מדד יד2-TheMarker |

לצאת מת"א? הפריפריה מובילה את עליות המחירים

מדד yad2 ו-TheMarker לאוגוסט מצביע על עליות מחירים בעיקר בערי הפריפריה, זה החודש השלישי ברציפות ■ את המגמה הובילו טבריה, קריית אתא וכרמיאל הצפוניות

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

ערי הפריפריה מובילות את עליות מחירי הדיור בישראל. ב-16 מתוך 31 הערים שנכללות במדד של TheMarker והלוח האינטרנטי של yad2, נרשמו עליות של עד 4.6% במחירי הדירות המבוקשים באוגוסט. העליות הבולטות היו בעיקר בערי הפריפריה כמו טבריה (4.6%), קריית אתא (4.1%), כרמיאל (3.2%) ובאר שבע (2.3%). זהו החודש השלישי ברציפות שבו נרשמו במדד יותר ערים שמחירי הדירות בהן עלו לעומת כאלה שמחירי הדירות בהן ירדו.

דו"ח של משרד האוצר שפורסם בשבוע שעבר, אישש שוב את העובדה ששוק הדירות מתחמם. כמות העסקות שבוצעה ברבעון השני של השנה היתה גבוהה מזו של הרבעון הראשון (9%), וגבוהה אפילו מזה של הרבעון המקביל (12%) ב-2011 - לפני המחאה החברתית שהחלה בקיץ שעבר. לאחר שהדי המחאה שככו וטרכטנברג לא הושיע, הקונים שבו לשוק. המוכרים זיהו את הכיוון והחלו להעלות שוב את מחירי הדירות המבוקשים.

שכונה ד', באר שבעצילום: אלי הרשקוביץ

נתונים חזקים הגיעו גם משוק המשכנתאות בחודשיים האחרונים, שהעידו אף הם על התעוררות הענף, גם אם חלק מכך בא בעקבות הקדמת רכישות לקראת עליית המע"מ בספטמבר. כל עוד המגמות נחשבות חיוביות עבור בעלי הדירות וכמות העסקות גדלה והולכת, אין להם כל סיבה להוריד מחירים.

בחינה של הערים הגדולות מראה כי בחיפה נרשמה העלייה החדה ביותר, עם זינוק של 2.3%. מחיר דירת 4 חדרים בחיפה הוא 984 אלף שקל. בגבעתיים חלה עלייה של 1.8% במחירי הדירות, כשהמחיר המבוקש הממוצע בעיר לדירת 4 חדרים הוא 2.1 מיליון שקל. מחיר זה כבר לא רחוק ממחירה של דירת 4 חדרים ברמת השרון, שהיא העיר השנייה מבחינת גובה המחירים בישראל, ומחיריה נמצאים במגמת ירידה מתחילת השנה (ירידה קלה של 0.2% באוגוסט). שם תצטרכו להיפרד בממוצע מ-2.14 מיליון שקל אם תיענו למחיר המבוקש של דירת 4 חדרים.

בתל אביב חלה עלייה של 1.3% במחירים - מה שמוביל את עליות המחירים מתחילת השנה ל-5.3%. המחיר הממוצע המבוקש לדירת 4 חדרים בתל אביב הוא 2.51 מיליון שקל. בירושלים חלה ירידה של 1.4% בחודש שחלף. המחיר המבוקש לדירת 4 חדרים בבירה מגיע ל-1.97 מיליון שקל, ובסך הכל הוא שמר על יציבות יחסית מתחילת השנה (עלייה של פחות מ-1%).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדו"ח של האוצר מלמד עוד כי באזור המרכז נרשמה עלייה חדה ברכישת דירות יד שנייה, ובמקביל חלה ירידה ברכישת דירות חדשות. ייתכן כי דפוס הרכישות השתנה. פער המחירים הגבוה בין שני סוגי נכסים אלה גורם לרוכשים באזור המרכז להעדיף רכישת דירת יד שנייה על פני רכישת דירה חדשה, גם על רקע הקשחת תנאי המימון למשכנתאות. אולי זו אחת הסיבות שיכולות להסביר את המשך העליות באוגוסט בערים כמו רמת גן (0.4%), חולון והרצליה (0.5% כל אחת), ויציבות יחסית בערים האחרות. מנגד, נרשמה היחלשות קלילה בלבד, של 0.2%-0.3%, במחירי הדירות המבוקשים בערי המרכז כמו רמת השרון, פתח תקוה ובת ים.

אוגוסט 2012 - דירות למכירה

בערי המעגל החיצוני תל אביב נרשמו עליות מחירים בולטות בעיקר באשדוד. המחיר המבוקש לדירת 4 חדרים בעיר הנמל מגיע ל-1.15 מיליון שקל - עלייה של 1.1% לעומת יולי. ברחובות, עיר שכבר הוזכרה בחודשים האחרונים כעיר שנהנית מביקושים של הזוגות הצעירים, עלו המחירים המבוקשים בממוצע ב-0.6%. מחיר דירת 4 חדרים בעיר נע סביב 1.295 מיליון שקל. במודיעין-מכבים-רעות חלה עלייה של 0.4% במחיר המבוקש באוגוסט, כך שעבור דירת 4 חדרים תיפרדו מכ-1.41 מיליון שקל כדי לרצות את המוכר.

בצפון כרמיאל ממשיכה לככב. שם טיפסו המחירים המבוקשים בממוצע ב-3.2%, ובסך הכל הם זינקו מתחילת השנה ב-12.2%. מחיר מבוקש עבור דירת ארבעה חדרים בעיר נע סביב 818 אלף שקל, וגם אחרי הזינוק המחיר נוח יותר ממחיר דירה בנהריה, בחיפה או בקריית ביאליק.

ירידת המחירים הבולטת ביותר של אוגוסט חלה בחדרה - 1.6%. הירידה באה לאחר שבשבעת החודשים הראשונים של השנה טיפסו המחירים ב-4.2%. המחיר המבוקש לדירת ארבעה חדרים בעיר נע סביב 980 אלף שקל. גם המחירים בקריית מוצקין נחלשו ב-1.5%, והמחיר המבוקש לדירת 4 חדרים בעיר הוא 925 אלף שקל. ברעננה ירדו המחירים זה החודש השני ברציפות. המחיר המבוקש לדירת 4חדרים ירד ב-0.8%, ל-1.77 מיליון שקל.

ראוי להזכיר כי המדד שלנו בוחן את העלייה במחירים המבוקשים ולא את העסקות שנעשות בפועל, אבל הדבר אינו בהכרח מחליש את המדד. ההשוואה היא מול מחירי הביקוש בחודש הקודם והשינוי הוא שמלמד על המגמה. לאור נתוני המשכנתאות הגבוהים בחודשיים האחרונים, סביר כי בחודש הקרוב יירשמו פחות עסקות, בין היתר בשל הקדמת הרכישות בעקבות עליית המע"מ. בינתיים הכותרות על זחילת המחירים כלפי מעלה עושה טוב לציבור המוכרים. כל עוד בנק ישראל לא יתערב שוב בענף המשכנתאות, אפשר להתנבא כי מגמת הביקושים תימשך.

אוגוסט 2012 - דירות להשכרה

ירידה במחירי השכירות

אוגוסט הוא בדרך כלל חודש חם בשוק השכירות, שבו כולם משלימים את המעברים לקראת פתיחת שנת הלימודים. למרות זאת, בחודש שחלף ניכרה מגמה של ירידת מחירים במדד. בתל אביב נרשמה מגמה מעורבת, כשמחיר השכירות הממוצע המבוקש לדירת 2 חדרים עלה ב-0.3%, ואילו מחיר השכירות לדירת 3 חדרים ירד ב-0.2%.

בחיפה - מעוז נוסף של משקיעים - נרשמה גם כן מגמה מעורבת, כשמחירי השכירות לדירות 2 חדרים עלו ב-0.5%, ואילו המחיר לדירת 3 חדרים ירד ב-0.8%. מנגד, בירושלים ירדו המחירים לדירות שניים-שלושה חדרים ב-0.8%-1.2%, ובבאר שבע ירד המחיר המבוקש לשכירת דירת 2 חדרים ב-0.2%, והמחיר לדירת 3 חדרים ירד ב-1.1%. חזרתם של המשקיעים לשוק בחודשים האחרונים עשויה אולי לעצור את מחירי השכירות שטיפסו בשנה האחרונה, ולהקל בכך במעט על מצב השוכרים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker