בלעדי |

תוספת של 2.5 קומות על הגג גם ברשויות החזקות

תיקון לתמ"א 38 קובע כי ב-21 רשויות חזקות תותר בנייה של קומה וחצי בלבד על הגג ■ בשבוע הבא תדון הוועדה המחוזית בהסרת ההגבלה ובהשוואת ההיתרים לאלה הניתנים בשאר הרשויות ■ ההחלטה עלולה לפגוע ברשויות החלשות, שעד כה נהנו מתמריצים ייחודיים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב תדון בשבוע הבא בביטול התיקון לתמ"א 38, המתיר בנייה של קומה וחצי בלבד על הגג בערים וברשויות מקומיות חזקות, לעומת 2.5 קומות בשאר הרשויות. ההחלטה עלולה לפגוע ברשויות החלשות, שעד כה נהנו מתמריצים שלא ניתנו לרשויות החזקות.

ממשרד הפנים נמסר ל-TheMarker כי הדיון בוועדה התקיים בעקבות דיונים שקיימה באחרונה הוועדה הארצית ושבהם הושמעו הערות הציבור לתיקון. לאור ההשגות החליטה הוועדה לבחון את האפשרות לבטל את המגבלה. דיונים נוספים צפויים להתקיים בוועדות מחוזיות נוספות.

פרויקט תמ"א 38צילום: משרד עדנה מור אדריכלות

התיקון לתמ"א 38, המצוי כעת בהליכי אישור, כולל נספח ובו רשימה של 21 רשויות מקומיות חזקות שבהן מותרת תוספת של קומה וחצי בלבד. רשימה זו כוללת בין היתר את הערים והיישובים גבעת שמואל, תל אביב, כפר שמריהו, סביון, רמת גן, קריית אונו, כוכב יאיר ותל מונד.

אחת הסיבות להגבלה היתה העובדה, שכיום מוקמים פרויקטים במסגרת תמ"א 38 רק ביישובים מבוססים, בעוד בערים חלשות אין היתכנות כלכלית לפרויקטים כאלה. ההערכה המקורית דיברה על כך, שכדי לווסת את כמות הדירות המוקמת יש להפחית את מספר הדירות החדשות ביישובים מבוקשים ולהגדיל את מספרן ביישובים חלשים.

ואולם במקומות רבים המגבלה כבר התפוגגה. עיריות הרצליה, רעננה ורמת השרון נכללו ברשימת הרשויות החזקות, אך במסגרת המלצה של חוקר מטעם המועצה הארצית הוצאו מהרשימה, וכעת יכולות לקדם תוכניות להוספת 2.5 קומות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במכתב שהעביר מהנדס עיריית רמת גן, חיים כהן, למנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ, למזכירות המועצה הארצית ולמתכננת מחוז תל אביב, האדריכלית נעמי אנגל, הוא מבקש כי עיריית רמת גן תוצא מרשימת הערים המוגבלות, הואיל והעירייה (כמו ערים אחרות כקרית אונו) קידמה בשנתיים האחרונות תוכניות מפורטות לחיזוק מבנים, המאפשרות תוספת בנייה של 2.5 קומות.

לדברי כהן, תיקון אחר שנעשה בחוק אינו מאפשר לרשויות מקומיות חזקות לקבל הטבות מס הניתנות במסגרת התמ"א, מאחר שהן מוגבלות לתוספת בנייה של קומה וחצי בלבד. המשמעות היא שכל תוספת בנייה מעבר לקומה וחצי תחייב את היזמים בהיטלי השבחה ומס שבח, מה שעשוי לגרום להקפאת פרויקטים לחיזוק מבנים בערים אלה.

"אנחנו חוששים מאוד", אומר כהן. "עיריית רמת גן היתה הראשונה שקידמה תוכנית סטטוטורית מפורטת לחיזוק מבנים ותוספת בנייה של 2.5 קומות מכוח התמ"א. כבר אז הובטח לנו שההטבות יחולו על הקומות הנוספות שאישרנו. מאז פנו אלינו ועדי בתים רבים בבקשה לקדם תוכנית לחיזוק בתיהם מפני רעידות אדמה. עד כה הוצאנו 30 היתרי בנייה לחיזוק מבנים ויש עוד 100 בקשות דומות בקנה. כעת אנחנו חוששים שהתיקון יעצור את כל הגל הזה ויפגע בכדאיות הכלכלית של היזמים".

"משמעות החלת הסעיף החדש היא קבירת פרויקטים רבים", מוסיף היועץ המשפטי של איגוד יזמי התמ"א בלשכת המסחר, עו"ד אביב טסה. "פרויקטים רבים בערים החזקות התבססו על תחשיבים לתוספת של 2.5 קומות עם קבלת ההטבות שנקבעו, וכיום הפרויקטים בבעיה קשה, כי יש סיכוי שלא יקבלו את ההטבות. במצב כזה, פרויקטים רבים ייהפכו ללא כלכליים, שכן היטל השבחה של 50% ומס שבח של 35% יהפכו את תוספת הזכויות לתמריץ חסר תועלת עבור היזם והדיירים".

***תמ"א 38

תוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה המאפשרת לקבלן המבצע להוסיף קומות על גג הבניין (תמ"א - תוכנית מתאר ארצית)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker