המגרש ביפו שאף יזם לא רוצה: "תמוה שדורשים עליו 16 מיליון שקל"

היזמים: מחיר המינימום הזה כלל לא מתייחס לשווי השוק והמגבלות בקרקע ■ השמאים: "קרקע בשטח של כ-75 מ"ר במקום הכי יפה ביפו, נמכרת היום בכ-525 אלף שקל בעודה פנויה וללא מגבלות"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

תל אביב ויפו הם אמנם אזורים חמים, אליהם כמעט כל יזם שואף להיכנס או להתבסס, אך כנראה לא בכל מחיר. למכרז שהוציא לאחרונה מינהל מקרקעי ישראל וחברת עמידר, למכירת מגרש בשטח של כ-2 דונם לבנייה בהיקף 1567 מ"ר, לא הוגשה אפילו הצעה אחת.

לפי תכנית בניין-עיר, ניתן להקים במגרש 16 דירות בשטח של כ-100 מ"ר או 26 דירות קטנות בשטח של כ-60 מ"ר. מחיר המינימום שקבע המינהל, כך יוצא, משקף רמות מחיר לקרקע לדירה שנעות בין מיליון שקל לדירת 100 מ"ר לכ-600 אלף שקל לדירה קטנה.

המחיר לא היה הגורם המרתיע היחיד שהדיר את רגלי היזמים מהמכרז. המגרש, הממוקם ברחוב שמעון בן שטח 14, פינת רחוב מרזוק 7-9 כולל מגבלות רבות. מחוברת המכרז עולה, כי הוא נמצא באתר עתיקות מוכרז - כך שכל בניה בחלקה טעונה את אישור רשות העתיקות.

על המגרש 4 יחידות דיור המוחזקות בדיירות מוגנת, יחידה המוחזקת על ידי חברת החשמל ויחידה נוספת המוחזקת שלא כדין על-ידי פולש. את כולם, כך לפי החוברת, יידרש היזם לפנות תמורת תשלום נוסף. כמו כן, למרות זכויות הבנייה המותרות, חלקים מהחלקה מיועדים להפקעה ולפי אתר עיריית תל אביב, בסך הכל ישאר ליזם שטח של כ-800 מ"ר לבנייה בלבד.

"תמוה מאוד, כיצד השמאי מטעם חברת עמידר הגיע למחיר המינימום הזה, שכלל לא מתייחס לשווי השוק והמגבלות בקרקע", מסביר היזם יעקב לב, שהתעניין ברכישת המגרש לצורך הקמת יחידות דיור להשכרה, "במחירים כאלה דירות קטנות ימכרו בין 1.3-1.4 מיליון שקל וניתן רק לחלום על פרויקט לדיור בהשכרה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לב, יחד עם משקיעים נוספים הקים בשנים האחרונות את אחד הפרויקטים הגדולים להשכרה בתל אביב ברחוב מרזוק ועזר 11. הקרקע, שהיתה אז בבעלות עיריית תל אביב, נמכרה בשנת 2000 במכרז לפי מחיר של כ-40 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור.

מכרזים שהוציא המינהל ביפו, מסמנים מגמת עליית מחיר משמעותית. בעוד שב-2009 שיווק המינהל קרקע לבניית 8 דירות בכ-235 אלף שקל לקרקע לדירה בממוצע, בתחילת 2010 שיווק המינהל קרקע ברחוב מיכאלנג'לו ביפו לבניית 14 דירות ב-447 אלף שקל לקרקע לדירה. בתוך יפו עצמה, שיווק המינהל קרקע לבנייה של 21 דירות בכ-400 אלף שקל לקרקע לדירה.

"קרקע בשטח של כ-75 מ"ר במקום הכי יפה ביפו, נמכרת היום בכ-525 אלף שקל בעודה פנויה וללא מגבלות", מסביר שמאי המקרקעין אריה קמיל, לשעבר השמאי מטעם עיריית תל אביב. "קרקע לדירה בשטח של כ-100 מ"ר, צריכה להימכר בכ-700 אלף שקל - כך שהערכת המינימום צריכה לנוע בין 11-13 מיליון שקל בלבד, כשהיא פנויה לבניה וללא מגבלות. זה לא מה שקורה כאן. הקרקע המוצעת אינה פנויה, יושבת על מתחם עתיקות ולכן עלויות הביצוע גבוהות. ביפו ישנם לפחות שני יזמים שרכשו קרקעות להקמת פרויקטים, למשל האחים נקש שרכשו קרקע ב-2006 מהמינהל במתחם הקישלה ביפו ועד היום הפרויקט לא התרומם בשל מגבלות דומות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker