ועכשיו, המספרים |

השליש הראשון של 2012 בנדל"ן: העליות, הירידות והמנצחת הגדולה

לוד ועכו הן הערים שבהן נרשמו ירידות המחירים החדות ביותר ■ כמעט רבע מהערים שכלולות במדד yad2-TheMarker רשמו ירידות מחירים בין ינואר לאפריל השנה ■ ואולם מבדיקה של אפריל בלבד, עולה כי בכמעט מחצית מהערים נרשמו הוזלות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

רעננה עומדת בראש עליות המחירים שנרשמו בשוק הדירות בשליש הראשון של 2012, לפי מדד yad2-TheMarker למחירי הדירות. על פי המדד, שמתבסס על מחירי הדירות הנדרשים במודעות הלוח האינטרנטי yad2, עלו מחירי הדירות ברעננה ב-7%, ומחירי דירות ארבעה חדרים בעיר הגיעו לרמה ממוצעת של 1.83 מיליון שקל. לעומתה, לוד ועכו רשמו את ירידות המחירים הגדולות ביותר בשליש הראשון של השנה - בשתי הערים נרשמה ירידה של 3% במחיר, ומחירי דירות בהן היו 850 ו-920 אלף שקל, בהתאמה. בפרספקטיבה חודשית, נהריה אמנם מובילה את עליית המחירים החודשית, אבל כמחצית מהערים שמשתתפות במדד רשמו ירידות מחירים - מה שעשוי להעיד על תחילת שינוי המגמה לירידות.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021.

עם ההצטמקות של שוק הדירות, ירד מאוד קצב עליות המחירים. אם ב-2009 וב-2010 לא היתה בעיה למצוא עליות מחירים של 10% ויותר בתקופה של שליש שנה, בשליש הראשון של 2012 המציאות מתונה בהרבה - ב-18 מתוך הערים שנבדקו נרשמו עליות, בחמש לא נרשם כל שינוי בין דצמבר 2011 לאפריל 2012, ואילו בשבע ערים נרשמה ירידה.

קשה למצוא נוסחה בהתנהגות השוק של הערים השונות. עליית המחירים שנרשמה ברעננה מפתיעה יחסית בהתחשב בכך שהעיר היא מהיקרות בישראל. מיד אחריה בדירוג העליות ניצבת השכנה רמת השרון, שרשמה עליית מחירים ממוצעת של 6% ל-2.3 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים. ואולם את אותה עלייה רשמו גם ערי הפריפריה טבריה (665 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים), נהריה (898 אלף שקל) וקריית אתא (748 אלף שקל). נס ציונה וכרמיאל רשמו עליות מחירים של 4% בממוצע (1.5 מיליון שקל ו-765 אלף שקל לדירות ארבעה חדרים, בהתאמה) ורמת גן של 3% (2.1 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים).

העיר היקרה בישראל, תל אביב, רשמה עליות מחירים של 1%, ומחיר דירת ארבעה חדרים ממוצעת הגיע ל-2.4 מיליון שקל בממוצע. בירושלים נרשמה עליית מחירים דומה, ודירת ארבעה חדרים עולה שם כ-2 מיליון שקל בממוצע, ואילו בחיפה המחירים עלו ב-2% בשליש הראשון של השנה, ל-942 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חיפה וחדרה רשמו את עליות המחירים הבולטות ביותר בשנתיים האחרונות, אך בעוד שחיפה ממשיכה בעליות, מחירי הדירות בחדרה רשמו ירידה בשליש הראשון של השנה, ל-930 אלף שקל בממוצע לדירת ארבעה חדרים. ירידות המחירים בחדרה היו יכולות להיות גדולות אף יותר, אלמלא נרשמו באפריל עליות מחירים של 2%.

ערי הפריפריה בולטות בירידות

ברשימת הערים שרשמו ירידות מחירים בולטות ערי פריפריה וערים שהביקושים אליהן אינם גדולים. כאמור, לוד ועכו רשמו את הירידות המשמעותיות ביותר בשליש הראשון של 2012. בקריית ביאליק המחירים ירדו ב-2% ל-870 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים; ובאשקלון, אחת הערים שכיכבו בשנה האחרונה בביקושים לדירות, המחירים ירדו ב-1% ל-820 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים. במקביל, גם חולון והוד השרון באזור המרכז רשמו ירידות. בחולון נרשמה ירידה של 2% ל-1.5 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים, ובהוד השרון נרשמה ירידה של 1% ל-1.4 מיליון שקל.

בהיבט חודשי המצב שונה, ובחודשים האחרונים מתרבה מספר בעלי הדירות שמבינים שלא יקבלו את המחירים שדרשו בעבר הקרוב. 15 מתוך 31 הערים שמשתתפות במדד רשמו ירידות בשיעורים שנעים בין חלקי אחוזים ל-3.6% שרשמה הוד השרון.

עיר נוספת שבלטה בירידות המחירים שלה באפריל היא הרצליה, שרשמה ירידה של 2.3% ל-1.97 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים ממוצעת. נהריה, לעומת זאת, הובילה את עליות המחירים באפריל עם 4.3%; ואחריה טבריה, עם עלייה של 2.2%; ורמת השרון עם עלייה של 2.1%.

האם השוק אכן נע לאטו מעליות לירידות? נראה שכך המצב, אך כפי שהודגש, חלק גדול מירידות המחירים החודשיות הן של חלקי אחוזים - כך שהדברים אינם מובהקים.

שוק השכירות שמר בשליש הראשון של השנה על יציבות, עם מגמה קלה לעליות מחירים. באחרונה מועלה חשש שמדיניות משדר האוצר לעודד משקיעים לממש דירות שרכשו, באמצעות הקלות מיסוי, תגרום לירידה בהיצע הדירות להשכרה - ובעקבותיה לעליית מחירי שכירות.

תקופת המבחן לחששות האלה תבוא לידי ביטוי בייחוד לקראת סוף 2012, שבה משקיעים שעדיין לא החליטו אם למכור יצטרכו להכריע, שכן מדיניות האוצר מגבילה את ההטבות שייתנו עד לסוף 2012. עד אז, מחירי השכירות לא מראים סימנים המעידים על התפתחויות דרמטיות, וברוב המקומות הם עלו בשיעורים של עד 5%. בכמה מקומות נרשמו ירידות, בעיקר במחירי השכירות בדירות חמישה חדרים.

כשמדובר בדירות הקטנות של שני חדרים, האהודות על סטודנטים ועל שוכרים צעירים, חולון היא הראשונה להוביל את רשימת העליות עם 6.5% לדמי שכירות ממוצעים של 2,928 שקל לחודש. אחריה מגיעה בירת ההשקעות, באר שבע, שבה נרשמה עלייה של 4% בדמי השכירות הממוצעים לדירות שני חדרים, ל-1,734 שקל. בתל אביב נרשמה עלייה של 1% במחירי השכירות לדירות שני חדרים, ל-3,978 שקל; בגבעתיים של 2% ל-3,567 שקל; ובירושלים, בחיפה וברמת גן המחירים נותרו ברמתם מסוף 2011. 

P.D.F פרטים ב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker