מחירי הדירות החדשות ירדו ב-11%; דירה חדשה ב-1.36 מיליון שקל

על פי משרד הבינוי והשיכון, מאז השיא של אפריל ירדו מחירי הדירות החדשות ומיד שנייה ב-8% במווצע ל-1.1 מיליון שקל

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

מאז השיא של חודש אפריל שנה שעברה ועד ינואר השנה איבדו מחירי הדירות בממוצע 8% ל-1.1 מיליון שקל. הירידה בולטת בדירות חדשות בשיעור של 11%. לעומת השיא ביוני 2011 מחירה של דירה חדש הירד ל-1.36 מיליון שקל – מדובר בירידה של 174 אלף שקל. בדירות מיד שנייה הירידה היתה מתונה יותר והינה בשיעור של 6% לעומת השיא של אפריל.

במילים אחרות, מחיר דירה מיד שנייה הוזל בממוצע ב-67 אלף שקל ל-1.02 מיליון שקל. כך עולה מעיבודים שבוצעו באגף מידע וניתוח כלכלי במשרד הבינוי והשיכון לפי עסקות שנרשמו ברשויות המסים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

המחיר הממוצע מתייחס לכל היישובים ומושפע ממספר העסקות ומסוגי הנכסים שנרכשו בכל חודש, לאחר ניפוי עסקות חריגות ולא סבירות מבחינת המחיר והשטח או שחסרים לגביהן נתונים.

על פי הנתונים הראשונים, ירידות המחירים נמשכו גם לחודש פברואר. המחאה החברתית בשילוב עם הצעדים של בנק ישראל לצינון ענף הנדל"ן הם בין הסיבות המרכזיות שהובילו לירידה במחירי הדירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, בירך על הנתונים: "הירידה היא תוצאה ישירה של המדיניות שהובלתי להגדלת היצע הקרקעות מאז כניסתי לתפקיד בכדי להקל את מצוקת הדיור, להוזיל את המחירים ולהשפיע על שוק הנדל"ן. הגדלת היצע הקרקעות למגורים הביאה לשיא של עשור בהתחלות הבנייה ולכ-80 אלף דירות הנמצאות בשלבי בנייה פעילה, המספר הגבוה ביותר זה 12.5 שנים. ההיצע מנצח את הביקושים ומוריד מחירים".

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, ציין כי "הקבלנים מוכנים להתפשר מעט יותר משוק היד השנייה וזאת, רק הממונפים שבהם. לשאוב עידוד מהנתונים מהווה צעד מרחיק לכת. שוק הנדל"ן בשמונת החודשים האחרונים הוא שוק בתרדמת, וכל האינדיקציות שנשאב ממנו כרגע לא משקפות את מצב הדברים לאשורם. במידה שלא יתחילו לטפל בבעיית המחסור, עליית המחירים תתפרץ שוב וביתר שאת".

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker