פסק דין: על משרד הביטחון לפנות את בסיס צה"ל בתל ברוך בתוך שנה

בעלי הקרקע הגישו תביעה, בעקבות סירובו של משרד הביטחון לפצות אותם לפי שווי השימוש ■ השופט כינה את התנהגות המדינה בפרשה "מקוממת ומחוסרת תום לב"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> משרד הביטחון וצה"ל פוגעים לא פעם בזכויות קניין, ומשתלטים על קרקעות פרטיות מבלי לפצות את את בעליהן. ואולם, בצעד נדיר הורה אתמול בית משפט השלום בתל אביב למשרד הביטחון לפנות את הבסיס הצבאי שבגבעת האנטנות בחוף תל ברוך בתל אביב, בתוך שנה. החלטתו של השופט ישי קורן ניתנה בתביעה שהגישו מאות בעלי קרקע פרטיים נגד משרד הביטחון בגין פלישה לקרקע פרטית.

מדובר בשטח של כשלושה דונם, הממוקם על גבעת החולות צפונית לתל ברוך ושדה דב ודרומית לפרויקט המגורים סי אנד סאן. שטח זה, שהקרקעות שבו הן בבעלות פרטית, נכלל בתוכנית צפון מערב העיר (3700) ונמצא בבעלותם של כ-400 בעלים. במהלך השנים הפקיע משרד הביטחון את הקרקע לטובת סלילת כביש גישה לבסיס, הקמת אנטנות ומגרש חניה.

בסוף שנות ה-90 הגישו בעלי הקרקע במקום תביעה לסילוק יד נגד המדינה, תביעה שהתגלגלה במוסדות המשפטיים במשך כמה שנים. ב-2005 הגיעו הצדדים לפשרה, שלפיה משרד הביטחון ישלם דמי שימוש (מקבילה לדמי שכירות) בשווי של כ-60% משווי הקרקע עד 2007. עם זאת, במהלך 2007 התגלעה מחלוקת בין הצדדים בנושא חישוב דמי השימוש.

על רקע זה, הגישה בתחילת 2008 עו"ד מרים דונין, המייצגת 153 בעלי קרקעות במתחם, תביעה נגד המדינה לסילוק יד ולתשלום דמי שימוש. בעוד שמשרד הביטחון הציע לשלם לבעלי הקרקעות 80 אלף שקל בשנה, שמאי המקרקעין חיים מסילתי, שמונה מטעם בית המשפט, קבע כי יש לפצות את בעלי הקרקע בסך של 1.6 מיליון שקל על השנים 2007-2011.

בפסק הדין הביע בית המשפט תרעומת על התנהלות המדינה בתיק, וכינה אותה "מקוממת ומחוסרת תום לב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהכרעת הדין נכתב כי "התנהלות המדינה הינה פגיעה בזכות הקניין. אם דרושה הקרקע למדינה, הרי שהחוק קובע דרכים שבהן יכולה המדינה לייחד את הקרקע לשימושה. מה שהמדינה אינה יכולה לעשות, כל עוד היא מבקשת לנהוג כמדינת חוק, הוא להתעלם מזכויות הבעלים ולהמשיך להחזיק בקרקע שלא בהסכמת הבעלים וללא תשלום דמי שימוש ראויים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker