בלעדי |

"תוכנית גליל ים הופקדה מבלי שאושרה בוועדה המקומית"

כך טוענים חבר המועצה מסיעת הירוקים דרור עזרא ועו"ד רונן צ'יניאו ומשה לוי המייצגים תושבים שגרים סמוך לתוכנית; מבדיקת TheMarker עולה כי קיימים פערים משמעותיים בין התוכנית שאושרה בוועדה המקומית לזו במחוזית ועיקרם: פחות שטח ויותר דירות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

האם התוכנית לבניית כ-1,000 דירות בקיבוץ גליל ים הופקדה בוועדה המחוזית ללא הצגתה ואישורה בוועדה המקומית? טענה מסוג זה מעלים חבר המועצה מסיעת הירוקים דרור עזרא ועו"ד רונן צ'יניאו ומשה לוי.

תוכנית גליל ים שאושרה לאחרונה להפקדה להתנגדויות בוועדה המחוזית משתרעת על שטח של 470 דונם לבנייה של 1,075 דירות, מתוכן 215 דירות מיועדות לזוגות צעירים. התוכנית, שהינה תוכנית מפורטת אושרה בוועדה המקומית ב-2002, אך במהלך 2010 נעשו בה שינויים מהותיים שאושרו בשבועות האחרונים להפקדה בוועדה המחוזית, כאמור. שינויים אלו, כך מסתבר, לא הוצגו, לא נידונו ולא אושרו על-ידי חברי הוועדה המקומית, יזמת התוכנית.

מבדיקת TheMarker עולה כי מדובר בשינויים מהותיים בין שתי התוכניות ועיקרם - צמצום שטח הבנייה והגדלת מספר הדירות. בעוד ששטח התוכנית שאושר ב-2002 עמד על 538.9 דונם, שטח התוכנית שאושר כעת להפקדה הוא 469.2 דונם. כמן כן, תוכנית 2002 אפשרה בנייה של עד 953 דירות בהיקף בנייה של כ-103 אלף מ"ר בנוי, התוכנית החדשה אישרה בנייה של 1,075 דירות, בהיקף בנייה של כ-113 אלף מ"ר.

גם שטחי השירות הצטמצמו. בעוד שבתוכנית 2002 סך שטחי השירות עמד על 42,365 מ"ר בנוי (מתוכם כ-12 אלף מ"ר מתחת לקרקע), בתוכנית 2010 שטחי השירות גדלו ומגיעים ל-138,871 מ"ר (מתוכם רק 104 אלף למ"ר מתחת לקרקע), מה שיגרום לייקור הפרויקט. שינויים נוספים שנכנסו לתוכניות הם בשטחי המסחר ומבני הציבור.

קרקעות בקיבוץ גליל יםצילום: ניר קידר

שטחי המסחר בתוכנית 2002 עמדו על 4,500 מ"ר בנוי, בתוכנית החדשה שטחי המסחר צומצמו ל-200 מ"ר בלבד. כמו כן, תוכנית 2002 איפשרה בנייה בהיקף של כ-30 אלף מ"ר בנוי, בתוכנית 2010 היקף מוסדות הציבור צומצם ל-14 אלף מ"ר בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שינויים נוספים בין התוכניות נעשו גם באופי הבנייה ובעוד שהתוכנית הישנה הגבילה בנייה של עד שלוש קומות בצמוד לשכונה הקיימת, התוכנית החדשה ביטלה את אופציית המגורים הנמוכה ואפשרה בנייה של עד 9 קומות. הבדל נוסף הוא בכך שהתוכנית הישנה נותנת עדיפות לצעירים תושבי העיר בעוד שהתוכנית החדשה נותנת עדיפות לזכאי משרד הבינוי והשיכון.

"מדובר בשינויים מהותיים מכל הבחינות שכלל לא הוצגו בפני חברי הוועדה", אומר עזרא, "נעשתה שגיאה חמורה, שלא לומר רמיה, על כך שהוועדה המקומית הסתמכה על הגרסה הישנה שאושרה ב-2002 כדי לקדם אותה בוועדה המחוזית. כיום מדובר בשתי תוכניות שונות וכל המידע הזה הוסתר תוך הצגת מצגי שווא לחברי הוועדה והגשתה לוועדה המחוזית בחוסר סמכות".

עו"ד רונן צ'יניאו ומשה לוי המייצגים תושבים המתגוררים לאורך גבול התוכנית מתכוונים להגיש בחודשים הקרובים התנגדות בנושא. "עולה חשד אמיתי שהתוכנית שאושרה ב-2002 בוועדה המקומית אינה אותה תוכנית שהופקדה כעת. מספרי הגושים שונים, החלקות, וגם המספרים. לא יכול להיות שחברי ועדה מאשרים תוכנית מסוימת להפקדה מגלים פתאום תוכנית אחרת לגמרי המופקדת מבלי לידע אותם. כל ההליך המנהלי כאן אינו תקין ופסול מעיקרו ולכן בכוונתנו להגיש התנגדות לתוכנית לבקש את ביטולה ולהחזירה לדיון מחודש בוועדה המקומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker