ביהמ"ש הכריע לגבי קרקע בה מתכננת ענבל אור לבנות: משפחה תפונה

בית המשפט הכריע כי התובעים המחזיקים בקרקע יקבלו פיצוי לאחר שהתיישבו על הקרקע בשנות ה-70

נתן שבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט השלום בתל אביב הכריע השבוע לפנות את בני משפחת דורני מקרקע בגבעת עמל ב', הממוקמת מדרום לבבלי. את התביעה הגישו בעלי הקרקע בני משפחתו של צבי אברמוביץ', אשתו סוניה ובנו אריק ובני משפחת זיתוני יורשיה של רות זיתוני גם היא מבעלי הקרקע.

ענבל אורצילום: אייל טואג

על פי החלטת בית המשפט, משפחת דורני תפונה מהקרקע ותשלם גם סכום של כ-140 אלף שקל הכוללים גם הוצאות שכר טרחה. בית המשפט קיבל את חוות הדעת מטעם התובעים כי את השטח בו מחזיקים בני המשפחה דורני במבנה של 100 מ"ר ומגרש של 500 מ"ר, נתפס רק בשנות ה-70 ולא משנות ה-40 כפי שטענו התובעים תחילה. לדבריהם זכויותיהם על הקרקע עוגנו בהחלטת ממשלה שפורסמה ב-1949 מה שלבסוף לא הוכח הלכה למעשה.

גבעת עמל ב' היא שכונה דלה לא מתוכננת, לא מסודרת, רחובותיה נטולי שמות או מספרים, בלי כבישים וגינון עירוני, ללא מקלט או חיבור לתשתיות בסיסיות. חיים בה כמה עשרות תושבים, שהגיעו עם קום המדינה ליישב את הכפר הערבי הנטוש ג'מוסין. בשנת 60' נחקק חוק מקרקעי ישראל, וקרקעות המדינה הועברו לבעלות של מינהל מקרקעי ישראל. בשנת 61' חתם המינהל על חוזה לפיו מכר את רוב הזכויות משטחי גבעת עמל ב' לחברה פרטית. מאז לא הוסדר מעמדם החוקי של הדיירים בקרקע, בעוד השטח נמכרה בהמשך למחזיקים פרטיים . על השטח ניתן להקים היום מגדלי מגורים ומרכז מסחרי.

בשנה שעברה החלה גם ענבל אור, בעלת חברת אור סיטי נדל"ן המארגנת קבוצות רכישה במרכז, לנהל משא ומתן לרכישת המגרש. אור ניהלה משא ומתן עם אריק אברמוביץ', שירש את המגרש לבנייה של מגדל ובו 145 דירות, תמורת 215 מיליון שקל, לא כולל עלויות פינוי התושבים שהוא תנאי לקבלת היתר בנייה.

אור התחייבה לקחת על עצמה את הפינוי של המשפחות היושבות במגרש, וכבר החתימה שלושים משפחות, באמצעות משרד עורכי הדין רז כהן ושות', שגם ייצג את אור מול אברמוביץ', על הסכם שבו התחייבה לתת לכל אחת מהן דירה בתמורה לפינוי. השלמת העסקה מתעכבת בגלל מכשולים שהערימו בעלי זכויות אחרים בשכונה ביניהם גם אלעד מוגרים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker