אבי גולדברג

כצעירים, גרנו בבניין חדש באחת השכונות הצפוניות של תל אביב שנבנו בחופזה, תמורת מחיר שעדיין אפשר היה לעמוד בו. שכנים צעירים נפגשים בעיקר במעלית הבניין או שוטפים בדליי פלסטיק את המכוניות בימי שישי על משטח החנייה, ותוך כדי מציצים על הזאטוטים המתרוצצים במגרש הסמוך שהקבלן הבטיח שיהיה קאנטרי קלאב ובינתיים משמש בעיקר מצבור אשפה וכמשכן לרהיטים ישנים המוחלפים אט-אט במיטלטלין מודרניים.

בקיצור, בית משותף עם תיבות דואר צמודות בצורה כזו שכל שכן יכול לראות את המעטפות הירוקות משלטונות המס המגיעות לשכן מלמטה, או המעטפות החומות עם צו המילואים לשכן מלמעלה.

השנים חלפו, הצעירים התברגנו, המכוניות הוחלפו, והיו כאלה שקנו מכונית שנייה לאשה. מכונות כביסה ומדיחים ראשונים צצו, וטלוויזיות הוכנסו לסלונים אחר כבוד כמקדש שסביבו ישבו אנשים מדי ערב ונעצו עיני עגל בכהן הגדול חיים יבין.

רמת החיים עלתה, ולבניין הגיעו ה"עוזרות", אותן נשים חזקות כחושות מראש העין או משכונות הדרום שעבדו שעות רבות, ניקו וקירצפו, הניפו את השטיחים וחבטו בהם על מעקה המרפסת, רק כדי לשוב אחר הצהריים בשני אוטובוסים לבית קטן וישן.

"כל המשפחות המאושרות הינן דומות זו לזו, אך המשפחות האומללות אומללות כל אחת לפי דרכה", אמר טולסטוי. מכל המשפחות המאושרות בבניין זכתה משפחת נועם למבטי הקנאה הרבים ביותר. דירת חמשת החדרים שלה היתה הגדולה בבניין, מר נועם היה ד"ר נועם שנהג בקונטסה מבריקה, והגברת נועם עבדה במשרד החינוך. הם גרו עם שלושת זאטוטיהם, שהתרוצצו במרץ בחצר הבניין, ועם מנהלת משק בית קשישה שדאגה לכל מחסורם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אדון דוקטור וגברת פקידה בכירה נועם יצאו מדירתם המרווחת כל יום ב-7:30, כשחולצת הדוקטור מגוהצת ומעומלנת, ופס המכנסיים יורד מהחגורה מטה עד לשרוכי הנעליים המבהיקות מצחצוח. שמלתה של הגברת נועם לעולם לא היתה זהה לזו שלבשה ביום הקודם, ושרידי הבושם שבו השתמשה נשמרו במעלית עד לשעות הצהריים.

"מאין לזוג נועם כסף לקנות דירה מרווחת ולהחזיק מנהלת משק בית במשרה מלאה?", התפלאו השכנים שמשכורתם הספיקה אך בקושי לשרת את המשכנתא, והותירה מעט לתענוגות החיים. "הרי מדובר בשכירים צעירים החיים כמשפחה בורגנית פריסאית", תהו כשהקשישה ירדה מהאוטובוס המחזירה משוק הכרמל, עמוסת סלים גדושי ירקות ופירות טריים, שיוגשו לשולחן משפחת הדוקטור המאושרת בארוחת הערב.

אין חומת האושר של המשפחות המאושרות יכולה לעמוד לאורך זמן בפני סקרנות וקנאת שכנים. יום אחד נלכדה מנהלת משק הבית בשמלתה הדהויה ליד מתקן האשפה, בין שתי שכנות שפיתו אותה לכוס תה. היא השאירה את הפח ליד דלת הכניסה, התרווחה בסלון של דינה השכנה, והחלה בווידוי: "אני לא עוזרת", התגוננה האשה דהוית השיער וכפופת הגב, בניסיון להסביר שהיא בת משפחה של הדוקטור המהודר. השכנות סברו לתומן כי העוזרת המנוצלת מנסה להגן על מעמדה.

"אני אמא של דוקטור נועם", אמר האשה. "פעם קראו אותו יוסל'ה נרצקי. לאחר שהגענו לארץ, אבא של יוסל'ה הרוויח הרבה בתור קבלן בניין ברמלה, עבד הרבה ומת", היא לגמה מהתה ונראה שנהנתה מתשומת הלב. "כל כסף נתתי ליוסל'ה ללמוד דוקטור", היא חייכה חיוך לאה. "יוסל'ה התחתן עם שירה, הכלי שלי, והיא רוצה לגור צפון תל אביב.

"יוסל'ה החליף שם שלו, עכשיו ד"ר י. נועם, וכלי שלי מבקשת אני למכור בית שלי גדול בחולון ולתת להם כסף לגור צפון תל אביב. אני למכור בית ולתת כסף לכלי שלי ולבן שלי, והם נתנו לי חדר קטן איפה לגור במחסן בבניין, ואני מטפלת הכל מה הם צריכים".

כבסיפורי בלזק, מכרה האמא את כל שהיה לה ורכשה את הדירה לרווחת בנה וכלתה צרתה, ונהפכה למשרתת חרופה.

ספרו של אבי גולדברג, "חוף ללא ים", התפרסם בימים אלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker