דיור להשכרה בישראל? "מוסדיים ישקיעו בנדל"ן בפולין ולא כאן"

ירון ביבי, מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר: קיימים פערים גדולים בין דיבורים על דיור בר השגה לבין מעשים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מאז המחאה של השנה שעברה, נהפך המונח "דיור בר השגה" לשגור בפי כל, אלא שקיימים פערים גדולים בין דיבורים על דיור בר השגה לבין מעשים. לדברי ירון ביבי, שכיהן עד לפני כשנה כמנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, אם הדברים ימשיכו בדרך הנוכחית, סביר להניח שגם לא יקרה הרבה. "הממשלה הולכת בכיוונים לא נכונים, שנותנים משקל גדול מדי לשיטת מחיר למשתכן לעומת קידום הקמת דירות קטנות להשכרה. הבעיה היא שברגע שמוכרים דירה לזכאי - היא יורדת מהמלאי, בעוד שדירה לשכירות נותרת", אומר ביבי.

מאז ועדת טרכטנברג אנחנו שומעים לא מעט על שיווק קרקעות ליזמים מוסדיים לפרויקטים לשכירות.

ירון ביביצילום: אייל טואג

"בתקופה האחרונה, כולל בתקופתי, ראינו מכרזים של מחיר למשתכן ולא כל כך של דיור להשכרה, כך שאפשר לקרוא לזה אחד בפה ואחד בלב".

מה דעתך על בנייה מוסדית להשכרה?

"יש שלוש סיבות, שקשורות זו בזו, שמביאות לכך שגופים מוסדיים מעדיפים לקחת את הכסף שלך ושלי ולהשקיע אותו בפרויקט דיור לשכירות בפולין - ולא כאן: הסיבה הראשונה היא התשואה הנמוכה. השנייה היא החשש שאם דייר סרבן לא יסכים לשלם דמי שכירות, יהיה קשה מאוד לטפל בו, על בסיס ניסיון העבר. הסיבה השלישית היא המנטליות בישראל, שמנוגדת לדיור בשכירות ארוכת טווח.

"נושא נוסף שמרתיע גופים מוסדיים הוא בניית הפרויקטים. גופים כאלה אוהבים לקחת פרויקטים כאלה מוכנים ולנהל אותם - ולא לבנות, כי הם לא קבלנים".

מה אפשר לעשות עם זה?

"מה שעשו בכביש 6. לפני שהפעילו את הכביש, אמרו שישראלים לא יסכימו לשלם על נסיעה בכביש, ושמי שייסע יתחמק מהתשלום. פתרו את זה בשני אופנים: הראשון היה רשת ביטחון ליזמים, למקרה שבאמת לא יהיו הרבה נוסעים; השני - שיטת קנסות וגבייה שרבים התלוננו עליה, אבל כיום אין אחד שלא ישלם על נסיעה בכביש.

"יזמים בדיור בשכירות יצטרכו רשת ביטחון ממשלתית, כדי להפחית את החשש ממקרים שבהם אנשים לא ירצו לגור בפרויקטים האלה. לאחר מכן יצטרכו מערכת רגולציה, שתבטיח להם שמי שמתגורר בפרויקט כזה - משלם. זה יוריד את הסיכון שלהם, וכיוצא מזה גם את התשואה הנדרשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ