קרקעות יוקרה בחיפה נמכרו בשליש פחות מהערכת השמאי

העובדה שהשמאי הוריד את שווי המגרשים לרמה של חצי מיליון שקל לדירה מלמדת על מחיר נמוך עוד יותר של כ-320 אלף שקל ליחידה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

המכרז היקר ביותר שנערך בשנים האחרונות באזור חיפה, יכול להסתמן כאכזבה ואולי אף איתות אזהרה. זאת, מבחינת כל מי שסבור ששוק הנדל"ן של חיפה השתקם סופית מהמשבר הקשה שפקד אותו מסוף שנות התשעים ועד ל-2008.

קרקעות בשכונה היוקרתית ביותר בעיר, דניה, נמכרו בשליש פחות מהערכת השמאי של המינהל שהעריך את הקרקעות ב-60 מיליון שקל, ואולם הן נמכרו בסופו של דבר לשתי חברות ברכת הארץ בע"מ וליקרס נדל"ן ב-39.7 מיליון שקל בלבד. עם זאת, מדובר בשיטת מכרז בעייתית ליזמים, ולא מן הנמנע, שההצעות הנמוכות שהוגשו למתחם נובעות מכך.

מדובר במכרז שהוצא בנובמבר 2011, להרחבת שכונת דניה בחיפה ב-125 צמודי קרקע, במסגרתו שווקה קרקע לא מתוכננת (מקב"ת) בשטח של כ-95 דונם. המתחם נמצא בדרום השכונה, דרומית-מערבית לרחוב נורווגיה. מהנדס העיר חיפה, אריאל וטרמן, אמר בזמנו, כי המכרז היווה את עתודת הקרקע האחרונה להרחבת שכונת דניה. לדבריו, למרות שהקרקע לא תוכננה, היא יועדה בתכנית המתאר החדשה של חיפה להרחבת השכונה.

ההיסטוריה מלמדת, שיזמים מתקשים מאוד להתמודד עם מקב"תים, והדרך עד לתכנון והקמת הפרויקטים אורכת שנים רבות - דבר המרתיע רבים מהם מלהכנס לתחום, ומי שנכנס מציע סכומים נמוכים. זו, ככל הנראה, אחת מהסיבות להצעות הנמוכות שניתנו על הקרקע.

שטח המגרשים שעליהם יוקמו הבתים עוד לא ידוע, אך בהתייחס לגודל המגרשים בשכונת דניה סביר להניח ששטחם יהיה כחצי דונם. מכל מקום, ההערכה בעבר היתה, כי בסיום התכנון יהיה ערכו של מגרש כמיליון שקל ומחיר הבתים יהיה 3.5-5 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העובדה שהשמאי הוריד את שווי המגרשים לרמה של חצי מיליון שקל לדירה ותוצאות המכרז (בהתבסס על הנחה שאכן יאושרו במקום 125 צמודי קרקע), מלמדות על מחיר נמוך עוד יותר של כ-320 אלף שקל ליחידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker