חריש נחנכה עם יותר מ-10,000 יח"ד; אטיאס: לא רק לחרדים

בנצי ליברמן: עם ישראל יכול להתברך בכך שמשרדי הממשלה ממשיכים עם הציונות ■ פעילים מהישוב חריש: מדובר במחטף של משרד השיכון וביצירת דיור בר השגה עבור הציבור החרדי בלבד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

(עדכון) משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל השיקו הבוקר את העיר החרדית חריש. מחר צפוי מינהל מקרקעי ישראל לפרסם את המכרזים הראשונים לקרקעות העיר חריש, המתוכננת לקום בוואדי ערה, בהם תשווק קרקע ל-5,000 יחידות דיור ב-29 מתחמים. במסיבת העיתונאים שערכו בקריית הממשלה בירושלים הציגו אנשי משרד השיכון את התוכניות לעיר. בסך הכל כוללת תוכנית המתאר לעיר 10,300 יחידות דיור. עוד כוללת התוכנית 76,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומשרדים, מתוכם - 12,500 מ"ר מסחרי משולב בבניינים במכרז הנוכחי.

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, אמר כי אין מדובר רק בשיווק של 5,000 יחידות חדשות, אלא בהקמתה של עיר חדשה. עוד לדבריו נבעה ההחלטה להוציא לשוק 5,000 יחידות בבת אחת ממאמץ להוריד את מחירי הדיור.  "אני כשר השיכון לא שמח כשאנחנו מקבלים הרבה כסף על הקרקע, כי זה מתבטא אחר כך במחיר הדירה. לכן אנחנו משווקים בבת אחת כמות גדולה".

השר אטיאס ותוכנית העיר חרישצילום: ששון תירם

עוד לדבריו, אין הגבלה בהשתתפות במכרז לחילונים, אך התכנון מיועד לאוכלוסייה החרדית. "התכנון כאן מותאם לציבור החרדי. אנחנו לא מונעים מאף אחד להגיע להתגורר במקום. אבל אין תכנון שחוסם את הציבור החרדי, כמו דיור במגדלים, או שטחי ציבור לא מותאמים".

השר אטיאס ציין כי לא נקבע מחיר מינימום לקרקע שכן על פי הערכות שמאיות ערך הקרקע הוא שלילי, בשל המיקום הלא אטרקטיבי ועלויות הפיתוח הגבוהות.

מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אמר כי "המכרזים האלה הם מכרזים לכלל עם ישראל. כל הרוצה יבוא ויטול. הוא לא מסודר ולא מכוון. יכול להיות שבעוד שלושה חודשים נראה שאוכלוסייה אחת היא המרכזית שבה. אנחנו אחראים להוביל לכך שבכל רחבי המדינה כל גוני הקשת של החברה יוכלו ליהנות מהמכרזים של מינהל מקרקעי ישראל.

הישוב חרישצילום: נמרוד גליקמן
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"עם ישראל יכול להתברך בכך שמשרדי הממשלה ממשיכים עם הציונות, ממשיכים עם הורדת מחירי הדיור. עם ישראל יכול להתברך בפעולות משרד השיכון".

מחוץ למבנה משרד השיכון מחו בזמן הישיבה מספר פעילים מהישוב חריש, המונה כיום כ-300 משקי בית לא חרדיים. המפגינים טענו כי מדובר במחטף של משרד השיכון אשר צפוי לדחוק את רגלי האוכלוסייה הלא חרדית מהישוב, וביצירת דיור בר השגה עבור הציבור החרדי בלבד.

אמש התארח במאחז דב אביטל, חבר קיבוץ מצר הסמוך המתמודד על ראשות מועצה אזורית מנשה. אביטל הביע הזדהות עם הפעילים ואמר כי"הבעיה היא לא החרדים. ניתן לחיות בדו קיום עם האוכלוסיה החרדית. הבעיה היא הגישה הדורסנית של דהאן וחבריו. לא סופרים אותנו. אנחנו לא שותפים לדיון על אף פרמטר של עתיד האזור. הגישה של דהאן וחבורתו לתושבי חריש היא נייר הלקמוס של מה שיקרה בהמשך בכל ישובי האזור".

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) אשר ליווה את הפעילים בשבועות האחרונים אמר בעקבות מסיבת העיתונאים כי "עיון בתוכנית העיר העתידית מגלה לכולנו את מה ששרי הפנים והשיכון מנסים להסתיר: העיר מתוכננת לחרדים בלבד, באמצעות דחיקת התושבים החופשיים המתגוררים כיום בחריש, השתלטות על שטחים ירוקים, ועל שטחי מועצות ערביות. מקומם לראות את המהירות שבה שר השיכון דואג לסקטור מסוים בזמן שהוא מפקיר אוכלוסיות אחרות, שגם הן כמהות לדיור במחירים שפויים".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב, תקף גם הוא ואמר כי "השר לשיכון חרדי אריאל אטיאס מצא דרך נוספת לממן דירות לאברכים: הצפת השוק בדירות. המשמעות של הוצאת 5000 דירות בבת אחת היא החלטה של המדינה לוותר על סכומי עתק לטובת משפחות האברכים. שוב מתברר שמשרד הבינוי והשיכון פועל נמרצות לטובת דיור בר השגה אבל בעיקר לחרדים. שוב מתברר שאטיאס הופך את המשרד לסניף של מחלקת הישיבות ומשתמש בו כדי להגדיל את התמיכות לאברכים ולחבל במאמץ הלאומי להוציא אותם לעבודה. ספק אם יש החלטה שגרמה נזק לכלכלת ישראל בשנים האחרונות כמו ההחלטה למסור את משרד הבינוי והשיכון לידי אטיאס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker