פישר יהפוך לאויב הזוגות הצעירים

בלאו ברירה, בבנק ישראל שוקלים להגביל את המשכנתאות - מה שיפגע בזוגות הצעירים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בנק ישראל שוקל לנקוט צעדים חדשים להגבלת משכנתאות, אם מדד מחירי הדיור שיתפרסם היום (ד') יצביע על עלייה.

בבנק עדיין לא הכריעו על כיוון הפעולה, אבל בוחנים מספר חלופות שעיקרן הגבלת היכולת של רוכשי דירות לקחת משכנתאות. המשמעות של רוב החלופות היא פגיעה ביכולתם של זוגות צעירים לרכוש דירות, בעוד שמשקיעים - שהם נזילים יותר ובעלי הון עצמי גדול יותר - ייפגעו במידה מועטה יחסית.

בנק ישראל התערב בשנים האחרונות בשוק המשכנתאות: במאי 2010 פירסם המפקח על הבנקים הנחיה, שמשמעה ייקור המשכנתאות למי שלוקח משכנתא שגבוהה מ-60% משווי הדירה שהוא רוכש; באוקטובר באותה שנה ובאפריל 2011 פירסם הגבלות נוספות, שהטילו על הבנקים להגדיל את הקצאת ההון בגין משכנתאות בריבית משתנה, והגבילו את רכיבי המשכנתאות האלה לשליש מסך המשכנתאות שהם לוקחים. גם משמען של שתי הנחיות אלה היתה ייקור המשכנתאות.

הנתונים הנוכחיים על שיאי המשכנתאות תואמים אינדיקציות נוספות שפורסמו בימים האחרונים, ומחזקות את ההערכות שהמדד היום יעלה, וששוק הדירות אינו נרגע - אלא להיפך. על פי הדו"ח החודשי שמפרסם משרד האוצר, "אורות אדומים", ביוני נמשכו העליות במספר העסקות. בדו"ח אף הדגישו כי "נתונים ראשוניים ליולי מצביעים על עלייה חריגה במספר העסקות".

בנימין נתניהו וסטנלי פישרצילום: אמיל סלמן

ומי רשם "קם בק" מרשים לשוק הדירות? קשה להאמין, אבל הזוגות הצעירים. אלה הגדילו ב-52% את רכישת הדירות שלהם באזור המרכז (לא כולל תל אביב). חזרתם לשוק מסבירה במידה רבה את הגידולים בהיקפי המשכנתאות שנלקחו באותו חודש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המשקיעים חוזרים אף הם לחגוג, ומשפל של 1,000 דירות שרכשו באוקטובר 2011, הם רכשו במאי ויוני יותר מ-2,000 דירות בכל חודש, וביולי הם צפויים לחצות את רף ה-2,500 דירות - המספר הגבוה ביותר מאז תחילת 2011. מדובר בציבור שמסומן כמסוכן ביותר לשוק הנדל"ן, ושתרם במידה רבה לעליות המחירים הגדולות של 2009 ו-2010.

בבנק ישראל מודעים אמנם לכך שחלק מהרכישות בוצע כתוצאה מהרצון להשלים את העסקות לפני העלאות המע"מ, וככל הנראה יביאו את זה בחשבון בשיקול אם לפעול או לא, ואולם העלאת המע"מ היא גורם נוסף שלוחץ לכיוון עליות מחירים.

המשקיעים חוזרים לרכוש דירות

עיקר הבעיה של הבנק היא התחושה שאין עם מי לדבר בממשלה. אם לפני שנה ושנתיים דרש נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מהממשלה, לנקוט אמצעים משלימים לצינון שוק הדיור, והתרצה מההבטחות לרפורמות בקרקעות ובחוק התכנון והבנייה, כיום מבינים בבנק שאין הרבה מה לצפות מהממשלה. גם ביטול "תוכנית הפטישים" של שטייניץ, שנועדה לייקר את מס השבח על משקיעים, סומן בבנק ישראל כצעד מדאיג.

מה עושים? בבנק ישראל יודעים שהכלים שלהם לצנן את הביקושים לדיור הם פחות בררנים מאלה שעומדים בפני משרד האוצר, משום שהם יכולים להכות רק את צרכני המשכנתאות.

אלה ברובם, הם רוכשי הדירות למגורים עצמיים, ובראשם הזוגות הצעירים. זה אחד מהגורמים לכך שבבנק לא נלהבים לנקוט צעדים כאלה, ואולם באם יגיעו למסקנה שהמדד ממשיך לעלות והממשלה לא עושה כלום - לא תהיה להם ברירה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker