אחרי עשור של מאבק: בעלות דירות בקרית אונו יפוצו ב-250 אלף ש'

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

יותר מעשר שנים לקח לשתי בעלות דירות בקרית אונו לקבל פיצויים מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עקב ירידת שווי הדירות שלהן. זאת, בעקבות הליכי התנגדות וערעור חוזרים ונשנים של הוועדה, שנדחו סופית על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב. כל אחת מהן תפוצה בכרבע מיליון שקל ול-80 אלף שקל הוצאות משפט.

מדובר בבתים פרטיים ברחוב ההדר בקרית אונו, הגובלים בשטח ציבורי פתוח. במשך שנים היתה במקום תוכנית שאיפשרה לבנות בניינים בני 3 קומות. ב-1999 אושרה תוכנית לשנות את ייעוד השטח הגובל בבתים, שאיפשרה בניית 106 דירות בבניינים של עד 14 קומות, המוכרים כיום כמגדלי בלאושטיין ברחוב שלמה המלך בעיר.

ב-2004 הגישו שתי בעלות הבתים, באמצעות עו"ד עודד ישראלי וגיל לינדנבלט, תביעה לירידת ערך בתיהן בעקבות אישור התוכנית החדשה. הוועדה המקומית דחתה את התביעה, והשתיים הגישו ערר לוועדת הערר המחוזית בתל אביב, בהסתמך על תביעה של שכן אחר שבבעלותו גם בית צמוד קרקע, ושזכה בהליך דומה בפיצוי. ואולם הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לא הסכימה לפצות את יתר בעלי הנכסים, ולשם כך נדרשו השכנים להתחיל את הליך הערר מראשיתו.

ב-2005 מונה שמאי מכריע, ואולם מפסק הדין של שופטת בית המשפט המחוזי ד"ר מיכל אגמון-גונן עולה, כי כל ניסיונותיו להידבר עם הוועדה המקומית קרית אונו, נתקלו בניסיונות התחמקות מצד הוועדה, שביקשה לדחות את הדיונים שוב ושוב ואף סירבה לשלם במועד את חלקה בשכרו של השמאי. שכרו שולם רק לאחר התערבות של ועדת הערר.

בסופו של דבר קבע השמאי המכריע כי לכל אחד משני הבתים נגרמו ירידות שווי של כ-25 אלף דולר נכון ל-1999. מיד לאחר ההכרעה הגישה הוועדה המקומית ערר על ההחלטה, ורק בשנה שעברה דחתה ועדת הערר את הערעור של הוועדה המקומית בקובעה כי לא נפל פגם בשומת השמאי המכריע. "העוררת מתווכחת ומתמקחת עם שומתו של השמאי, ועם תשובותיו לשאלות ההבהרה, ואולם לא מצאנו בטענותיה כל עילת התערבות", נכתב בהחלטה ועדת הערר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה המקומית הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי, בו תקפה את התנהלות השמאי המכריע ואת החלטת ועדת הערר, ואולם גם השופטת אגמון-גונן לא מצאה כל פגם בהחלטת ועדת הערר המחוזית, ודחתה את ערעור הוועדה המקומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker