סיפור מהחיים

הנקמה של 12 השליחים

כשלעסתי את לוקאס, שליחו האהוב של ישו, בטעם אנשובי ופרמזן, נזכרתי באחד מסיפורי הנדל"ן המעניינים שעדיין לא סופרו

אבי גולדברג
אבי גולדברג

חוש הומור בכל הקשור לאמונה דתית הוא חומר נפץ. תחשבו למשל על מסעדה יהודית שהתפריט שלה מורכב מכבד קצוץ בנוסח הרמב"ם, דג מלוח במטבל יונה הנביא ורגל קרושה בחזרת אהרון הכוהן. נראה אותה מקבלת הכשר. בברלין יש פיצרייה מצוינת בבעלות איטלקים קתולים למהדרין ששמה "12 השליחים", וכל מנת פיצה דשנה בה נושאת שם של שליח מ-12 השליחים בברית החדשה. כשלעסתי את לוקאס, שליחו האהוב של ישו, בטעם אנשובי ופרמזן, נזכרתי באחד מסיפורי הנדל"ן המעניינים שעדיין לא סופרו.

בשכונת יוקרה של יוסטון טקסס, משכנה של אצולת הנפט, מול הכנסייה האוונגליסטית הריקה מאדם, נטוע בית מידות. בדומה לאחוזות של עשירי העיר, זהו בית ניאו-קלאסי מוקף בגנים מטופחים, בריכות נוי ומזרקות. בעורפו, נמצא בית אירוח לבן, מגרש טניס ומוסך מכוניות עתיקות.

צילום: רויטרס

מה שמייחד את הבית והוציא שמעו למרחקים הוא שורה של 12 מבני עץ בהירים בגובה מטר וחצי ובמידות אורך ורוחב דומות, שלהם גגות משופעים צבועים באדום בוהק ועליהם שרטוט של רעפים אלפיניים. בדופן האחורית של כל מבנה מותקן מזגן. הם ניצבים בחזית האחוזה, בצמוד לסורגי הגדר הגבוהה, מול הכנסייה הישנה שמעבר לרחוב. באי הכנסייה לא היו יכולים שלא להבחין במבנים המשונים, ומי שטרח וחצה את הרחוב קרא בשלטים הקטנים המסוגננים שעל כל אחד מהם את שם הדייר, שמות שהיו מוכרים לבאי הכנסייה היטב - היו אלו מלונות כלבים בשמות 12 השליחים של ישו!

ג'ייסון סמית', שחבש מגבעת סטטון מקורית שרצועת עור שחור רקוע בפיתוחי כסף מקיפה אותה והתיתורת הרחבה שלה הצלה את פניו, היה מהמתווכים הידועים בעיר. הוא יצא ממכונית קדילאק פליטווד שחורה וארוכה ואני יצאתי אחריו.

הוא נעמד פשוק רגליים בחום הכבד, הוציא את הסיגר מזווית פיו ואמר: "אין בכל העיר הזו ובכל מחוז האריס סיפור-בית כזה. טרוויס קופר היה פועל בשדות הנפט של יוסטון אחרי מלחמת העולם. איש חרוץ ונוצרי אדוק, שהתפלל בכנסייה שמנגד", הוא הצביע על הכנסייה המוזנחת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הכנסייה שימשה פעם את עשירי הרובע, וטרוויס היה מגיע בימי ראשון במשאית פורד חבוטה, שדבק בה ריח שדות הנפט. מישהו בקהילת המתפללים העשירה לא אהב את ריח הנפט של הפועל. גם הכומר לא אהב את הרעיון של העני המתפלל עם מאמיני ישו העשירים תחת אותו גג מקומר בימי ראשון, והוא שביקש מטרוויס ברגישות שלא להגיע יותר לתפילות ולחפש ישועתו בכנסייה אחרת בעיר הלוהטת והלחה.

"נשמתו של טרוויס הצעיר נפגעה מהמסר של נציג הצלוב ביוסטון, והוא החליט להסתדר ללא ההשגחה העליונה. מאז הקדיש טרוויס את ימי ראשון לחיפושי נפט בחלקות קרקע נידחות, שקנה במרחק 200 ק"מ מהעיר המזיעה. כעבור חמש שנים שיחק מזלו, והוא נפגש עם עורק זהב שחור, שהתיז אין ספור חביות נוזל באיכות גבוהה ללא הפסק במשך 15 שנה.

"לטרוויס היה מספיק כסף כדי להגשים את המענה לכומר הקהילה המכובדת. הוא רכש את החלקה הגדולה שמול הכנסייה ובנה שם את ביתו. בחזית הוא בנה 12 מלונות לכלבי סן ברנארד שכה אהב וששמם היה במקרה כשמות שליחיו של ישו, שנטש אותו. הואיל ומזג האוויר כאן בלתי נסבל, הוא צייד את כל המלונות במזגני אוויר. טרוויס מת כבר ועיזבונו מנוהל על ידי חבר נאמנים. סעיף מרכזי בצוואתו היה האיסור למכור את הבית, והוראה לדאוג כי תמיד ישכנו בו כלבי סן ברנארד בשמות השליחים הקדושים, כפי שהיה בחייו".

המתווך מחה את זיעתו מצווארו העבה, והוסיף: "הכנסייה האוונגליסטית ותומכיה ניהלו מאבקים משפטיים עד לבית המשפט העליון כדי לסלק את המלונות ממקומן, אך נכשלו. כל הצעה כספית שהבאתי לחבר הנאמנים בשם הכנסייה לרכוש את הבית סורבה".

"מה אתה רוצה ממני", שאלתי אותו, "אין לי מספיק כסף לקנות את הבית, והוא ממילא לא למכירה".

"נכון", השיב ג'ייסון סמית, "אבל הכנסייה נטושה עכשיו, והיא למכירה במחיר מציאה".

ספרו של אבי גולדברג "חוף בלי ים" יצא לאחרונה לאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker