נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לשכת שמאי המקרקעין בישראל מוסרת היום, כי מבדיקה שערכה עולה כי החוק לעידוד בנייה להשכרה אינו מעודד אותה אלא להיפך – בולם אותה. לדברי יו"ר הלשכה, אוהד דנוס, "החוק מורכב ומגדיר בתוכו סייגים רבים המפחיתים את הכדאיות הכלכלית בצורה משמעותית".

דנוס מוסיף, כי הסיכוי היחיד להוציא לפועל בנייה להשכרה הינו בהתאם למתווה שהציע שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, לפיו יקצו 5% מהדירות בכל פרויקט שנבנה על אדמות מדינה לטובת דיור ציבורי ודיור להשכרה.

אריאל אטיאסצילום: אילן אסייג

עוד טוען דנוס, כי בעקבות המחאה החברתית של הקיץ שעבר, הכריזה המדינה כי היא תפסיק לספסר באדמות. לכן, לדבריו, התנגדות אנשי האוצר לתוכניתו של אטיאס אינה מובנת ותמוהה.

"מינהל מקרקעי ישראל הוציא, בשנתיים האחרונות, רק 2 מכרזים לבנייה להשכרה ולא בכדי. אין היום יזמים שיסכימו לפרויקטים כאלו לפי המתווה שמגדיר החוק", אומר דנוס, "יש הגיון רב בהצעתו של שר השיכון והבינוי להקצות 5% בכל מכרז, כאשר היזם יודע שהוא אינו רוכש את הקרקע ל-5% מכמות הדירות ורק נושא בעלויות הבנייה שלהן. הוצאות אלו מגולמות בהצעתו למכרז ולמעשה, אין כאן מפסידים. להיפך - יש חסכון ניכר בהוצאות המדינה על דיור.

"בנוסף, המהלך יביא לפיזור זכאי הדיור הציבורי בכל השכונות בערי הארץ במקום ריכוזם באזורים ספציפיים בכל עיר כפי שקורה היום, כאשר הם מקבלים מהמדינה תמיכה חודשית בשביל דיור. פיזור כזה להביא לירידה במחירי השכירות דווקא באזורים החלשים. זאת, משום שבמרבית הערים מתרכזים זכאי הדיור הציבורי במספר שכונות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker