נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעלי קרקע פרטיים בתוכנית 3700, תוכנית הבינוי שאושרה לאחרונה בצפון-מערב תל אביב, הגישו לפני מספר ימים ערר נגד האופן בו אושרה התוכנית למועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

בעלי הקרקע טוענים כי החלוקה של שטח המתחם ל-5 מתחמים נפרדים, עליה החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, פוגעת בהם ואף עלולה לקפח את זכויותיהם בקרקע. לכן דורשים העוררים לבטל את החלוקה למתחמים, או לקבוע כי תוכניות הבינוי בכולם יאושרו בו זמנית.

הדמיה של פרויקט הבנייה בצפון מערב ת"א

בערר, שהוגש על ידי עו"ד עופר טויסטר, נטען כי בתוכנית שאושרה לפני כחודש, נקבע לראשונה כי במסגרת הליך האיחוד והחלוקה יוכל בעלי קרקע במתחם אחד, לקבל את זכויותיו במתחם אחד, מצב שלטנת העוררים יוצר קשיים מרובים.

"מנגנון חדשני זה יוצר מצב בלתי אפשרי שבו עלולים בעלי זכויות, שזכויותיהם ינוידו למתחם היעד בו טרם נעשתה פרצלציה, למצוא את עצמם ללא היכולת לרשום את זכויותיהם בחלקת היעד", נטען בערר.

עוד נטען כ ריבוי הבעלים וההתניות השונות בתכנית עלולים להביא למצב שבו בעל קרקע שזכויותיו נוידו, לא יוכל לרשום את זכויותיו בקרקע מחדש במשך "שבועות, חודשים וייתכן אף שנים רבות". עוד מציינים העוררים כי החוקר אשר מונה לתוכנית, עו"ד גדעון ויתקון, הבין את הבעייתיות ולכן המליץ לוועדה על ביטול החלוקה למתחמים, אך זו דחתה את המלצתו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כזכור, הוועדה המחוזית תל אביב אישרה את תוכנית המתאר לשטח בן 1,900 דונם צפונית לשדה דב. על פי התוכנית, בשטח עתידות להיבנות 12 אלף יחידות דיור, ומספר מבני ציבור, בהם אצטדיון.

בשל ריבוי הבעלויות בשטח המגיע לאלפי בעלים, ועל מנת להקטין את תלות בעלי הקרקע אלו באלו, החליטה הוועדה על חלוקת השטח לחמישה מתחמים שבהן תוכלנה התוכניות להיות מקודמות, ללא תלות זו בזו.

לטענת עו"ד טויסטר המייצג את העוררים, החלוקה למתחמים עשויה להביא לפגיעה של ממש בזכות הקניין של חלק מבעלי הקרקעות: "נניח שאדם בעל זכויות בקרקע בחלקה 1, יקבל את זכויותיו מחדש במתחם 5. למעשה, למחרת מחיקת זכויותיו במתחם 1 זכויותיו לא תהיינה עוד רשומות לא פה ולא פה. עד רישום הזכויות במתחם החדש עשויות לחלוף שנים. החוקר הבין את זה וכינה זאת 'זכויות באוויר'. לא יהיה לו נסח טאבו, תהיינה לו זכויות ערטיאליות. אם מחר אותו אדם רוצה משכנתא, או לשעבד את הקרקע, אין לו איך לעשות זאת".

לפני כשבועיים קיבלו העוררים את רשות הממונה על מחוז מרכז במשרד הפנים גילה אורון לערור, ולפני מספר ימים הגישו את הערר. "העוררים מבקשים שתכנון השטח בתכנית תא/3700 יתבצע כיחידה אחת ללא חלוקה למתחמים" סיכמו את בקשת הערר, "לחלופין, תתבקש הוועדה הארצית לקבוע כי מתן תוקף לתכניות המפורטות יינתן בעת ובעונה אחת, כפי שהמליצו הן החוקר והן עורכי התוכנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker