אושר פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג; מה יקרה למחירי הדירות? - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אושר פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג; מה יקרה למחירי הדירות?

(עדכון) ראש הממשלה: "נשתף את הדור הצעיר - פנינו אליהם וכבר קיבלנו מאות תשובות" ■ התאחדות בוני הארץ: "היטל עיכוב דירות ייקר את המחירים ב-10%" ■ השמאי אהוד המאירי: "אין כל תמריץ לרשויות המקומיות לעודד דיור בר השגה"

69תגובות

הממשלה אישרה בצהריים את עיקרי פרק הדיור של ועדת טרכטנברג. "זהו חלק נוסף במאמץ שעושה הממשלה להפחית את יוקר המחיה", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה השבועית שבה התקבלה ההחלטה.

לדברי ראש הממשלה, פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג מתמקד "בניסיון, שבינתיים הולך וצובר תאוצה, של הגדלת היצע הדירות במטרה להתמודד עם מחיר הדירות. הניסיון הזה מראה סימנים חיוביים. היום המאבק הזה, המאמץ הזה, יגובה בשורה של צעדים, חלקם מרחיקי לכת, להגדלת היצע הדירות. ככל שיהיו יותר דירות, יהיה לחץ להוריד את מחירי הדירות, זה הדבר שהממשלה עוסקת בו קודם הגשת הדו"ח הזה ואימוצו, ודאי אחריו".

ראש הממשלה הדגיש: "אני מזכיר לכם שזה הפרק הרביעי שאנחנו מאשרים מתוך דו"ח הוועדה של פרופסור טרכטנברג. אישרנו את פרק המסים. היום מאות אלפי משפחות בישראל נהנות מתוספת של מאות שקלים בחודש בזכות נקודות ניכוי ממס להורים עובדים לילדים קטנים. אישרנו את פרק יוקר המחייה. במסגרת פרק זה, ביטלנו את המסים על אלפי מוצרים, לרבות פטור ממכס על רכישות באינטרנט בסכום של עד 1,200 שקל. וכמובן, אישרנו את פרק החינוך שבו החלטנו את ההחלטה התקדימית על חינוך חינם מגיל 3".

נתניהו ציין כי, "זו ממשלה שעושה. היא עושה הרבה. בתחומים שתיארתי וגם בתחומים רבים אחרים שאחראים עליהם השרים כאן. אנחנו קובעים סדר יום עולמי בנושאים שהם חשובים לביטחון ישראל. אנחנו מטפלים באתגרים הביטחוניים מול השינויים האזוריים. אנחנו מטפלים בניהול נכון של הכלכלה מול הכלכלה העולמית ואנחנו כמובן עושים מהפכה בחינוך, מהגיל הרך ועד סיום ההשכלה הגבוהה ואחריה.

"בכל הדברים הללו אנחנו רוצים לשתף את הדור הצעיר. פניתי באחרונה לדור הצעיר בישראל, צעירים וצעירות. והצעתי להם שיציעו הצעות כיצד אנחנו יכולים כממשלה לשפר את חייהם. התחלנו לקבל תשובות. קיבלנו כבר מאות תשובות ובמהלך השבועיים הקרובים נסנן את התשובות האלה. נבחר נציגות של קבוצת צעירים וצעירות, נביא אותם לממשלה שישתתפו. גם יעלו את ההצעות שלהם וגם יתכוננו לבאות. ואני מקווה שהדבר הזה יאפשר לנו כממשלה לשמוע בדרך בלתי אמצעית את הדור הצעיר, ולדור הצעיר, בדרך בלתי אמצעית, להתנסות בשיקוליה והחלטותיה של הממשלה".

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר בתגובה להחלטה: "הדבר המרכזי בהמלצות טרכטנברג הוא הגדלת היצע הקרקעות שמבוצע בפועל בשנים האחרונות כחלק ממדיניות שאני התוויתי במשרד הבינוי והשיכון והתוצאות נראות בשטח בגידול של כ-50% בהתחלות הבנייה. הצעדים המשלימים לדו"ח טרכטנברג יסייעו לנו שלא להשאיר בצידי הדרך את השכבות החלשות שנשכחו בדו"ח עצמו בדגש על דיירי הדיור הציבורי. אנו מסיימים היום בהצלחה את מאבקנו שהממשלה תקבל את עמדתה של ש"ס ושאלפי דיירי הדיור הציבורי הממתינים בתור יקבלו שכר דירה של 3,000 שקל ללא הגבלת זמן, עד שמשרד הבינוי והשיכון יאתר עבורם דירה".

פלאש 90

"היטל עיכוב דירות ייקר את המחירים ב-10%"

פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג כולל הצעה להטלת מס חדש (היטל עיכוב דיור) בשיעור של עד 10% ממחיר מכירת הדירה. התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) הוציאה בסוף השבוע מכתב לשרי הממשלה בו היא מסבירה כי המלצה זו, אם תאושר תביא לתוצאות הפוכות מהמטרות של ועדת טרכטנברג להורדת מחירי הדיור ותוביל לעלייה דרסטית במחירי הדיור ולעצירה כמעט מוחלטת של הבנייה בישראל.    

מדובר בהוראת שעה שתחול כשנה והיא נקבעה לצורך עידוד בנייה ומכירה על מקרקעין זמינים לבניה המוחזקים כמלאי בידי הקבלנים. ההיטל, בשיעור של עד 10%, יושת ביום מכירת הדירה ויחול על חברות בנייה שבבעלותן קרקע ועליה תוכנית מפורטת המאפשרת בנייה של לפחות 8 יחידות דיור והחברות לא השלימו קבלת היתר בניה תוך שנה או שלא השכירו או מכרו את הדירות תוך שנתיים מיום קבלת היתר הבנייה.  

"מטרת ההוראה היא לעודד קבלנים לפתח, לבנות ולמכור דירות על המקרקעין המוחזקים על ידם בכל מקום שהדבר אפשרי וישים", נכתב בדו"ח שהוצג לשרי הממשלה. "לצד מלאי הקרקעות המתוכננות בידי רשות מקרקעי ישראל, ישנו מלאי לא מבוטל בידי קבלנים וחברות פרטיות ועיקרן באזורי ביקוש. לחברות הבניה והקבלנים שיקולים רבים מדוע לעכב את הבניה ובהם: ביקושים נמוכים, מגבלות בנקאיות המקשות על מימון הבנייה, ושיקולים  של מקסום הרווח. כדי לעודד אותם לבנות על אותם מקרקעין ובכך להגדיל את היצע הדירות למגורים, מוצע להשית היטל בגין כל דירה - (היטל עיכוב בניה) שלא תקבל היתר בניה או שלא תימכר בלוחות הזמנים שנקבעו לכך".

"יודגש", נכתב במכתב שהוציאו התאחדות בוני הארץ, "החבות בהיטל הינה ביום מכירת הדירה, כך שמדיניות זו תהיה הרסנית לענף הבנייה משני קצוות החבל - הקבלן והצרכן. ההצעה תפגע אנושות ביכולתם של הקבלנים לבנות וגם תוביל להעלאה נוספת ומיותרת של מחירי הנדל"ן לאזרחים. אין מדובר בהטלת מס בגובה זעיר אלא מס בשיעור משמעותי. גובה המס המוצע יכול להפוך בין לילה פרויקט רווחי להפסדי ולכן לא מן הנמנע שההצעה, לו תאומץ, יכולה להוביל לפשיטת רגל של חברות קבלניות ולהתמוטטות של ענף הבנייה בישראל. תמוה שבעוד שמשרד האוצר מודע לקשיי האשראי עימם מתמודדים הקבלנים, הוא פועל בידו השנייה להוסיף שמן למדורה ולבצע צעדים נוספים שרק יקצינו את הבעיה".

בהתאחדות בוני הארץ מציינים עוד כי דווקא חברות הנדל"ן, הן הסובלות לא אחת מהתמשכות הליכי התכנון. "רשויות התכנון הן אלו אשר מסרבלות ומעכבות לרוב את תהליכי התכנון ולא הקבלנים", הם מציינים.

פרק הדיור בדוח ועדת טרכטנברג שיעלה לדיון בממשלה יעסוק גם  בהגבלת השיווקים לחברות נדל"ן למניעת ריכוזיות בענף, העלאת הארנונה לבעלי "דירות רפאים" הצפת השוק באמצעות תכנון ושיווקי של מאות אלפי דירות בחמש השנים הבאות והגדלת היצע הדיור לבני מיעוטים. באופן תמוה, על אף ההמלצות בדוח טרכטנברג לקידום דיור בר השגה, הן לא כלולות בפרק הדיור.

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות', מציין כי במצב שנוצר, שהקריטריונים לדיור בר השגה ייקבעו על ידי שר הפנים, שר האוצר וראש הממשלה, אין כל תמריץ לרשויות המקומיות לעודד דיור בר השגה. לעניין הגדלת היצע התכנון לכ-165 אלף דירות בחמש השנים הבאות אומר המאירי, "מרבית הדירות הללו משויכות לגוש הגדול בתל אביב ולמחנות צה"ל שיפונו בעתיד ולכן זה בגדר חזון עתידי. נכון שכדאי להתחיל את הפעולות היום, אבל את התוצאות נראה רק בעשור הבא".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם