כמו ברצלונה |

תוכנית בנייה חדשה לנמל חיפה

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום תוכנית המאפשרת גישה לים משדרות בן גוריון במושבה הגרמנית, וכוללת 150 אלף מ"ר של שטח מסחרי ומאות חדרי מלון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (ג') את תוכנית חזית הים העירונית לנמל חיפה, המשלבת בין נמל בינלאומי לסחורות ובין מוקד תיירותי שיכלול טיילת, בתי קפה ומוסדות ציבור. מדובר בתוכנית מתאר ארצית מפורטת אשר מכוחה ניתן להוציא אישורי בנייה. כעת צפויה התוכנית לעבור עתה להערות הוועדות המחוזיות והשגות הציבור.

במוקד התוכנית שאושרה עומד פיתוח החזית הימית של העיר. במסגרת זו יהפוך חלקו המערבי של הנמל, הנמצא בקצה שדרות בן גוריון בסמוך למושבה הגרמנית, לנמל נוסעים בלבד.

כיום משמש האתר כרציף פריקה וטעינה וחוסם את גישת הציבור לים. במקומו יפותח במקום מרכז בילוי שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומלונאות. בין היתר, יוסבו חלק מהמכולות הניצבות כבר היום במקום ומשמשות לאחסון, לשימושים חדשים כבתי קפה או חנויות.

בסך הכל צפוי סך השטח המסחרי במתחם להגיע ל-150 אלף מ"ר, זאת לעומת 50 אלף מ"ר בנוי הקיים בו כיום. את פעילות הפריקה והטעינה המתבצעת כיום במקום מבקשת התוכנית להעביר מהמקום באופן הדרגתי, והזמן שהוקצה לסיומה המוחלט עומד על חמש שנים. בהמשך, בחלקו המזרחי של הנמל יוקם "נמל המפרץ" - מסוף מכולות חדש בהשקעה ראשונית של כ-4 מיליארד שקל.

מדובר תוכנית מתאר ארצית הכוללת הוראות של תכנית מפורטת, שהוכנה על פי החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, במטרה לממש את הקמת חזית הים העירונית בחיפה ופתיחתה לציבור בחלקו המערבי של נמל חיפה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוכנית זו באה לפרט ולעדכן את תמ"א 13/3 - תוכנית מתאר ארצית חלקית לחופים, חוף הים התיכון, חופי חיפה וטירת הכרמל, שקבעה כי הנמל המערבי ישמש כחזית ים עירונית וכי פיתוחה ייעשה בשלבים ובאמצעות שימוש מרבי בתשתית הקיימת.

מטרת התוכנית, כפי שנוסחה בהוראות המועצה הארצית, היא "לאפשר פיתוח חזית ים עירונית ראשית לעיר חיפה, אשר תהווה מוקד לפעילויות עירוניות דוגמת תיירות, בילוי, מסחר, פנאי ונופש בראיית הצרכים והחזון של העיר חיפה, וכל זאת בשילוב ותוך מתן מענה הולם לגורמים סמוכים וגובלים ובכללם מערכת הביטחון והנמל".

לדברי ראש עיריית חיפה יונה יהב, מאחר שהתוכנית כולה מתוכננת למאות דונמים של קרקעות מדינה, צפויה התוכנית לייצר עבור המדינה נכסים נדל"ניים מניבים בשווי כולל של 2 מיליארד שקלים.

לדבריו, טרם החליטו הרשויות האם בכוונתם להעמיד את הנכסים למכירה או שמא ישאירו את הנכסים בידיהם כנדל"ן מניב. "מה שיפה בתוכנית הוא שעיקר התשתית מוכנה", אמר יהב. לדבריו, המהלך המבוצע מזכיר את זה שנעשה בעבר בשדרות לה רמבלה בברצלונה, שגם הן נחסמו בעבר על ידי הנמל הישן בעיר ומאז שנפתחו כלפי הים הפכו ליעד תיירותי בינלאומי.

יהב הוסיף כי "אישור התוכנית על ידי הוועדה הארצית היא מכוננת והיסטורית עבור העיר חיפה והיא משקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של עיריית חיפה לפתח ולשקם את חזית הים העירונית וכמו כן, לחבר מחדש אזורים מוזנחים ועזובים אל המרקם העירוני של העיר". הוא הוסיף כי "היוזמה משתלבת בפעולה מקיפה של העירייה להחייאת העיר התחתית, פתיחת העיר אל מתחם הנמל ויצירת אזורי פעילות חדשים אשר ייצבו את חיפה כעיר חוף מהמובילות בעולם".

לדברי יהב, 80% משטח התוכנית נותר פתוח וישמש כטיילת חוף, כיכרות ורחובות. "בתכנון הושם דגש על פיתוח התואם את הבינוי הקיים תוך השתלבות ושמירה על שטחים פתוחים נרחבים. התוכנית מתווה אפשרויות להתחדשות חזית הבינוי הפונה לנמל, לפיתוח עירוני איכותי ופתיחת העיר התחתית אל אזור החוף והנמל. אין לי כל צל של ספק שפני העיר ישתנו לעד עם יישום התכנית בשטח".

הדמיית נמל חיפהצילום: משרד אדריכלים עמי שנער – אמיר מן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker