"רשתות גדולות יוצאות מהקניונים - ומחירי השכירות יירדו"

מסקר של מאן נכסים עולה עוד כי מחירי השכירות במשרדים בתל אביב ירדו ב-5% ברבעון השני, ואילו בשאר ערים הגדולות חלה יציבות

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
נתן שבע

>> "חלק מהרשתות הגדולות, בהן רשתות שיווק וסלולר, צימצמו את שטחי המסחר בקניונים ומתכוונות להמשיך בכך, מה שעשוי ללחוץ על מחיר השכירות בקניונים במחצית השנה השנייה של 2012" - כך אומר מנכ"ל מאן נכסים, ג'קי מוקמל. "הרשתות עוברות למרכזי הערים כחלק מהתמודדות עם התחרות ועם הכוונה להיות קרובים יותר לצירים מרכזיים. לא תהיה קריסת מחירים, אבל השילוב של האטה כלכלית הוא סיבה נוספת".

עליית המחירים נבלמה

מסקר שערכה מאן נכסים בתחום הנדל"ן המניב בעשר הערים גדולות בישראל ברבעון השני, עולה כי ברוב המקומות קיימת יציבות מחירים לעומת הרבעון הקודם, והמחירים גבוהים בכ-4.5% בממוצע ארצי לעומת 2011.

רק באזור תל אביב חלה ירידה של 5% בשכר הדירה למשרדים - ל-95 שקל למ"ר. גם במחיר המכירה בממוצע למ"ר ברבעון שחלף חלה ירידה של כ-5% בתל אביב - ל-14 אלף שקל. מוקמל מסביר את הירידה בתל אביב בכך שכמה גופים בחרו בהתייעלות ועברו לפריפריה.

מבחינת שיעורי התפוסה, נרשמה יציבות בנדל"ן המניב לעומת הרבעון הראשון. רק בירושלים חלה עלייה בתפוסה הממוצעת בתחום המשרדים וגם במסחר. בשנתיים הקרובות צפויים פרויקטים משמעותיים להיבנות וקבוצות רכישה צפויות להוסיף היצע משרדים, מה שעשוי אולי גם הוא ללחוץ על המחירים כלפי מטה.

צילום: גיא רייביץ

במאן נכסים מעריכים כי בטווח הקצר מוקד הבעיה הוא באזור בני ברק ופתח תקוה, שבו נבנים מגדלי משרדים רבים. בטווח הארוך, לדבריהם, גם אזור תל אביב יסבול מעודפי היצע ניכרים, עם הבשלת הפרויקטים בדרך מנחם בגין ובדרך יגאל אלון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker