דירות במקום בסיסי צה"ל: יפונו מחנות בר"ג, תל השומר וצריפין

בהחלטת הממשלה סוכם על מכירת 19 מחנות צבא במרכז הארץ ■ נקבע כי אם התגמולים ממכירת הקרקע יעלו על 6 מיליארד שקל - תועבר 34% מהיתרה העודפת לתקציב משרד הביטחון והשאר לאוצר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

משרד הביטחון, מינהל מקרקעי ישראל והאוצר הגיעו אתמול להסכמה עקרונית בתיווכו הפעיל של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, לקידום הליכי התכנון, הפיתוח והשיווק לבניה למגורים למגזר האזרחי, של חמישה מחנות גדולים של צה"ל המיועדים לפינוי בקרוב.

מדובר ב-5 מחנות הנמצאים במרכז הארץ, בגוש דן, באזורי ביקוש מובהקים ויקרים מאוד. מחנה במרכז גבעתיים, מחנה השלישות הראשית במרכז רמת גן, מחנה סירקין ליד פתח תקווה, מחנה תל השומר מרכז וחלק ממחנה צריפין. בעקבות ההסכמה יעביר האוצר בקרוב סכום של 500 מיליון שקל למערכת הביטחון לקידום חלקה של מערכת הביטחון בפרויקט.

ההסכם העקרוני שנחתם אתמול (א') הוא חלק מהליך המעבר של צה"ל לנגב. עד כה כבר עבר בסיס חיל האוויר משדה התעופה בלוד לנבטים והחלו העבודות למעבר בסיסי ההדרכה של צה"ל ל-"עיר הבהדי"ם" בצומת הנגב.

הראל לוקרצילום: קובי וולף

ההסכם שנחתם אתמול מתייחס לחלק השני של מעבר צה"ל לנגב, מעבר מערך התקשוב ומערך המודיעין לדרום. בהתאם להחלטת הממשלה מלפני שנה על העברת צה"ל לנגב - נקבעה ועדת היגוי עליונה לביצוע המעבר בראשות מנכ"ל משרד רה"מ ובהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, ראש אגף תקציבים באוצר ומנכ"ל מינהל מקרקע ישראל (ממ"י).

בהתאם להחלטת הממשלה מלפני שנה עלות מעבר מערכי התיקשוב והמודיעין של צה"ל לנגב תהייה 19 מיליארד שקל. מימון הפרויקט יבוא משלושה מקורות: 9 מיליארד שקל יבואו ממקורות האוצר, 4 מיליארד ממקורות משרד הביטחון ו-6 מיליארד יבואו ממכירת הקרקעות ממקורות מינהל מקרקעי ישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהחלטת הממשלה סוכם על מכירת 19 מחנות צבא במרכז הארץ. נקבע כי אם התגמולים ממכירת הקרקע יעלו על 6 מיליארד שקל תועבר 34% מהיתרה העודפת לתקציב משרד הביטחון והשאר לאוצר. הערכה בקרב מקבלי ההחלטות היא כי מכירת הקרקעות בחמשת הבסיסים, עליה הוחלט אתמול, עשויה להיות גבוהה בהרבה מהערכות המוקדמות.

לפי החלטת הממשלה יוקם בסיס התקשוב החדש בקמפוס אוניברסיטת באר שבע בעלות של 7 מיליארד שקל עד סוף 2017. בסיס מערך המודיעין יוקם ליד הישוב הקהילתי עומר עד סוף 2018 בעלות של 12 מיליארד שקל.

מחנה צריפיןצילום: תומר אפלבאום

ההסכם שהושג אתמול מעביר להילוך שלישי את השלב הראשון בהליך הפינוי. נקבע כי חמשת המחנות הראשונים שיפונו מתוך ה-19 עליהם הוחלט בממשלה, הם המחנות בגבעתיים, ר"ג, סירקין, תל השומר וצריפין.

הערכה היא כי ההחלטה על הליכי תכנון ופיתוח של חמשת המתחמים, כולל הוצאות רישיונות לבנייה, בבסיסים לשעבר, תעלה את מחירם במגזר האזרחי ותאפשר להאיץ את המהלכים לגבי 14 הבסיסים האחרים.

בהחלטת הממשלה מלפני שנה על פינוי 19 מחנות צה"ל נקבע כי האוצר, משרד הביטחון וממ"י ינהלו מו"מ על תחילת תהליך התכנון של השטחים שיפונו, וכי כאשר יהיה הסכם כזה צה"ל יקבל 500 מיליון שקל, למימון הוצאותיו בתהליך.

בשבועות האחרונים התנהלו מגעים בין שלושת הגורמים לקידום פינוי חמשת המחנות כדי לעמוד בלוחות הזמנים של מעבר צה"ל לנגב. לוקר לחץ על הצדדים לגלות רצון טוב, להתגמש ולסגור את כול נקודות המחלוקת. לדבריו, מדובר בשחרור קרקעות לבנייה אזרחית באזורי שיא הביקוש בארץ.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "לא היו דברים מעולם ובוודאי שלא הושג הסכם עקרוני או נחתם הסכם כלשהו עם מנהל מקרקעי ישראל. הנושא מצוי עדיין במו"מ בין הצדדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker