המינהל הורה לפנות את מאחז חריש בתוך שבוע; הפעילים: "לא נתפנה"

צו פינוי ניתן לתושבי המקום שהקימו מתחם קרוואנים במחאה על תוכנית להקמת עיר חרדית בשטח ■ הפעילים: אנחנו ממשיכים בפעילות וקוראים לכל מי שמחפש פתרון דיור במחיר הגיוני לחבור אלינו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

, הודיע אתמול (ג') מינהל מקרקעי ישראל לפעילי "מאחז חריש החופשית" - קבוצת קרוואנים ואוהלים שהוקמו בקרקעות הסמוכות ליישוב חריש בוואדי ערה - כי ינקוט נגדם צעדים, אם לא יפונו הקרוואנים מהמקום.

צו פינוי למאחז חריש

כשהגיעו פעילי המאחז בבוקר למקום, הם מצאו שלט אזהרה שהוצמד לאחד הקרוואנים ועליו הכיתוב: "הכניסה לשטח אסורה! הנכנס לשטח עושה זאת על אחריותו וישא בתוצאות". עוד נשלחה לפעילים התראה על צעדים שינקטו נגדם, אם לא יפונו הקראוונים, זאת בשל תפיסה שלא כדין של מקרקעין. המינהל קצב שבוע לפעילים לנמק את שהייתם במקום לפני שינקטו צעדים לפינוי המאחז.

בשבוע שעבר הוקם המאחז על ידי קבוצת פעילים מהיישוב חריש ומיישובי הסביבה, זאת במחאה על כוונת המדינה לייעד את העיר העתידית המתוכננת במקום לציבור החרדי בלבד. לטענתם, הצעד יביא לעקירתם מהמקום של 300 משקי בית המתגוררים כיום ביישוב, שכן אלה לא יוכלו להשתלב במסגרת העיר החרדית המתוכננת. אוכלוסיית היישוב כוללת כיום משפחות חילוניות, דתיות-לאומיות, וכן קהילת מאמיני הרא-קרישנה.

קראוון במאחז חריש

חמי בר-אור, תושב חריש ויושב ראש "המטה לעתיד חריש והאזור", אמר בתגובה לאזהרת המינהל כי "אנחנו לא עברייני מקרקעין. זוהי פעילות אזרחית ודמוקרטית טהורה. המינהל יודע שאנחנו לא עברייני מקרקעין, המשטרה יודעת זאת, אך הם ממהרים לאיים בפתיחת תיקים ולהכריז עלינו כמי שתפסו שטח שלא כחוק. זהו אותו מינהל שלמעלה מ-14 שנה מנע יציאה למכרזים בחריש".

בר אור הוסיף כי "אנחנו ממשיכים בפעילות שלנו במאחז, וקוראים לכל תושבי האזור, זוגות צעירים וכל מי שמחפש פתרונות דיור במחיר הגיוני, לחבור אלינו. יש בחריש אלפי דונמים של קרקע שהמדינה מתכננת לתת אותם בהנחות מפליגות. פסיקת בית המשפט קבעה שהשיווק בחריש יהיה שיוויוני לכלל הציבור, ואנחנו קוראים לכלל הציבור לבוא לכאן ולתבוע את המגיע לו - דיור לכל במחיר שווה לכל נפש".

צו פינוי של מינהל מקרקעי ישראל
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יש לציין כי בתגובת משרד השיכון, שניתנה בשבוע שעבר לצעד, ציין דובר המשרד, אריאל רוזנברג, כי "השיווקים בחריש הינם פתוחים לכולם וכל יזם או קבוצה המעוניינת לגשת למכרזים יכולה לעשות זאת".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "מפקחי מינהל מקרקעי ישראל פועלים בעקביות לפנות את כל מסיגי הגבול ועברייני הקרקע שעושים דין לעצמם ותופסים את אדמות הציבור באופן בלתי חוקי, ללא קשר למניעיהם ולטענותיהם. השוהים במבנים הבלתי חוקיים שהוקמו על אדמות מדינה מבצעים עבירה פלילית של הסגת גבול במקרקעי ציבור, שדינה עד שנה מאסר בפועל. לא מדובר בהפגנה חד פעמית  או באקט מחאתי אלא בנסיון של ממש לתפוס חזקה בשטח השייך למדינת ישראל ולכלל אזרחיה, באמצעות השתלטות קבע על הקרקע, הבאת מגורונים למקום  והתחברות למים ולחשמל. לפיכך הוציא מינהל מקרקעי ישראל לפולשים התראה לפינוי והגיש נגדם תלונה במשטרה, ויוסיף כמובן לפעול נגד עברייני הקרקע עד לאכיפה המלאה של החוק".

לשאלה מתי, אם בכלל, יחל פינוי המאחז השיבו במינהל כי "הפלישה לאדמת המדינה תפונה בהתאם ללוחות הזמנים המשפטיים המתחייבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker