ואם כבר לבד - אז שיהיה בדירה: הרווקים נכנסים לשוק הנדל"ן

יחד עם העלייה בחלקם באוכלוסיה, חלקם של הלא נשואים בקרב רוכשי הדירות עלה ■ ההסבר: יותר קרייריסטים רווקים שחסכו הון עצמי ויותר מיואשים משוק השכירות ■ ב-80% מעסקות הנדל"ן שביצעו הרווקים, הדירות לא עלו בגודלם על 3 חדרים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נתונים חדשים מצביעים על עלייה מרשימה בשיעור רוכשי הדירות הלא נשואים מקרב כלל רוכשי הדירות. על פי הנתונים שנרשמו ב"אלדר שיווק", שסקרה את מאפייני הרוכשים בלמעלה מ-1,000 עסקות שביצעה בשנים האחרונות, עולה כי בעוד שבחודשים ינואר-יוני 2011 עמד שיעור רוכשי הדירות הלא נשואים (רווקים, גרושים ואלמנים) בפרויקטים ששווקה החברה על 8.3%, בחציון הראשון של שנת 2012 עמד שעורים על 11.05%, עלייה של כ-33%.

תל אביבצילום: תומר אפלבאום

את הנתונים אוספת אלדר במערכת מידע המופעלת במשרדי המכירות, המסייעת לחברה וליזמים שעמה היא עובדת לפלח את מאפייני הרוכשים. יש לציין כי הממצאים שלהלן מוגבלים לפלח רוכשי הדירות החדשות בלבד.

הממצאים לגבי גידול הלא נשואים בקרב הרוכשים משתלבים עם המגמה ההולכת וגוברת באוכלוסייה הישראלית של רווקות עד גיל מאוחר. נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפני כשבוע הצביעו על כך ש-65% מהגברים הישראלים בגילי 25 עד 29 הם רווקים, וכך גם 46% מבין הנשים בגילים אלה.

רוני כהןצילום: אבי לוי

"ישנו פלח אוכלוסייה הולך וגדל של רווקים, שנמצאים כבר אחרי עשור של קריירה והצליחו לחסוך הון עצמי קטן, שמאפשר להם לרכוש את הדירה הראשונה", אומר מנכ"ל אלדר שווק, רוני כהן. "לפני 15-10 שנים לא היה פלח שוק כזה, מכיוון שהיה קשה למצוא רווקים בגילאים כאלה". סיבה נוספת שבה נוקב כהן לתופעה היא המיאוס הגובר מצד שוכרי דירות. "רמת המחירים הגבוהה בשוק השכירות דוחפת אנשים למחשבה להשקיע בדירה שלהם", הוא מסביר.

בכ-80% מעסקות רכישת הדירה שבצעו הסינגלס במחצית השנה הראשונה, מדובר היה בדירות קטנות של עד שלושה חדרים. רק ב-20% מהמקרים נרכשו על ידם דירות גדולות יותר של ארבעה חדרים ומעלה. טווח המחירים של רוכשי הדירות הרווקים נע ממיליון עד מיליון וחצי שקל, כאשר אלה מביניהם המגיעים משכבה סוציו-אקונומית גבוהה, או הנהנים מהכנסה גבוהה, נוטים לרכוש דירות במגדלים ובמתחמים חדישים יותר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באופן מפתיע, על אף שתל אביב נחשבת לעיר בעלת אחוז הרווקים הגבוה בארץ, כאשר מדובר ברכישת דירה, מעטים בלבד מבין הסינגלים ירכשו בה, בשל עלויות הרכישה הגבוהות. "העלייה החדה במחירי הדירות הרחיקה חלק גדול מהרוכשים לרמת גן וגבעתיים", מסביר כהן, "מי שבכל זאת מתעקש לגור בתל אביב, עושה זאת בדירות שכורות הממומנות באמצעות דירה שנרכשה במעגל השני והשלישי בערי המסגרת ומסייעת לממן את השכירות הגבוהה בתל אביב".

אחוז הלא נשואים בקרב רוכשי הדירות בחודשים ינואר-יוני, באחוזים (נתונים: אלדר שיווק)

עוד לדברי כהן, נוטים הרוכשים הלא נשואים להיצמד למרכזי ערים, ולמוקדי בילוי ותעסוקה. "את פלח השוק של הסינגלס פחות מעניינים שירותים קהילתיים כמו בתי ספר, ספרייה או פארקים. הם מעדיפים לגור במרכזי הערים, קרוב למרכזי תעסוקה, מקומות בילוי ונגישות תחבורתית טובה".

נתון מעניין נוסף הוא כי בכ-70% מהמקרים מדובר היה ברוכשים גברים, ורק ב-30% מהמקרים מדובר היה בנשים. נתון זה מוסבר על ידי כהן בכך שבמרבית המקרים, במקרה של גירושים, הגבר הוא זה היוצא מהבית, ולא האישה, מה שמביא לריבוי של גברים בקרב רוכשי הדירות הבודדים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker