בניגוד לעמדת האוצר: פטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה יהיה לאחר 4 שנים

האוצר מאיים למשוך מהכנסת את הצעת החוק שתעודד את קופות הגמל להשקיע בנדל"ן - לפיה המוסדיים ייהנו מפטור ממס הכנסה מדמי שכירות בגין בניית מלאי דירות להשכרה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) העביר היום בוועדת הכספים, בניגוד לעמדת האוצר, החלטה לפיה הפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה יהיה 4 שנים במקום 8 שנים, כפי שהוחלט אשתקד ביוזמת האוצר.

החלטה זו התקבלה בוועדה שאישרה את העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית של הצעת חוק ממשלתית שנועדה לעודד את קופות הגמל להשקיע בנדל"ן.

גפני ציין כי "על דבר אחד אינני מוותר; על החזרת הפטור מס השבח משמונה שנים לארבע שנים. השארת המצב כפי שהוא; שהחל מ-2013 הפטור יינתן רק לאחר 8 שנים, זה דבר שייפגע דווקא בחלשים, כגון זוג שמתחתן וכל אחד בא עם דירה, מי שמקבל דירה בירושה, קשישים שיירצו למכור דירה שנייה על-מנת לעבור לבית אבות וכד'.

"הפטור ממס שבח לא הוציא מסה של דירות לשוק, מה שמעיד שלא צריכה להיות בעיה להשיב את המצב לקדמותו; 4 שנים. שמונה שנים יגרמו לאנשים שלא להוציא דירות למכירה".

רפרנט שיכון באגף התקציבים באוצר, אריאל יוצר, איים שהממשלה תמשוך את החוק כולו מהכנסת לנוכח הקביעה שהפטור ממס שבח על מכירת דירה שנייה יהיה 4 שנים. "אנחנו מתנגדים להחזרת המצב לקדמותו בנושא מס השבח. אם בכל זאת הדבר יאושר, אנחנו נמשוך את החוק".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גפני אמר בתגובה כי "משיכת החוק בשלב זה תתאפשר רק בהודעה של שר האוצר או של סגן השר לוועדה, או הודעה של מזכיר הממשלה למזכירת הכנסת".

נציג לשכת רואי החשבון, רו"ח עופר מנירב, תמך בדרישת גפני להחזרת הפטור ממס השבח ל-4 שנים ואמר ש"אנשים פשוט לא ימכרו דירות. רק מסכנים שלא תהיה להם ברירה יאלצו למכור ולספוג את מס השבח".

עו"ד זיו שרון מלשכת עורכי הדין הצטרף ואמר: "מי שייפגע מפטור ממס שבח לאחר 8 שנים הזה הם דווקא אנשים חלשים; כגון קשישים שנאלצים למכור דירה וישלמו את מס השבח. כל מכירה באילוץ של דירה שנייה; בתי המשפט ורשות המסים יספקו ידיים ויאמרו שנכון שהמסכן נפגע אך זה החוק. אין לקבל את הבטחת רשות המסים על כוונתם לפתור בעיות נקודתיות בנושא".

קודם לכן אישרה הוועדה לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק שנועדה לעודד את הגופים המוסדיים; קופות הגמל, להיכנס להשקעות בתחום הנדל"ן. עפ"י ההצעה, המוסדיים ייהנו מפטור ממס הכנסה על הכנסות מדמי שכירות מדירות להשכרה. הזכאות להטבה; בגין בניית מינימום 100 דירות להשכרה באזורים מוגדרים במרכז ו-50 דירות בפריפריה ובלבד שהדירות ישמשו להשכרה ל-20 שנה לפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker