עיריית תל אביב עורכת תוכנית שימור ל-19 בתי באר בדרום העיר

בתי הבאר נבנו בארץ במאה ה-19 ושימשו את בעלי האדמות הערבים. כיום רק 70 שרדו, רובם בדרום תל אביב ויפו ■ החברה להגנת הטבע: מברכים על ההחלטה, אך יש להרחיב את רשימת השימור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החלטה על עריכת תוכנית לשימור של 19 בתי באר בדרום תל אביב וביפו אושרה לפני מספר ימים, על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב. המשמעות היא כי בשלוש השנים הקרובות, במהלך עריכת התוכנית, יהיו בתי הבאר מוגנים מפני הריסה עד להחלטה הרשמית על שימורם. בנוסף, החליטה הוועדה על תיעודם של 22 מבנים נוספים.

בתי הבאר הם חלק ממורשת הבנייה הערבית באזור, והחלו להיבנות בארץ במהלך המאה ה-19. בתחילה, היה השימוש בהם פונקציונלי בלבד, ואלה הוקמו בסמוך לפרדסים על מנת לתת מענה לצרכי המשק.

בית באר, תל אביבצילום: TheMarker

אולם, בשלב מאוחר יותר החלו בעלי האדמות הערבים לבנות בתי קיט מפוארים בסמוך או על גבי המבנים החקלאיים. חלק מאותם הבתים הפכו למגורי קבע. הפרדסים באזור תל אביב ויפו נעלמו עם התפתחות העיר, אך מספר קטן של בתי באר שרד. כיום נותרו בישראל 70 בתי באר בסך הכל.

בהחלטת הוועדה המקומית על שימור הבתים נכתב כי "יישמר הזיכרון והערך התרבותי, ההיסטורי והחברתי של בתי הבאר הקדומים שבעיר. שימור המבנים ההיסטוריים ייצור עוגנים תרבותיים המפוזרים ברחבי דרום העיר שסביבתם הקרובה תתפתח ותשופץ".

יעל זילברשטיין, המתכננת הסביבתית של החברה להגנת הטבע בתל אביב, מברכת על ההחלטה לשמר 19 בתים אך טוענת כי על הוועדה לשקול את הגדלת מספר הבתים לשימור: "ישנם 22 בתי באר הנמצאים ברשימת בתים לתיעוד, שמשמעותה למעשה הריסתם לצרכי פיתוח העיר. אנחנו קוראים לעיריית תל אביב לערוך בדיקה מדוקדקת של הבתים המיועדים לתיעוד. כפי שהוכח בתוכנית השימור במרכז העיר, השימור גורם להשבחת נכסים ויש מקום לשקול להרחיב את רשימת בתי הבאר המיועדים לשימור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מעיריית תל אביב נמסר: "לאור חשיבותם של בתי הבאר, עסקה עיריית תל אביב-יפו בשלוש השנים האחרונות באיסוף חומרים, קטלוגם ועריכתם לכדי סקר מקיף על מכלול בתי הבאר המצויים ברחבי יפו ודרום העיר. מתוך מכלול מבנים אלו נבחרו 19 מבנים, שבמהלך היסטורי וראוי לציון אושרו בוועדות כראויים לשימור. 22 המבנים הנותרים שאושרו לתיעוד מהווים שרידים וחלקי מבנים בלבד, אך אינם מיועדים להריסה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker