יושבים על הגדר? "אין בסיס אמיתי לירידות מחירים משמעותיות"

ד"ר יאיר דוכין מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה: "בנק ישראל ומשרד האוצר מנסים לדכא את הביקושים, אבל במקביל צעדים אלה מדכאים גם את היזמים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים98

אחרי ש-2011 היתה שנה של ירידות בהיקף העסקות, שהגיעו לשיא ברבעון האחרון של השנה שבו צנח מספרן ב-30%, הנתונים של תחילת 2012 נראים מעודדים: מספר העסקות גדל, קבלנים מדווחים על מכירות רבות של דירות, וגם בעלי דירות ומתווכים מספרים על התעוררות בשוק הדירות מיד שנייה.

"לדעתי השוק כרגע מג'עג'ע - קצת עולה וקצת יורד, אבל אני סבור שהמגמה תהיה לירידת מחירים קלה, וזאת לאור הנתונים. לא הנתונים של השוק אלא של המשק", אומר הכלכלן ד"ר יאיר דוכין מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. "לא סביר שמיתון עולמי, שיחלחל לכלכלה שלנו, יגרום דווקא לעליית מחירי דירות. לכן, לדעתי, נראה ירידות מחירים אבל לא משמעותיות, אלא מתונות".

יאיר דוכיןצילום: טס שפלן

מדוע לא ירידות חדות?

"אין בסיס אמיתי לירידות מחירים משמעותיות, ואם בוחנים את שוק הדירות במנותק יש סיכוי לעליות מחירים. אמנם בנק ישראל ומשרד האוצר מנסים לדכא את הביקושים, אבל אני לא רואה שום בסיס לשינוי דרמטי, כי במקביל צעדים האלה מדכאים גם את היזמים".

המחירים נמצאים כיום מעבר ליכולתם של רבים. כיצד הם יכולים להמשיך לעלות?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"המחירים גבוהים, זה נכון, והחישובים ידועים - יותר מ-100 משכורות נדרשות לצורך רכישת דירה - ויש גם את הפירסומים השונים בעיתונות בנושא. אבל צריך להבין שהנכונות של אנשים לקנות דירות נובעת גם ממצב רוח וממצב המשק. אם המשק והתעסוקה היו בגאות, אנשים היו מוכנים לקנות דירות למרות המחירים הגבוהים, וזה אכן מה שעשו בעבר. אבל כיום יש שבריריות משקית ושבריריות של תעסוקה. אנשים חוששים ומתרגמים את זה למעשים.

"יוקר הדירות נובע מקשיחויות רגולטוריות ומהתנהגות גרועה - החל במיסוי, דרך עיכובי וכלה במימון. אם יזם לא יכול לשווק את הדירות, אלא רק שנתיים מינימום מהרגע שהוא רכש את הקרקע, הוא לוקח על עצמו סיכון אדיר. כשבנק ישראל מקשיח לו את המימון - הוא נתקע; כשממשלת ישראל מגבילה לו את העובדים הזרים - הוא נתקע גם כן; כשלא מטפלים במונופול המלט - עלויות הבנייה שלו עולות. והרגולציה לא עושה מינימום לפתור בעיות. רק מדברים ומקשים, וזו הבעיה בתמצית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker