נלחמים על הנוף: תושבי עין כרם נגד פרויקטי הבנייה בשכונה

פרויקטי תיירות המקודמים בשכונת עין כרם הפסטורלית בירושלים מאיימים, לטענת התושבים, על מרקם הנוף הייחודי של המקום

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

אחת המשימות המורכבות העומדות בפני עיריית ירושלים בשנים האחרונות היא למצוא איזון בין צורכי הפיתוח של העיר לשימור נכסיה התרבותיים והנופיים. האתגר מורכב במיוחד במקרה של שכונת עין כרם, ולדעת חלק מתושבי השכונה העירייה לא עומדת בו. לטענתם, התוכניות שהיא מקדמת בשכונה עלולות לפגוע קשות במורשת התרבותית והנופית המייחדת אותה.

ועד תושבים מהשכונה מזהיר בחודשים האחרונים שתוכניות הבנייה השונות המקודמות בעין כרם ובשטח העוטף אותה מהוות איום על האופי המיוחד של המקום. שכונת עין כרם היתה בעבר כפר נפרד מירושלים ועד היום שמרה על צביון מיוחד בזכות השימור של מבנים היסטוריים וחלק מהנוף הפתוח, שבו שרידים רבים של חקלאות קדומה וכן עתיקות רבות. באחרונה הגיש הוועד התנגדויות וערר לכמה מהתוכניות בשכונה ובצמוד לה.

עין כרםצילום: רון חבילין

אחד ממוקדי הפיתוח שאליו מתייחס ועד התושבים נמצא במעלה נחל עין כרם, היורד אל לב השכונה. בחלק העליון של הנחל נמצאת תוכנית בנייה למגורים על שטח של 77 דונם בשלבי אישור סופיים. לדברי רון חביליו, אחד מראשי ועד התושבים, תושבי עין כרם לא הגישו תוכניות התנגדות לתוכנית זו כשהיא אושרה לפני כשש שנים, וכעת הם מנסים לצמצם ככל האפשר את השפעתה על הנוף.

"מדובר בתוכנית שמטרתה הקמת יחידות דיור", אומר חביליו, "היזמים מעוניינים להגדיל את היקפי הבנייה, ואנחנו מתנגדים למתן הקלות שיאפשרו תוספת קומות ומנסים לשמר כמה שיותר את הערכים המיוחדים שיש בשטח זה". חביליו מתייחס לשפע הרב של ממצאים ארכיאולוגיים על הגבעה שבה מתוכננת הבנייה, ובהם גתות עתיקות, בורות מים ומחצבות מתקופת בית ראשון ובית שני.

במורד הנחל נמצא מתחם הנקרא "כרמית", ובו מתוכננת לדברי חביליו הקמת מאות יחידות דיור על שטח של כ-100 דונם. על חשיבות השטח אפשר ללמוד מסקר טבע עירוני שערכה החברה להגנת הטבע באתר זה וגם באתרים סמוכים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בשטח קטן זה, הכלוא בתוך העיר, נמצא אחד הריכוזים הגדולים של צמחים נדירים בתחומי הסקר", ציינה החברה להגנת הטבע במסמך שבו היא מתעדת את ממצאי הבדיקות בשטח. "זה כולל גם חורשות אורנים ושרידי בוסתנים הנמצאים על טרסות עתיקות".

בין השאר נצפו באתר 12 מיני סחלבים, חלקם נדירים, והתגלה ריכוז פריחה של מרווה כחולה, צמח ממין נדיר. ממצא מעניין במיוחד היה צמח מהמין שום לבן קליפות שכמעט נכחד לחלוטין בישראל. חביליו אומר שהתושבים מתכוננים להתנגד לתוכנית כשזו תוגש לאישור ועדות התכנון, מאחר שמלבד הפגיעה הישירה שלה בערכי טבע, היא תשנה לדבריו באופן דרמטי את הנוף של עין כרם, מכל נקודת תצפית, בתוך השכונה ומחוצה לה.

מה ימשוך את התיירים?

בתוך עין כרם עצמה נאבקים התושבים נגד תוכניות לפיתוח תיירותי שלדעתם דווקא יקטינו את כוח המשיכה של השכונה עבור התיירים בגלל השפעתן על הנוף והחיבור שלו למבני השכונה. באחרונה התמקד מאבק התושבים באתר הנקרא "המעיין", שבו מקדמים עיריית ירושלים ומשרד התיירות תוכנית לפיתוח כיכר ומבנה שירותים הצמוד אליה.

ועד התושבים מנהל מאבק ארוך נגד האתר, שיפגע לטענתו ברצף המיוחד הקיים בין המבנים ההיסטוריים והשטח הפתוח הצמוד אליהם, שבעבר היו בו חלקות בעיבוד חקלאי מסורתי, וכיום התושבים מטפחים בו גינה. תושבים אף הגישו ערר נגד עבודות הבנייה, וטענו שהן נעשו ללא ההיתרים הנדרשים. אחת החלופות שהציעו התושבים היא לשמר את השרידים הארכיאולוגיים שנותרו במקום ולהפוך את השטח לגן ארכיאולוגי.

"בשכונת עין כרם תוכננה במשך שנים תוכנית אב המתנהלת בשיתוף פעולה בין העירייה למינהל הקהילתי 'יובלים גנים'", נמסר בתגובה מעיריית ירושלים, "התוכנית עברה גלגולים רבים ונבדקו בה מדדים שונים. בנוסף, ועדת התכנון המקומית והעירייה פועלים תחת כללים שהוגדרו בתוכנית המתאר של העיר. עוד לא נבחרו חלופות הנוגעות לעין כרם ואלה ייבחרו על פי תוכנית האב. לתושבי השכונה תינתן כמובן האפשרות להביע את דעתם בנוגע לתוכנית. כבר עתה שטחים רבים המקיפים את עין כרם נשמרים על ידי העירייה כשטחים ירוקים שבהם אי אפשר לבנות".

באשר לאתר "המעיין" הוסיפה העיריה: "המבנה המדובר מיועד לשימוש תיירים לשם קבלת הסבר על אתר הנקרא "בית מרים", וזאת במקום מסודר המותאם לכך, ולא כפי שנעשה כיום כשהתיירים עומדים על הכביש תוך סיכון עצמם. העבודות במקום, שאותן מבצע משרד התיירות, הן על פי תב"ע מאושרת ועל פי החלטת ועדת ערר שפסקה בנושא. אנו מצרים על כך שקבוצה שולית של תושבים גוררת את הדיון בערכאות אינסופיות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker