העליון: הוועדה המקומית ביבנה תשלם פיצויים לאחר שאישרה בנייה בלתי חוקית

בית המשפט פסק כי על הוועדה המקומית יבנה לפצות יזם שהורשע בחריגת בנייה, מאחר שהסתמך על היתר בנייה לא חוקי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> רשות מקומית שמוציאה היתר בנייה לא חוקי שבגינו מתבצעת חריגת בנייה, האחריות למחדל מוטלת עליה - כך קובע פסק דין שהוציא באחרונה בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים. בית המשפט הותיר על כנו פסק דין של בית המשפט המחוזי, שקבע כי על הוועדה המקומית לתכנון ובנייה יבנה לפצות במאות אלפי שקלים יזם שחרג בבנייה אך פעל בהתאם להיתר שהוציאה הוועדה.

את הערעור הגישה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה יבנה נגד אלמנתו של יזם שבנה בית מסחר לחומרי בניין באזור המיועד למלאכה. בעקבות הבנייה תבעה הוועדה המחוזית את היזם, ויקטור נחום, ובית משפט השלום הרשיעו בבנייה בלתי חוקית. עם זאת, הקנס שנגזר עליו היה סמלי, שכן בית המשפט קבע כי הוא הוטעה על ידי רשויות התכנון.

בעקבות הפסיקה הגיש נחום תביעה כספית נגד העירייה והוועדה המקומית בטענה שהחלטותיהן גרמו לו נזק. במהלך המשפט הוא נפטר ואלמנתו, קרן נחום, המשיכה בהליך התביעה. ב-2006 קיבל המחוזי את התביעה נגד הוועדה המחוזית, הטיל עליה את האחריות לנזקי המנוח וחייב אותה לשלם לאלמנתו 303 אלף שקל, בתוספת הפרשי ריבית והצמדה. בעקבות הפסיקה עירערה הוועדה לבית המשפט העליון.

הרכב של שלושה שופטים, שכלל את נשיא בית המשפט אשר גרוניס, סגנו עד לא מכבר אליעזר ריבלין והשופט ניל הנדל, דחה את הערעור. "לא נמצאה עילה להתערב במסקנות בית המשפט המחוזי בכל הנוגע להטלת האחריות על הוועדה המקומית", נכתב. "בית המשפט מצא כי המבקשת התרשלה בהנפקת היתר בנייה שלא יכול היה לעמוד, ולא בחנה קודם להוצאתו את ההוראות התכנוניות". בית המשפט מצא עוד כי הליך קבלת ההחלטות בוועדה היה לקוי וכי המצב התכנוני לא נבדק כיאות.

לדברי עו"ד עפר טויסטר, המתמחה בענייני תכנון ובנייה, פסק הדין מיוחד בכך שהוועדה חויבה לשלם על הנזקים אף שהתובע הורשע בבנייה לא חוקית. "הליך פלילי, ואפילו הרשעת התובע, לא נותנים חסינות לוועדה. חשוב להבין שהיתר אינו בהכרח חוקי, וניתן לקבוע בדיעבד שאינו חוקי ואפילו בטל, וכך אדם יכול למצוא עצמו בלא יכולת ליישמו, ועם זאת שמורה לו הזכות לתבוע את הוועדה המקומית שהנפיקה אותו".

בית המשפט העליוןצילום: עמית שאבי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker