עצמי של בעל הקרקע, "בנה ביתך", קבוצות רכישה, השכרה ועוד). זו הכמות המבוקשת הגדולה ביותר מאז 1999, כך מעלים נתונים מוקדמים של סקר התחלות בנייה וסקר מכירת דירות חדשות בבנייה ביוזמה פרטית, הנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

אתר בנייה
אתר בנייהצילום: יובל טבול

עוד עולה מהנתונים כי באוגוסט נמכרו בישראל 2,282 יחידות דיור חדשות, פי 2 מהכמות שנמכרה באוגוסט אשתקד. בחודשים ינואר-אוגוסט 2012, כ-43% מהכמות המבוקשת של הדירות החדשות נבנו על קרקע בבעלות פרטית.

כמו כן, עולה מנתוני הלמ"ס כי ההתנפלות של ציבור הקונים על שוק הדיור, שבא לידי ביטוי בנתוני שיא במשכנתאות ביולי ואוגוסט, הביא גם להידלדלות משמעותית במלאי הדירות החדשות שמחזיקים הקבלנים. מאז חודש אפריל, בו נרשם שיא של 16 אלף דירות חדשות למכירה (ביוזמה פרטית), עברו 4 חודשים של ירידה בהיקפי המלאי. נכון לסוף אוגוסט הגיע מספר הדירות המוצעות למכירה ל-14,730 - ירידה של 8%.

במספר הדירות למכירה שנבנו ביוזמה ציבורית חלה התמתנות בחודשים האחרונים והוא הגיע לרמה של 5,300 דירות. זאת, למרות ההצהרות של משרד השיכון על הגדלת היצע הדירות בבנייה ציבורית. נתון זה הגיע לרמת שיא של קרוב ל-6,000 דירות בתחילת השנה ומאז הוא נשחק. לא ברור האם השחיקה נובעת מפחות דירות חדשות שנכנסות למאגר או מהאצה בקצב מכירת הדירות שנבנו ביוזמה ציבורית.

מספרן הכולל של הדירות למכירה, ביוזמה ציבורית ופרטית, הגיע בסוף אוגוסט לקצת יותר מ-20 אלף - רמתו בנובמבר 2011. באפריל השנה, יש לציין, הגיע מספר זה לשיא של 21,565 דירות חדשות שלא נמכרו ומאז נרשמת ירידה הדרגתית עם חזרתם של הקונים לשוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קצב המכירות הגבוה בחודשים האחרונים, כמו גם הירידה במספר הדירות למכירה, הביא לירידה במספר חודשי ההיצע זה החודש השישי ברציפות. בפברואר השנה הגיע נתון זה לרמה של 12.3 ואילו בסוף אוגוסט הוא עמד על 11.6 בלבד. נתון זה מייצג את מספר החודשים שיעברו עד מכירת כל הדירות החדשות (ביוזמה פרטית) שנותרו למכירה, בהנחה שקצב המכירות הממוצע של 3 החודשים האחרונים יישמר.

עם זאת, בשוק הדיור מעריכים שהחודשים יולי ואוגוסט היו חזקים במיוחד ושנתוני המכירות בחודשים הבאים יהיו נמוכים באופן משמעותי. בחודשים אלו מתבצעות הרבה עסקות בכל שנה, והשנה מגמה זו התחזקה בשל הקדמת רכישות מצד קונים שרצו להתחמק מהעלאת המע"מ ב-1% בתחילת ספטמבר. עבור דירה ששוויה מיליון דולר, מדובר על חיסכון לא מבוטל של עשרת אלפים שקל בתשלום המע"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker