טירוף הנדל"ן |

40% מהמשכנתאות נלקחו במינוף של יותר מ-60%

רק מחצית מסך המשכנתאות החדשות מסווגות כהלוואה שממומנת עלי ידי החזר של עד 30% מההכנסה

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

נתונים חדשים המפרסם היום בנק ישראל שופכים אור נוסף על פילוח סך המשכנתאות של חודש יולי. כזכור, בחודש שעבר של 4.92 מיליארד שקל - 25% יותר מחודש יוני.

40% מסך המשכנתאות שניטלו בחודש יולי נילקחו במינוף של יותר מ-60%. בסך הכל נוצרו 8,000 הלוואות חדשות בחודש שחלף לעומת כ-7,000 בחודש הקודם. רק חצי מסך המשכנתאות החדשות מסווגים כהלוואה שממונת עלי ידי החזר של עד 30% מהיקף ההכנסה של נוטל המשכנתא. לרוב, כלל האצבע הוא נטילת משכנתא שמהווה עד 30% מסך ההכנסה.

זוגות בייעוץ משכנתאותצילום: מוטי קמחי

ההתעוררות בשוק הדירות באה לידי ביטוי כמובן גם בסכום המשכנתאות שהציבור נוטל. כך סך יתרת הלוואות המשכנתא במשק בסוף חודש יולי מסתכמת ב-214.5 מיליארד שקל - גידול של כ-16 מיליארד שקל בתוך כשנה, שהם 7%. חלק מהגידול כמובן בא גם לצד הירידה בשער הריבית בשנה של שחלפה, עת ירדה הריבית ב-1% לרמה של 2.25%.

האפיק החביב על נוטלי המשכנתאות הוא אפיק הריבית המשתנה, שם סך המשכנתאות באפיק זה עבר את 2 המיליארד שקל, 41% מסך כל המשכנתאות, לעומת 43% בחודש יוני.

בינתיים הותיר שלשום בנק ישראל את הריבית על כנה. הותרת הריבית באה למרות הצפייה להאטה ועלייה באבטלה במשק ובאה על רקע מדד מחירי הדיור שפורסם החודש ועלה רק קלות. ההערכה היא כי אם עליית המחירים תחודש ביתר שאת יצטרך בנק ישראל להתערב בשוק המשכנתאות פעם נוספת כמו שעשה בעבר אז הגביל את היקף המשכנתאות בריבית המשתנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נתוני בנק ישראל עולים בקנה אחד גם עם חזרת המשקיעים לשוק הדירות. 1,135 הלוואות ניטלו בחודש יולי למימון דירות להשקעה. מדובר במספר הגבוה ביותר בשנה האחרונה. בסך הכל היקף המשכנתאות שנטלו המשקיעים הסכמה ב-671 מיליון שקל - המהווים כ-13.5% מסך המשכנתאות שנוצרו באותו חודש, לעומת כ-12.5% בחודש יוני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker