לשכת השמאים: מערכת התכנון אינה עומדת ביעדים שהציבה ועדת טרכטנברג

לפי בדיקת הלשכה, ועדות התכנון לא יעמדו בלוחות הזמנים שהוצבו להן בשני שלישים מהמתחמים שצוינו בהמלצות ועדת טרכטנברג  משרד הפנים האריך את משך הזמן המתוכנן לאישור תוכניות אלה בעד חמש שנים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> לא מעט ביקורת הוטחה בהמלצות ועדת טרכטנברג בתחום הדיור. אחת מהן היתה שיעדי התכנון שהוועדה הציבה למערכת התכנון במשרד הפנים, במטרה להגדיל את היצע הדירות - אינם ישימים. עתה מתברר כי לביקורת היה יסוד: בדיקה שערכה לשכת שמאי המקרקעין מעלה כי בשני שלישים מהמתחמים שצוינו בדו"ח הוועדה, ועדות התכנון והבנייה לא יעמדו בלוחות הזמנים שהוצבו להן. לאור זאת האריך משרד הפנים את משך הזמן המתוכנן לאישור תוכניות אלה בתקופות של עד חמש שנים.

לשכת השמאים מתבססת על דו"ח מעקב של ועדה ממשלתית למעקב אחרי תוכניות הבנייה, שממנו עולה כי עיקר העיכובים הם במחנות צה"ל העתידים להתפנות. כך, למשל, לגבי מחנה סירקין בפתח תקוה, העריך דו"ח טרכטנברג שתוכנית המתאר תאושר עד סוף 2014. הנקודה היא שתוכנית מתאר אינה משמעותית לבנייה, אלא תוכניות מפורטות, ולוח הזמנים החדש לאישור התוכניות המפורטות במתחם זה הוא 2019.

מתחם השלישות ברמת גן אמור היה להיות מאושר עד סוף 2013, אך עתה היעד לאישור התוכנית הוא אמצע 2014; חלקו המזרחי של בסיס תל השומר אמור היה להיות מאושר במהלך 2013, אך כעת האישור יתעכב ל-2014. מתחם בולט אחר שהרשויות מתעכבות באישורו הוא תעש רמת השרון, שהיה אמור להיות מאושר השנה, אך כיום מעריכים במשרד הפנים שהוא יאושר באמצע 2013.

"עדיין מדובר במועדים משוערים ולא סופיים, כשברור שרבים הסיכויים שגם בהם לא יעמדו", אומר יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס. "מדובר בעיכובים של שנים. זאת ועוד, מדובר בקרקעות המיועדות בסופו של דבר לבניית כ-125 אלף דירות מתוך 165 אלף דירות שאותן 'ספר' דו"ח טרכטנברג".

במסקנות לשכת השמאים הובאו בחשבון גם נתוני תוכנית שדה דב, שאמנם צפויה לעמוד ביעד שהוקצה לאישור התוכנית (2015), אך כמות היחידות צומצמה מ-30 אלף דירות בדו"ח טרכטנברג ל-12 אלף דירות בלבד בתוכנית שהופקדה, וחילוקי הדעות שמסביב רבים ומבטיחים עיכובים נוספים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כאשר מתבוננים בנתונים, מבינים מדוע הרוכשים התייאשו וחזרו לשוק הדירות. תכנון ובינוי אינם גבינת קוטג'. הם נוגעים ומערבים מכלול של גורמים, שללא תיאום מושלם ביניהם העסק לא עובד", אומר דנוס. "לצערי, הנתונים מדאיגים, למרות שאינם מפתיעים את מי שעוסק בנדל"ן בישראל. משמעותם: גידול במחסור ואולי אף העמקה שלו, והמשמעות של גידול במחסור היא אחת: המשך עליות מחירים. כשמביאים בחשבון את העובדה שתוכניות אלה 'מתחרות' על זמנם של בכירי מינהל התכנון מול תוכניות בקרקעות פרטיות שגם אותן יש לקדם במקביל, התמונה מפחידה".

למי ששוקל לרכוש דירה בימים אלה, כשהמחירים בשיא, אומר דנוס: "המלצתנו לציבור, בעקבות הנתונים, לא השתנתה מאז תחילת המחאה החברתית בראשית הקיץ שעבר, אלא אף התחזקה: על כל אחד לעשות את החשבון האישי שלו ולראות אם באפשרותו, לאורך זמן, לעמוד בהחזרי המשכנתא. במידה שכן, לא להסס לרדת מהגדר כשהזדמנות לרכוש דירה במחיר טוב נקרית בדרכו. חשוב לזכור כי מערכת התכנון בישראל במשבר, ובעתות משבר, לצערנו, כל אדם עושה לעצמו ולביתו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker