מתניעים מחדש את תמ"א 38: המלצה לתוספת של 2.5 קומות

אושר תיקון 3 לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה, המגדיל את זכויות הבנייה במבנים משופצים לשתיים וחצי קומות; המטרה: הגדלת מספר המבנים המשופצים על ידי הגדלת הכדאיות הכלכלית ליזמים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') להמליץ לממשלה על אישור תיקון 3 לתמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38, לפיו ניתן יהיה להוסיף עד שתיים וחצי קומות למבנה אשר יחוזק כנגד רעידות אדמה. התיקון נעשה במטרה להגדיל את הכדאיות הכלכלית של קידום תוכניות חיזוק יסודותיהם של מבנים ישנים על ידי יזמים.

טרם הדיון נראה היה שהמועצה הארצית מתכוונת להגביל את זכויות הבניה בערי מרכז הארץ לתוספת של קומה וחצי בלבד, אולם בדיון עצמו הוחלט לבסוף שלא להגביל ערים בנושא תוספת הזכויות. עם זאת, הודיעה המועצה כי היא מעודדת את הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה לייזום תוכניות שיגדירו אזורי עדיפות לתוספת זכויות בשכונות מסוימות, ולעומתן להגדיר אזורים עם זכויות מופחתות, תוך התאמה לתשתיות הקיימות לצרכי הציבור.

המועצה הארצית הביעה תקווה בהחלטתה כי אישור התיקון השלישי לתמ"א 38 יהווה תמריץ נוסף ליזמים ולגורמים פרטיים לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, וקראה לממשלה ליזום תמרוץ וסבסוד חיזוק מבנים באזורי פריפריה הנמצאים באזורים ססמיים רגישים, שבהם ערכי הקרקע נמוכים ואין כדאיות לחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38. את הדיון ניהל מנכ"ל משרד הפנים עמרם קלעג'י. ממשרד הפנים נמסר, כי התיקון השלישי לתמ"א 38 מבוסס על עבודת מחקר שהוכנה על ידי משרד השיכון.

פרויקט תמ"א 38צילום: משרד עדנה מור אדריכלות

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה אושרה לראשונה על ידי ממשלת ישראל במהלך שנת 2005, במטרה לאפשר את חיזוקם של מבנים אשר נבנו לפני למעלה מ-30 שנה, ואשר אינם עומדים בתקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה. אלא שהתוכנית שאושרה לא הביאה להיקפי השיפוץ המקווים, דבר אשר הביא את מוסדות התכנון להגדיל כעת את זכויות הבנייה מהם יוכלו ליהנות יזמים אשר יפעלו לשיפוץ המבנים הישנים.

על אף שהתיקון החדש צפוי להגדיל את רווחיות העיסוק בתמ"א ובכך להגדיל את הסיכויים לקידומם של מספר רב יותר של פרויקטים, מטילים גורמים בתחום ספק אם ביכולתו של התיקון החדש להביא ליישומה של התמ"א באזורי הפריפריה, שם עד כה כמעט שלא יצאו פרויקטים שכאלה אל הפועל בשל עלות הקרקע הנמוכה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד גיא פרבמן בעל משרד המלווה כיום למעלה מ-250 פרויקטים של תמ"א 38 בכל רחבי הארץ, טוען כי על אף שתיקון 3 לתמ"א 38 הינו צעד משמעותי, עדיין הדרך ארוכה עד ליישום מאסיבי של התוכנית: "ישנה עדיין חשיבות מכרעת להשריש במוסדות התכנון העירוניים את חשיבותה של תמ"א 38 וקיים צורך בקידום חקיקה משמעותית בנוגע להליכים כנגד דייר סרבן בהריסה ובנייה וקביעת הרוב הנדרש ליישום פרויקטים של הריסה ובנייה. יש גם עדיין צורך בהוראות מנחות לנושא הפטור ממס שבח", אמר.

עוד טוען עו"ד פברמן כי "יש צורך בהסרת ההגבלה לתוספת של עד שתיים וחצי קומות בערים כמו טבריה, בית שאן, עפולה על מנת לעודד יזמים לחזק בהם מבנים ובכך להרחיב את מימוש תמ"א 38 לכל רחבי הארץ".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker