אין גבול לצביעות של הארגונים הירוקים

כל תוכנית בנייה פוגעת במשהו - אבל רק כך היצע הדירות יגדל

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

>> מחירי הדירות הגבוהים במרכז הארץ היו הטריגר שהחל את מחאת הקיץ האחרון. דפני ליף נטתה את אוהלה בשדרות רוטשילד בשל מחירי השכירות הגבוהים ומחירי הדירות המנופחים בתל אביב.

הארגונים החברתיים והארגונים הירוקים, שבהרבה מקרים מורכבים מאותם אנשים, השתתפו בהפגנות הענק וקראו בגרון ניחר להורדת מחירי הדיור. אבל כל זה לא מונע מהם להתנגד במלוא המרץ לכל הצעה לפתרון המצב. וכך הם מפגינים עכשיו מול הכנסת נגד יוזמתו של ראש הממשלה לבצע רפורמה בהליכי התכנון והבנייה, שתכליתה קיצור תהליכים והפחתת עלויות במטרה להוריד את מחירי הדירות.

כבר לפני שלוש שנים הציע נתניהו שני פתרונות לבעיית מחירי הדירות; הפיכת מינהל מקרקעי ישראל לרשות שתציף את המדינה בקרקעות וכך תביא להוזלתן, ורפורמה בתהליכי התכנון והרישוי שתקצר את משך הזמן הארוך שנדרש להשגת היתר בנייה בישראל, מה שמעלה את העלויות וגורם לקבלנים רבים להתייאש ולעבור לפעילות בחו"ל.

החוק החדש קובע שבמקום שהאישורים יעברו מסע ייסורים בשתי ועדות, הם יעברו מסע ייסורים רק בוועדה אחת. כך יתקצר ההליך הארוך, היקר והמתסכל וייהפך למהיר ויעיל יותר. מה רע בזה? ושיהיה ברור: גם בחוק החדש יש זכות ואפשרות להגשת התנגדויות, אך במידה סבירה בלבד, כי החוק החדש קובע משכי זמן מקסימליים להליך התכנון והרישוי, כך שאי אפשר יהיה למשוך את הדיון עד אינסוף באמצעות הגשת אינספור התנגדויות, כפי שמקובל כיום.

אבל הארגונים הירוקים מתנגדים. הם רוצים להמשיך במצב שבו הם מטרפדים בפועל כל תוכנית בינוי שפוגעת לדעתם בטבע, והרי כל תוכנית בנייה פוגעת במשהו. אי אפשר גם להגדיל את היצע הדירות כדי להביא להוזלתן, וגם לא לבנות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אבל כאשר דפני ליף תחדש בקיץ הקרוב את ההפגנות נגד מחירי הדירות הגבוהים, הארגונים הירוקים יתייצבו בראש ההפגנות - כי אין גבול ואין שיעור לצביעות.

יום הצרכן הבינלאומי

מחר, 15 במארס, נחגוג עם שאר העולם את יום הצרכן הבינלאומי. לכבוד היום החגיגי פירסמה הרשות להגנת הצרכן עשרה דיברות להתנהגות צרכנית נבונה.

כלל מספר 6 אומר: עמדו על זכותכם לשלם את המחיר המופיע על גבי המוצר. כלל חשוב לכל הדעות. אבל מה עושים אם אין כלל מחיר על גבי המוצר, אף שהחוק מורה זאת?

נתקלתי בתופעה זו כאשר ביקרתי באחרונה בחנות שמחזיק קיבוץ יטבתה בחניון יטבתה, כ-40 קילומטר מצפון לאילת. מדובר בקיבוץ ותיק וחשוב, אבל זה לא צריך למנוע ביקורת.

מתברר שבאותה חנות אין תוויות מחיר על גבי מוצרי החלב ובקבוקי השתייה. הסימון היחיד היה פתק שהוצמד למדף, וזה עומד בניגוד לחוק.

כאשר שאלתי את מנהל החנות על כך, הוא ענה שהיתה באחרונה ביקורת של משרד התמ"ת במקום, אך לא נאמר לו כלום בעניין הסימון. "גם אף אחד מהלקוחות לא העיר לי על כך דבר".

אם כך, צריך לבוא בטענות גם לקהל הקונים. איך זה שאף אחד לא העיר על אי-סימון המחיר? הרי הצרכן נהנה מהסימון שמאפשר השוואת מחירים בין מוצרים שונים ובין יצרנים שונים.

אבל את עיקר הטענות ראוי כמובן להפנות למשרד התמ"ת ולרשות להגנת הצרכן בראשות עו"ד תמר פינקוס. פניתי אליה ושאלתי אם אי-פרסום המחיר על גבי המוצרים ביטבתה נראה לה תקין.

פינקוס בדקה את הנושא במהירות וענתה: "ערכתי בירור עם המבקרים במחוז דרום ומהבירור עולה כי לא מדובר בחנות אלא במסעדה ושוקו-בר. לטענת המבקרים, יש במתחם חנות המוכרת מגוון מוצרים שעליהם מוטבע מחיר כנדרש, ולצדה מסעדה חלבית ומסעדה בשרית, שבהן הצרכן רוכש את המזון בשירות עצמי. אם מדובר במסעדה, הרי הצגת המחיר היא כדין. הוריתי לקיים ביקורת במקום לרבות צילומים של המקום, ואם יתברר כי מדובר בחנות בלבד ולא במסעדה, יינתנו הוראות מתאימות לאכיפה מיידית של הצגת מחירים על פי חוק הגנת הצרכן".

אז עכשיו נחכה ונראה אם המקום יוגדר כחנות או כמסעדה בשירות עצמי.

ולמקרה הצרכנות השני. חברת דור אלון מחזיקה ברחבי הארץ תחנות דלק ולצדן חנויות נוחות. דור אלון קוראת להן "מתחמי תדלוק ומסחר".

ביקרתי באחד המתחמים הללו, "נען מזרח", על כביש חוצה ישראל בחלקו הדרומי. שם גיליתי מוצר שמודבק עליו מחיר הגבוה מהמחיר המירבי המותר בחוק.

פניתי לדוד שטיינמץ, המפקח הטרי על המחירים במשרד התמ"ת, וסיפרתי לו שבאותה חנות מוצג למכירה גביע של גיל 3% במחיר של 1.58 שקלים, אף שהמחיר המירבי המותר למוצר הוא 1.44 שקלים בלבד.

שטיינמץ אמר בתגובה שהוא יעביר את התלונה למחוז תל אביב כדי שיבצעו קניית ניסיון במקום, ואחר כך יעדכן אותי בתוצאות הבדיקה.

אם כך, אנו מחכים לשתי תשובות, אחת של פינקוס ואחת של שטיינמץ, שתיהן עוסקות בסימון המחירים, שהוא ההישג החשוב ביותר לכל הצרכנים כולם.

לא מחתימים שעון

שתי קבוצות עובדים לא מסכימות לחתום על שעון נוכחות: מורים ורופאים. לא מדובר כמובן בכולם, אלא בקבוצה קטנה של מורים בבתי הספר היסודיים, ובקבוצה של רופאים במרכז הארץ.

המורים טוענים שיורידו להם שכר אם יאחרו בבוקר אך לא נותנים להם תמורה על עבודה בבית. אז לידיעתם: הרבה עובדים עונים לטלפונים וממשיכים לעבוד גם כאשר הם נמצאים בבית. לא רק המורים. אין גם לשכוח שהמורים קיבלו תוספת שכר משמעותית ו"שעות שהייה" בבית הספר כדי שיבצעו שם את בדיקות המבחנים והכנת מערך השיעורים. בכל מקרה, הפתרון למצב פשוט: שלא יאחרו בבוקר ואז הכל יסתדר.

הרופאים טוענים שזה לא מכובד לחתום על שעון נוכחות, אבל בעצם הם רוצים להמשיך לעזוב את בתי החולים כבר ב-14:00 בצהריים כדי להספיק לעבודות פרטיות מכניסות מחוץ לבתי החולים. וכל זאת כאשר הם מחויבים לעבוד עד 16:00 אחר הצהריים.

מתברר שבבתי חולים רבים יש עלייה ניכרת בנוכחות רופאים במהלך היום עקב חובת החתמת השעון. זה טוב וחשוב. בתל השומר שיעור המחתימים היה 92% בפברואר, בהלל יפה 93% ובוולפסון 83%. אבל מוקד המרד הוא באיכילוב, שם שיעור החותמים הוא 66% בלבד.

זה מצב שלא יוכל להימשך. לכן ראוי שכל הרופאים יחתימו שעון נוכחות, או שיעברו לעבוד במשרה חלקית. אי אפשר להחזיק בחבל משני הקצוות: גם לקבל תוספת שכר עקב הסכם השכר החדש וגם לא לקיים את כל סעיפי ההסכם.

הרי כל עובדי המדינה מחתימים שעון. כולל המנכ"לים, כולל אפילו אילן לוין, הממונה על השכר, שחתם עם הרופאים על אותו הסכם שכר חדש.

אתר בנייהצילום: יובל טבול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker