שוק הנדל"ן האמריקאי מתחיל להראות סימני התאוששות

לאחר שנים של משבר, מתחיל שוק הנדל"ן המדשדש של ארה"ב להתאושש עם עלייה במכירות ובמחירי הבתים ■ אבל מומחים מזהירים כי ההתאוששות תהיה אטית ושברירית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת בנימין אפלבאום

הכרזות חגיגיות ומוטעות על התאוששות שוק הדיור נהפכו לפולחן קיצי בארה"ב, אך לאחר כמה שנים של תקוות שווא, מצטברות כעת ראיות לכך שהאופטמיסטים אולי סוף כל סוף צודקים.

שוק הנדל"ן מתחיל להתאושש: המחירים עולים, המכירות עולות, קבלני הבנייה מפנים מגרשים ומניחים יסודות. ג'ו ניס, מתווך מאידן פריירי, פרוור של מיניאפוליס, סיפר כי באחרונה מכר ברצף 13 בתים, שעליהם לקוחותיו נאלצו להיאבק. כל אחד מהם נמכר מעל למחיר המבוקש. "מכרתי בית שאפילו לא היה אמור עדיין להיות בשוק. זה בהחלט שונה לחלוטין מכל מה שראינו במהלך הקיצים הקודמים".

צילום: בלומברג

בדיוק כמו ההתאוששות הכלכלית שהחלה לפני שלוש שנים, מה שיקרה בהמשך עלול להיות מאכזב. קצב ההתאוששות בוודאי יהיה אטי, ומחיריהם של בתים רבים ימשיכו לרדת. מיליוני אנשים עדיין מחזיקים בבתים ששוויים נמוך משווי המשכנתא ולא יכולים למכור אותם, מיליוני משפחות עדיין עומדות בפני עיקול.

ואולם שש שנים לאחר שהחלה הירידה הארוכה והחדה ביותר במחירי הבתים מאז השפל הגדול, מספר הולך וגדל של מומחים ומשקיעי נדל"ן מאמינים כי המשבר קרב לקצו. "התחושה שלנו היא שהשוק מתאושש, ואנחנו מלאי ביטחון בכך שהמצב לא יחריף", אומר רוני מורגן, מתווך מסן דייגו שבאחרונה הקים חברה שרוכשת בתים מעוקלים. החברה, אלגריה ריל אסטייט פאנדס, כבר קנתה 20 בתים באזורי פרוורים, שאת רובם היא מקווה להחזיק כנכסים להשכרה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מבחינת הנתונים, המגמה ברורה. מדד /S&Pקייס-שילר, שפורסם בסוף יוני, הראה כי מחירי הבתים הקיימים עלו באפריל, עלייה ראשונה השנה. כמה מדדים אחרים, כולל הגרסה המותאמת עונתית של המדד, הראו כי עליות המחירים החלו בפברואר. קצב התחלות הבנייה עלה, ואיגוד המתווכים של ארה"ב דיווח ביוני כי מספר הבתים הנמצאים בהליך מכירה עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז שהסתיימו הטבות המס לרוכשי בתים ראשונים בספטמבר 2010.

אולי הפעם

זוהי השנה הרביעית ברציפות שבה שוק הנדל"ן מראה סימנים של תחייה מחודשת, וכל אחד מהפרקים הקודמים הסתיים בכך שהמחירים חזרו לרדת. ואולם בכל שנה שעוברת, הסיכוי להתאוששות גדל. המחירים המשיכו ליפול, והכלכלה המשיכה להתאושש, שילוב שגרם להגדלת מספר הקונים הפוטנציאליים. כמו כן, האוכלוסייה המשיכה לגדול, אך כמעט שלא נבנו בתים חדשים.

מדדים בסיסיים לבריאות השוק, כמו היחס בין מחירי הנדל"ן לבין ההכנסות, שבו לרמות נורמליות, לאחר העליות של תקופת הבועה. הממשלה הגבירה את מאמציה לסייע לבעלי בתים, ואיפשרה ליותר לווים למחזר משכנתאות או להימנע מעיקול.

הסיבה העיקרית לכך שהשוק נראה חזק יותר היא זרימת המשקיעים. מורגן, 56, בנה דירות עוד לפני קריסת שוק הנדל"ן. ב-2010 הוא וכמה חברים החלו להגיש הצעות לרכישת בתים מעוקלים בסן דייגו. בתחילה הם קנו נכסים כדי לשפץ ולמכור. כעת הם מתמקדים בנכסים פוטנציאליים להשכרה בקהילות מגודרות בפרוורי סן דייגו, שבעבר אוכלסו בעיקר על ידי אנשים שהיו הבעלים של בתיהם. חלק מהדיירים כיום הם בעלי בתים לשעבר.

כמובן שיש עדיין מקום לזהירות. מזג האוויר הנוח יחסית בחורף נתן זריקת עידוד זמנית ומטעה למגוון מדדים כלכליים. קצב הצמיחה של כלכלת ארה"ב עדיין אטי ושברירי. העלייה במחירים מתרחשת למרות מספר גדול מאוד של בתים ריקים שממתינים לקונים ומיליוני בתים נוספים שעדיין בסכנת עיקול.

ביקוש סלקטיבי

ואולם "מלאי הצללים" הזה לא מחולק באופן שווה, לפי ניתוח חדש של גולדמן סאקס. אפילו באזורים עירוניים כמו פיניקס, הבתים הריקים נמצאים בשכונות פחות מבוקשות, בעוד שקונים מחפשים בתים באזורים שבהם יש פחות בתים פנויים. המחקר קבע כי בנסיבות האלה, "אנחנו עשויים לראות עליות מחירים אך גם היצע עודף בעת ובעונה אחת". ואכן, במספר גדל והולך של אזורים הביקוש לבתים עולה על ההיצע.

מספר הבתים למכירה יורד כבר יותר משנה, לפי איגוד המתווכים. חלק מבעלי הבתים מחכים שהמחירים יעלו, וחלקם חייבים לחכות משום שערך בתיהם ירד אל מתחת למשכנתא שהם משלמים.

ניס אומר כי רשימת הבתים שהוא מציע למכירה ירדה מ-120 ל-70, ועל כ-45% מהם כבר נחתם חוזה. "בכל יום מגיעים אלי אנשים שמתלוננים כי הם לא מצליחים למצוא בתים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker