פורסמו מכרזי הקרקע לחריש: סבסוד של מאות מיליוני שקלים

יממה לאחר חנוכת העיר החרדית בוואדי ערה, פרסם הבוקר מינהל מקרקעי ישראל 29 מכרזים לרכישת קרקע לבניית 4,643 יחידות דיור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מינהל מקרקעי ישראל פירסם הבוקר את מכרזי הרכישה ל-29 מתחמים בעיר החרדית חריש, המתוכננת לקום בוואדי ערה. הקרקע המשווקת ממוקמת בשתי השכונות הראשונות המתוכננות להיבנות - השכונה הצפונית ושכונת הפרסה, וכוללת 4,643 יחידות דיור בסך הכל. המתחמים המשווקים נבדלים בגודלם, נעים בטווח שבין ייעוד לבניית 40-50 יחידות דיור, ובין ייעוד לבניית של 500 ו-600 יחידות.

המחיר המינימלי של מרבית המגרשים המשווקים עומד על אפס, כשגם הוצאות הפיתוח לקרקע זוכות לסבסוד משמעותי מצד המדינה. כך למשל, מחירה ההתחלתי של קרקע לבניית 593 יחידות דיור עומד על אפס, והוצאות הפיתוח על 42.3 מיליון שקל. מסכום זה, מסבסדת המדינה 29.6 מיליון שקל. בסך הכל, מסבסדת המדינה כך את הוצאות הפיתוח במיתחם במאות מיליוני שקלים.

השר אטיאס ותוכנית העיר חרישצילום: ששון תירם

במסיבת העיתונאים שנערכה אתמול, הסביר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, כי שומה שנעשתה במקום מצאה כי ערך הקרקע שלילי, ומכאן סיבסוד הוצאות הפיתוח. יש לציין, כי שומה זו נעשתה תוך שנלקח בחשבון כי הבניינים שייבנו במקום יהיו נמוכים (שכן האוכלוסייה החרדית אינה נוטה להתגורר במגדלים) ובסטנדרט בנייה נמוך. בסופו של דבר, מתוכננת עלותה הנמוכה של הקרקע להביא לכך שמחיר הדירות שיגיעו לצרכן הסופי יהיה גם הוא נמוך, ויעמוד על כ-500-600 אלף שקל.

על פי המכרזים שפירסם המינהל, יהיו החוזים שייחתמו עם היזמים הזוכים חוזי בנייה ל-3 שנים, שבעקבותיהם ייחתמו חוזי חכירה ל-98 שנים עם אופציה להארכה ל-98 שנים נוספות. עוד נכתב כי סיור קבלנים ייערך ביישוב ב-20 בספטמבר, וכי המועד האחרון להגשת ההצעות הוא ה-11 בנובמבר.

אתמול חנכו משרד הבינוי והשיכון, ומינהל מקרקעי ישראל, את העיר החרדית חריש במסיבת עיתונאים בה השתתפו אטיאס ומנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן. בסך הכל כוללת תוכנית המתאר לעיר 10,300 יחידות דיור. עוד כוללת התוכנית 76 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומשרדים, מתוכם - 12,500 מ"ר מסחרי משולב בבניינים במכרז הנוכחי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראש המטה לעתיד חריש, חמי בר אור, הגיב למסיבת העיתונאים בה הוצגו התוכניות ואמר כי "ההכרזה של אטיאס על שיווק חריש היא הכרזת מלחמה. זוהי תוכנית רעה, סקטוריאלית ולא רלוונטית לישראל של 2012. במקום לתכנן ישוב עירוני בר קימא, על כביש 6, שיאפשר פיתוח סביבתי, ויקל על מצוקת הדיור הקשה באזור, אטיאס מתכנן בחריש מלכודת רווחה, עיר של עוני שתהיה רעה לתושביה החרדים ומזיקה להתפתחות האזור כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker