הוועדה המחוזית: מתחם לביא בגבעתיים ישוקם ויפותח ללא פרויקט פינוי-בינוי

המתחם כולל כיום שלושה בניינים שתוכננו על ידי האדריכלים יוסף נויפלד וישראל דיקר, ונבנו בין 1935 ל-1937 כמעונות עובדים שיתופיים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב החליטה באופן סופי לדחות תוכנית לפרויקט פינוי-בינוי במתחם לביא בגבעתיים, מאחר שמבני השיכון שנמצאים במתחם כיום הם מבנים ראויים לשימור ובעלי חשיבות למורשת העיר גבעתיים. ואולם דווקא עיריית גבעתיים היתה זו שפעלה להרוס את השיכונים הללו, ולבנות מגדלים במקומם. הוועדה דנה בתשע חלופות לפיתוח ולשימור המקום, וקבעה, כי אלו מראות שהאפשרות לשלב את פיתוח המגורים בסביבה, מבלי לפגוע באלמנטים שמיועדים לשימור - קיימת, ועל כן יש לדחות את התוכנית המקורית של העירייה.

המתחם כולל כיום שלושה בניינים שתוכננו על ידי האדריכלים יוסף נויפלד וישראל דיקר, ונבנו בין 1935 ל-1937 כמעונות עובדים שיתופיים. בשנה שעברה החליטה עיריית גבעתיים לקדם תוכנית להריסת המעונות ולהקמה של שני מגדלי מגורים יוקרתיים בני 29 קומות כל אחד. בין היתר נטען כי הדירות שבמבנים הישנים קטנות מיושנות וצפופות, וכי למבנים אין ערך אדריכלי יוצא דופן.

כאמור, עמדה זו נדחתה והוועדה המחוזית החליטה לפני שנה להכיר בשיכונים כראויים לשימור, ודרשה מהעירייה לגבש חלופות לפיתוח האזור, תוך הקפדה על שימורו. ואולם העירייה לא הצליחה לגבש חלופה שהוסכמה על דעת הוועדה המחוזית, וכתוצאה מכך הגו יועצים של הוועדה המחוזית תשע חלופות אחרות לשימור ופיתוח המתחם, שלהערכתם מיטיבות עם בעלי הקרקע ועם החוכרים שבמבני השיכונים, וחלקן אף יכולות לממן את עלויות שימור המבנים.

עו"ד עפר לרינמן, המייצג את השכנים שהתנגדו לפרויקט, מסר כי השכנים רואים בהחלטת הוועדה המחוזית הצלחה והוכחה לכך שאין צורך להרוס את המבנים הישנים כדי לפתח את הסביבה.

צילום: עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker