בלעדי |

ב. יאיר: מינהל מקרקעי ישראל מעכב את פרויקט משכנות האומה

ב. יאיר מציעה למכירה חלק מהמתחם: מציעה למכירה זכויות בנייה של 100 דירות על 13 אלף מ"ר

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> מינהל מקרקעי ישראל והחברה לפיתוח ירושלים מוריה מעכבות את פיתוח השטחים הציבוריים הסמוכים לפרויקט היוקרה משכנות האומה של חברת ב. יאיר. כתוצאה מכך, צפויים לחברה הפסדים של מיליוני שקלים ובעיות באכלוס הפרויקט ובשיווקו - כך טוענת החברה בכתב תביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שני הגופים. במקביל, החברה מציעה למכירה חלק מהמתחם.

ב-2007 זכתה ב. יאיר במכרזים של המינהל לחכירת השטחים תמורת 435 מיליון שקל. לאחר העסקה נטען כלפי החברה כי הסכומים היו מופרזים יחסית לשוויין האמיתי של הקרקעות. לפי התביעה, מתוך סכום זה, 40 מיליון שקל העבירה החברה למינהל לצורך פיתוח שטחים ציבוריים שיוקמו במתחם, ולפי ההסכמים ביניהם, היה על המינהל ומוריה להשלים את פיתוח השדרה לא יאוחר מספטמבר 2009.

כיום, חלק מהשכונה כבר מתאכלס, אך השדרה הציבורית עדיין לא מפותחת, מה שמעלה חשש להמשך שיווק הפרויקט למגורים, ובעיקר לשיווק שטחי המסחר. "החברה מוצאת עצמה כיום מול שוקת שבורה וחסרת אונים, היות וללא מילוי ההתחייבות להשלים את פיתוח השדרה באורח מלא ומושלם, כשם התחייבה - מסוכלת הלכה למעשה כל אפשרות לשווק שטחי מסחר שנבנו על ידה בפרויקט", נכתב בתביעה. "כמו כן, נשלל מהתובעת הפוטנציאל הכלכלי הרב הגלום במימוש הזכויות בשטחים, שנאמד בהערכה גסה במאות מיליוני שקלים".

משכנות האומה, פרויקט של ב.יאירצילום: מיכל פתאל

עוד טוענת ב. יאיר כי "גם בשטחי המגורים, במקום שרוכשים פוטנציאליים יראו לנגד עיניהם שדרה לתפארת, הם נתקלים בסביבת אספלט ובה מבצבצים אלמנטים של קברים. לא יהיה מיותר להעלות את החשש כי המצב הנוכחי עשוי למנוע אכלוס של הפרויקט, חלקו או המשכו, פרויקט המתאפיין באלמנטים יוקרתיים".

במקביל, ב. יאיר מציעה כיום למכירה זכויות בנייה של כ-100 דירות על 13 אלף מ"ר. גורמים בענף טוענים כי חלק מהמגרש נמצא באתר עתיקות, ואולם בב. יאיר מכחישים את הדברים ומסבירים כי החברה לא משווקת מגרש, אלא זכויות בנייה, וכי במגרש עצמו כבר מוקם חניון תת-קרקעי, כך שאין בעיה של עתיקות. לפי הערכות בשוק, שווי הזכויות הוא כ-117 מיליון שקל, בתחשיב של כ-9,000 שקל למ"ר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אין זו הפעם הראשונה שב. יאיר מוכרת את זכויותיה בפרויקט הענק, שבו צפויות להיבנות 670 דירות. בשנתיים האחרונות מכרה החברה זכויות בנייה של 200 דירות בפרויקט לקבוצות רכישה. סך הכל שווקו עד כה 400 דירות, הן על ידי החברה והן על ידי קבוצות הרכישה, וחלקן כבר מצויות בתהליך אכלוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker