סכסוך דיירים מנע שיפוץ בניין שהחל לשקוע לפני 17 שנה

לטענת המתנגדים "הם אינם מסרבים להשתתף בהקמת הרכוש המשותף בבית, אך המתווה שהציעו התובעים אינו רציני, אינו ישים, אינו כלכלי ואינו מגובה בערבויות הולמות"

נתן שבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> מעמדם המשפטי של דיירים המסרבים לתוכניות לשיקום מבנים נחלש בהדרגה. בעקבות חקיקה ופסיקה מחמירה נגד דיירים שמסרבים לתוכניות חיזוק מבנים לפי תמ"א 38 ולפרויקטים של פינוי-בינוי, המפקח על רישום מקרקעין קיבל באחרונה את בקשתם של 18 דיירים בבניין ברחוב אוסישקין 44 בתל אביב, לכפות על ארבעה מבעלי הדירות להקים את הבית מחדש, בעקבות שקיעת המבנה. הבינוי ייעשה באמצעות עסקת קומבינציה עם קבלן, שלה התנגדו ארבעת הדיירים.

הסיפור מתחיל ב-1995, אז החל הבניין לשקוע. כעבור ארבע שנים הוכרז הבניין על ידי עיריית תל אביב כמבנה מסוכן וב-2002 הוציאה העירייה צו פינוי לדיירים וצו הריסה לבניין. הדיירים פנו בבקשה לקבל אישור תב"ע להגדיל את שטחי הבנייה ואת מספר הדירות, וב-2008 אושרה תב"ע להוסיף לבניין ארבע דירות חדשות. מכיוון שהדיירים לא יכלו לבצע את הפרויקט מכיסם, הם פנו לקבלנים שונים והגיעו להסכם עם היזם גדי עמיאל. הוחלט שעמיאל יקים בניין תחת זה שייהרס בתמורה ל-60% מהדירות בבית, כך שאלה יוכלו לחזור לדירותיהם.

ואולם אחד הנתבעים טען כי האופציה של בנייה עצמית עדיפה על בניייה באמצעות הקבלן המוצע. לטענת התובעים, אף שהוצע לאחד המתנגדים להיכנס בנעלי הקבלן הוא לא ביצע זאת, אלא הציע הצעה אחרתה השונה בצורה מהותית מהמתווה הקיים, ולבסוף סירב לחתום על התקשרות עם הקבלן.

לטענת המתנגדים "הם אינם מסרבים להשתתף בהקמת הרכוש המשותף בבית, אך המתווה שהציעו התובעים אינו רציני, אינו ישים, אינו כלכלי ואינו מגובה בערבויות הולמות". הם טענו עוד "כי היזם מבקש לעשות רווח בפרויקט וישנו חשש כי הוא אינו מסוגל לבצע אותו".

18 הדיירים הגישו עתירה כנגד ארבעת הדיירים המתנגדים, באמצעות עו"ד דורון רוזנברג ונוריאל אור, ועתירתם התקבלה. המפקח כתב בהחלטתו כי מדובר ב"סוגיה נדירה" ופסק כי ההחלטה להקים את הבית מחדש התקבלה כדין ועל כן דחה את טענות המתנגדים לפיחות בזכויותיו, כתוצאה ממתווה העסקה. המפקח הורה למתנגדים לחתום על הסכם הקומבינציה בתוך שבועיים, ואם לא יעשו כן להעביר את זכויותיהם בדירה בתוך שישה חודשים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד רוזנברג, שייצג את הדיירים, סיכם ואמר כי פסק הדין מהווה חולייה נוספת בפיחות מעמדם של כל אותם סרבנים המתנגדים לקבל את דעת הרוב בהקמה או שיפוץ בתים משותפים.

צילום: סי די בנק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker