דרוש פטור ראוי מארנונה לנכסים הרוסים

הטלת הארנונה תרחיק יזמים מלרכוש נכסים הרוסים או ניזוקים

אריאל בן בש"ט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז קיץ 2010 מבקש משרד האוצר לבטל את הפטור מארנונה שקיים כיום במסגרת פקודת העיריות לנכס שניזוק ו/או נהרס ואינו בר שימוש. הדיון בהצעת החוק החל בוועדת הכספים ב-2010 ונראה היה כי יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, הודף את הניסיון משום שראה בביטול הפטור הטלת מס חדש, במקום שלא מוצדק להטילו.

ואולם משרד האוצר לא אמר נואש, ולאור מצוקת הדיור והמחאה החברתית, ניצל את ההזדמנות כדי לשוב ולשנות את הפטור הקיים בטענה כי אם יוטל מס ארנונה על נכסים שנהרסו או ניזוקו, הדבר יתמרץ את בעלי הנכסים לשפץ ולהשמיש אותם. בכך, לפי הנימוקים שהעלו במשרד האוצר, יגדל היצע הדירות ומצוקת הדיור תבוא (ולו חלקית) על פתרונה.

ח"כ משה גפניצילום: מיכל פתאל

בהצעת החוק החדשה, ביקש האוצר להגביל את הפטור (שהינו ללא הגבלה כיום) לתשעה חודשים סך הכל (כולל הארכה מיוחדת של שלושה חודשים). בעקבות ההתנגדויות שהועלו להצעת החוק, עמדת יו"ר הוועדה והח"כים היתה כי נכון להאריך את התקופה המקסימלית של הפטור לשלוש שנים. ואולם לאור הלחץ שהפעילו נציגי השלטון המקומי לקיצור תקופת הפטור לכשנה הוחלט לקיים דיון נוסף בנושא.

בדיון הנוסף בוועדת הכספים, הצגתי בפני חברי הוועדה מקרה שבו טיפלתי, שבו פנסיונר בעל קומה במבנה מסחרי באזור המרכז לא הצליח להשמיש את נכסו כדי להשכיר אותו במשך 11 שנים, משום שלא היה אף גורם שהיה מעוניין לשכור את הקומה, גם במחירי מינימום שהוצע. חוב הארנונה של הפנסיונר הגיע לכמעט 3 מיליון שקל, שכן העירייה לא הכירה בנכס כלא ראוי לשימוש. רק בזכות הליכים משפטיים, שבהם הראיתי כי הנכס לא ניתן לשימוש, הופחת החיוב בכ-90%.

עוד הסברתי כי במקרה שבו מבקש בעל הנכס להרוס את המבנה הקיים ולהקים תחתיו פרויקט חדש, יש להמתין שנים ארוכות של הליכי התכנון, ואם במשך כל אותן השנים יצטרך לשלם ארנונה, הסכום יתווסף לעלויות הפרויקט ולמחירי הדירות. במקרה זה, הטלת הארנונה תביא לעצירת עסקות, שכן יזמים יימנעו מלרכוש נכסים הרוסים או ניזוקים מפאת חוסר הכדאיות הכלכלית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נראה כי דברים אלה שיכנעו בסופו של את יו"ר הוועדה והח"כים כי הזמן המינימלי למתן הפטור יהיה לפחות שלוש שנים, ולאחריהן תוטל ארנונה בשיעור המזערי והנמוך הקיים בצו הארנונה לתקופה של חמש שנים, שלאחריהן אם הנכס ייוותר במצבו, הוא יזכה לפטור מחדש. נוסח זה הועבר בכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

לסיכום - ניסיונו של משרד האוצר להביא להזרמת כספים לרשויות המקומיות על חשבון האזרח, והפעם מדובר במחזיק בנכס שלא שפר עליו גורלו, נהדף. תקופת פטור של שלוש שנים היא זמן סביר בנסיבות העניין, שבו ייתכן כי התנאים יבשילו כדי להביא להשמשתו של הנכס.

הכותב הינו עורך דין במשרד אנגלסמן ושות', המייצג יזמים ובעלי נכסים מול הרשויות המקומיות, ומשמש נציג איגוד לשכות המסחר בדיונים בנושא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker