"פרויקט חשמול הרכבת יפגע בפיתוח חיפה" - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"פרויקט חשמול הרכבת יפגע בפיתוח חיפה"

מומחי תכנון עירוני חוששים כי הקמת תשתית החשמול מעל הקרקע תקבע את הניתוק של העיר התחתית - אחד המוקדים להתחדשות חיפה; רכבת ישראל: "מדובר בפרויקט תחבורתי שיביא להעלאת ערך המבנים לאורך המסילות"

61תגובות

>> בימים אלה נשלם והולך הליך אישור התוכנית השאפתנית של רכבת ישראל לחשמל את מערכת המסילות. מדובר בפרויקט שאמור לייעל את תנועת הרכבות ולהפחית את זיהום האוויר, אבל עלולות להיות לו השפעות שליליות מרחיקות לכת על התפתחותה ועתידה של העיר חיפה, אחד הצמתים המרכזיים של מערכת הרכבות.

החשש העיקרי של מומחים בתכנון עירוני ושל עיריית חיפה הוא שאם תוקם תשתית של מערכת החשמול מעל הקרקע, זה יהיה נדבך נוסף בקביעת חייץ חוסם פיתוח עירוני בעיר התחתית - אחד המוקדים המרכזיים להתחדשות חיפה - שימנע את הפיכתה לעיר המושכת עסקים ואוכלוסיות צעירות.

התוכנית לחשמול הרכבת, שעלותה הכוללת ברחבי המדינה היא יותר מ-10 מיליארד שקל, מקודמת במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות ועל פי התוכנית ביצועה יחל כבר השנה. יישום התוכנית יאפשר להניע רכבות בחשמל במקום בדיזל. רכבות מונעות בחשמל נושאות מספר רב יותר של קרונות ונוסעות מהר יותר. הן פולטות פחות זיהום ויוצרות פחות רעש. עם זאת, כדי לאפשר את החשמול יש צורך במערכת של עמודים וכבלים היוצרים מפגע אסתטי וגם קרינה אלקטרומגנטית, המחייבת מרחק בטיחות מהרכבת ויוצרת מגבלות בשימושי הקרקע.

חגי פריד

עיריית חיפה: "לשקע את הרכבת"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעוד שברוב האזורים מסילת הברזל עוברת במרחק של עשרות מטרים לפחות ממקומות מגורים ומרכזי תעסוקה, בחיפה הרכבת עוברת בתוך העיר התחתית ממש, במרחק מטרים ספורים בלבד ממבנים, כשהיא מהווה חייץ בין הנמל לעיר התחתית. מדובר בבעיה קיימת, ואולם בעירייה ובקרב גופי התכנון חוששים כי חשמול הקו ינציח אותה, וירחיק מאוד את הפתרון.

אחד החששות של תושבי חיפה הוא שסיכוני הקרינה האלקטרומגנטית יוסיפו עוד פגיעה באטרקטיביות האזור ובאפשרות ליצור בו הליך התחדשות עירונית. כמו כן, מכיוון שמסילת הברזל עוברת לאורך קו החוף, היא מנתקת את חוף הים החיפאי לכל אורכו, ומקשה מאוד את הנגישות אליו. מדובר באזור מוזנח ונטוש, אבל יש הסכמה רחבה שיש בו פוטנציאל לפיתוח רובע המשלב מגורים, עסקים ופנאי בדומה למתחמים דומים בערים אחרות באזור הים התיכון.

לאור זאת, בחודשים האחרונים נערך מאבק ציבורי, בהובלת החברה להגנת הטבע ועיריית חיפה, נגד חשמול עילי של הרכבת באזור החוף הפתוח בחיפה (דרום העיר), והועלתה דרישה לשקע את הרכבת - כך שהיא תעבור בתוך חפיר מקורה. עיריית חיפה אף הגישה עתירה לבג"ץ בגין החלטת מוסדות התכנון שלא לאשר תוכנית לשיקוע הרכבת.

בשבועות האחרונים נמשכו הניסיונות להגיע להבנות בין עיריית חיפה, רכבת ישראל והחברה להגנת הטבע לגבי תכנון פרויקט החשמול. החשש של פעילי סביבה בעיר הוא שההסכמה תקבע שיקוע רק באזור החוף, ובכך ייגנז המאבק להבטיח שיקוע של הרכבת גם בעיר התחתית.

עיריית חיפה הציגה עד עתה עמדה עקבית של תמיכה בשיקוע הרכבת בעיר התחתית, בשל הצורך לפתח את האזור. בשנים האחרונות קידמה העירייה תוכניות להקמת קמפוס לסטודנטים באזור, שזכה להתייחסות מיוחדת גם בתוכנית המתאר שהשלימה העירייה בשנתיים האחרונות. הוראות התוכנית קובעות בין השאר: "לא יאושר כל פיתוח, לרבות תוספת מסילות, חשמול, שדרוג של קטע המסילה ממרכז תחבורה חוף הכרמל ועד אזור בית המכס - אלא במסגרת שיקוע מערכת המסילות הקיימות והמוצעות שיאפשר מעבר נוח בין חלקי העיר לים".

בעירייה ציינו כי הקמת רצף עמודים ומתיחת חוטי חשמל ביניהם יקבעו עוד יותר את החייץ שיצרה הרכבת, וימשיכו את העוול ההיסטורי שממנו סובלת העיר התחתית בגלל התשתיות שהוקמו בה. באזור יש אמנם ציר תחבורתי מרכזי, שגם הוא מהווה חייץ בין העיר לים, אבל בניגוד לתוואי הרכבת המגודר, כביש זה ניתן למעבר במקומות שונים.

"מסילת הברזל הוקמה בתקופת המנדט הבריטי והשיקולים התאימו לאותה תקופה", אמרו בעיריית חיפה בתגובה שפירסמה השבוע, "האפשרות שבימינו תוקם מסילת ברזל בתוואי הנוכחי, לאורך רצועת החוף, אינה קיימת כלל - אלא אם כן הרכבת היתה משוקעת. אנחנו תומכים בפרויקט החשמול, אבל לא ייתכן שהוא יגרום לפגיעה חמורה בתוכניות הפיתוח של חיפה".

עוד אמרו בעירייה כי בערים רבות בעולם, בהן ברצלונה ובילבאו בספרד, מצאו דרך לשיקוע המסילות. לכן, יש לפעול גם לשיקוע מסילת הרכבת בתוואי שבעה קילומטרים, מתחנת חוף הכרמל בדרום חיפה ועד בית המכס. "העירייה לא תיתן ידה לביצוע פרויקט חשמול עילי, בלי שתהיה התחייבות לביצוע פרויקט שיקוע", נמסר בתגובה.

"השיקוע לא ישנה המציאות"

ברכבת ישראל ציינו השבוע כי הקרינה האלקטרומגנטית לא תשנה את המגבלות על שימושי קרקע שכבר קיימות בגלל סיבות של בטיחות או רעש. "אנחנו מתנגדים לניסיון של עיריית חיפה לכרוך את סוגיית שיקוע מסילות הברזל בתחום הסביבה החופית בעיר לפרויקט החשמול, שהוא בעל חשיבות לאומית ומאחוריו עומדים שיקולים תחבורתיים, כלכליים ובטיחותיים", נאמר בתגובת הרכבת.

"תוכנית החשמול חלה על תוואי מאושר וקיים ואינה מקבעת את החייץ בין העיר לים, אלא רק מוסיפה ציוד טכני שניתן להסרה ולהעברה בקלות, במידה שיוחלט בעתיד על שיקוע. כמו כן, תוואי המסילה עובר ברובו בצמוד לדרך ההגנה, כביש רחב ידיים שבעצמו יוצר חייץ בין העיר לים, ולכן שיקוע המסילה לא ישנה מציאות זו. הפגיעה הנופית תהיה מזערית מאחר שמדובר בהוספת עמודים במרחק 60 מטר זה מזה ותיל חשמלי ביניהם, באזורים שבהם כבר יש עמודי חשמל ותאורה.

"מדובר בפרויקט תחבורתי כדאי שיביא להעלאת ערך המבנים לאורך המסילות בשל הקטנת הרעש ומניעת זיהום האוויר. מכל מקום, בהתדיינות בין הצדדים הודיעה רכבת ישראל שהיא תהיה מוכנה ליטול חלק בצוות היגוי משותף לבחינה אורבנית של השפעת המסילה על הסביבה החופית והמרחב העירוני, וכן לגבש חלופות תכנוניות עתידיות למזעור הפגיעה של המסילות במרחב העירוני ולהנגשת חוף הים", הוסיפו ברכבת ישראל.

על פי בדיקת החלופות שביצעה הרכבת, עלות שיקוע המסילה בחיפה תגיע ליותר מ-3 מיליארד שקל והפרויקט יימשך יותר מעשור. לעומת זאת, החשמול ניתן לבצוע מיידי בעלות של כמה עשרות מיליוני שקלים. בעתיד, מתכוונת הרכבת להרחיב את המסילה בחיפה וייתכן שאז יתוכנן גם שיקוע, אלא שמדובר בטווח רחוק מאוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#