55 דונם משטח מחנה צריפין יועברו לעיריית ראשון לציון

מדובר בצעד הראשון לפינוי המחנה, שבמהלך השנים הבאות צפוי להתפנות כמעט לחלוטין

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> נתח ראשון משטח מחנה צריפין, בשטח של כ-55 דונם, יועבר בעוד כחודש על ידי משרד הביטחון לידי עיריית ראשון לציון, שצפויה לפתוח מיד לאחר העברת המתחם בעבודות להקמת להקמת פארק עירוני במקום.

המועד שבו אמור משרד הביטחון לפנות סופית את השטח, על פי הסכם בין המשרד, עיריית ראשון לציון ומינהל מקרקעי ישראל, הוא 31 ביוני, וכבר עתה מתבצעות במקום עבודות להעתקת גדר הבסיס בהתאם לתוואי החדש, ולהעברת ציוד ותשתיות מהשטח המפונה.

מדובר בצעד הראשון לפינוי המחנה, שבמהלך השנים הבאות צפוי להתפנות כמעט לחלוטין. השטח המפונה משתייך למחנה אב"כ ב' וכולל מחסנים ותשתיות לשעת חירום. "באופן תיאורטי, לא היה נכון להיכנס למהלך הזה דווקא עכשיו, ולהעתיק לתוך המחנה תשתיות שאנו יודעים שיהיה צורך להעתיקן שוב בעוד זמן קצר, אבל היה לנו חשוב לתת מענה לצורך של עיריית ראשון לציון", אמר עו"ד אלון יפרח, ראש חטיבת נכסים ופינוי מחנות צה"ל במשרד הביטחון. "לכן בחרנו את השטח הקל ביותר לפינוי. חלק מהשימושים הועברו כבר לבסיסים חדשים, וחלק נוסף פונה לתוך שטחי המחנה הקיים".

בסיס צריפיןצילום: תומר אפלבאום

פינוי המחנה נעשה לפי תנאי הסכם שנחתם לראשונה בין משרד הביטחון, עיריית ראשון לציון והמינהל, שכן טכנית, לא יכול משרד הביטחון להעביר שטחים ישירות לגופי שלטון מקומי, אלא מחזיר את הקרקע שבה עשה שימוש לידי המינהל, וזה מקצה אותה מחדש לעירייה. בשטח שיועבר לידי העירייה צפויים להיוותר סככות ומבנים ישנים. להערכת העירייה, צפויה עלות הקמת הפארק להסתכם ב-35 מיליון שקל, והקמתו צפויה לארוך תשעה חודשים עד שנה. הפארק אמור לשרת את תושבי מזרח העיר, ובפרט את תושבי שיכון המזרח ושכונת גני ראשון.

מדובר בפיסת קרקע ראשונה, קטנה יחסית, שאותה מפנה משרד הביטחון ממחנה צריפין, המשתרע על כ-3,700 דונם. במהלך השנים הבאות צפוי להתפנות כמעט כל השטח, השייך מוניציפלית לעיריית ראשון לציון ולמועצה המקומית באר יעקב. הגל הראשון יפונה בשנים 2015-2016, אז יועברו כלל בסיסי ההדרכה שבמקום דרומה אל קרית ההדרכה שמקימה המדינה בנגב (הידועה גם בשם "עיר הבה"דים"), ובשנים שלאחר מכן יפונו גם שאר היחידות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, צפוי השטח שיפונה לסייע בפתרון בעיית המחסור בשטחים הירוקים שממנה סובל כיום חלקה המזרחי והוותיק של העיר. "לראשונה פנינו בנושא למשרד הביטחון לפני כשלוש שנים, וביקשנו שאם גם כך מיועד השטח לפינוי, יקצה לנו המשרד שטח להקמת הפארק מבעוד מועד. על אף שהושגה הסכמה עקרונית לנושא, האישורים היו כרוכים בהליך בירוקרטי ארוך ומסורבל עד לחתימת ההסכם". לדברי צור, שם הפארק המתוכנן הוא "גן בעברית", והוא צפוי לשלב בתוכו את מוטיב השפה העברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker