הערים המקיפות את חיפה מובילות בתשואה על השכרה

מדד yad2-TheMarker: התשואה הגולמית מהשכרה של דירת שלושה חדרים בעכו הגיעה ל-5.8% בינואר 2012 ■ התשואות הנמוכות ביותר נרשמו ברעננה, הוד השרון ורמת השרון

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

<<המשקיעים שמחפשים את התשואה הגבוהה מהשקעה בדירות למגורים ימצאו אותה בדירות 3 חדרים בעכו - התשואה על דירות כאלה בינואר 2012 הגיעה ל-5.8%, כך עולה ממדד yad2 ו-TheMarker. גם בתקופה המקבילה אשתקד דירת 3 חדרים בעכו הניבה את התשואה הגבוהה ביותר - 5.9%. התשואה הנמוכה ביותר נרשמה בדירות 5 חדרים ברמת השרון - 2.7%.

המדד בודק את המחירים המבוקשים עבור דירות למכירה ולהשכרה ב-31 ערים בארץ. מבדיקת המדד לחודש ינואר 2012 מצטיירת התמונה המוכרת לפיה התשואות עולות ככל שמתרחקים מהמרכז וככל שמדובר בדירות קטנות יותר.

התשואה מחושבת כמנה של ההכנסה השנתית שמניבים דמי השכירות של הדירה (דמי שכירות חודשיים כפול 12 חודשים) ומחירה. מדובר בתשואה גולמית שמתעלמת מהשקעה בדירה, הוצאות כמו תיקונים, העדר הכנסה במידה שהדירה עומדת ריקה ללא שוכרים ומסים.

תשואה העולה על 5% ניתן למצוא רק בדירות 3 חדרים, ומתוך שבע הערים שהצליחו להניב את התשואה הזו שש נמצאות בפריפריה הצפונית: הראשונה כאמור היא עכו עם תשואה של 5.8%, התשואה בנהריה וקריית ביאליק עמדה על 5.3%, ובכרמיאל וקריית מוצקין היא היתה 5.2%. העיר היחידה במרכז הארץ שהצליחה להגיע לרף ה-5% היא לוד.

התשואה הגבוהה בפריפריה מגלמת את הסיכון של המשקיעים באזורים אלה. הסיכון מתבטא בכך שבמרבית ערי הפריפריה קשה יותר להשכיר דירות ואיכות השוכרים נמוכה יותר מבחינת היכולת שלהם לעמוד בתשלומים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כשנה, בינואר 2011, שמונה ערים חצו את רף ה-5% בשוק דירות ה-3 חדרים, שבע מהן בפריפריה הצפונית: כאמור עכו הובילה עם תשואות עם 5.9%, ואחריה חיפה, קריית ביאליק וקריית מוצקין, שבהן התשואה עמדה על 5.5%, בכרמיאל התשואה היתה 5.4% ובטבריה 5.2%. העיר הדרומית היחידה שהצליחה להתברג ברשימה הזו היא אשקלון עם תשואה ממוצעת של 5.3% לדירות 3 חדרים.

בדירות 3 חדרים התשואה הממוצעת בינואר 2012 היתה 4.3%. התשואה הארצית הממוצעת בדירות 4 חדרים היתה 3.9% ובדירות 5 חדרים 3.7%. התשואות נשארו כמעט ללא שינוי לעומת רמתן בינואר 2011, אז התשואה הממוצעת של דירות 3 חדרים היתה 4.4%, בדירות 4 חדרים - 4%, ובדירות 5 חדרים - 3.7%.

רח' בורלא בעכוצילום: חגי פריד

התשואה הגבוהה ביותר מדירת 4 חדרים בינואר 2012 היתה 4.8%; הנתון הזה נרשם בקריית אתא. אחריה נמצאת קריית ביאליק עם תשואה של 4.7%. בערים כרמיאל, נהריה ואשקלון נרשמה תשואה של 4.6%. בינואר 2011 עוד אפשר היה להשיג תשואה של 5% בדירות 4 חדרים בשני מקומות - בעכו התשואה עמדה על 5.1%, ובקריית ביאליק נרשמה אז תשואה של 5%.

התשואות הנמוכות, באופן לא מפתיע, נמצאות בערים החזקות: בדירות 3 חדרים התשואה הנמוכה ביותר היא ברעננה - 3%, הוד השרון - 3.3%, ורמת השרון - 3.4%. מפתיע לראות שתל אביב מייצרת תשואה גבוהה למדי ביחס לרמת הסיכון הנמוכה שלה - 4.2%. מאידך, בערים אלו ישנו פיצוי למשקיעים בדמות עליית שווי הדירות, שאינה מחושבת בתשואה על שכר הדירה.

רמת השרון נוכחת בתחתית הטבלה גם של הדירות הגדולות: בדירות 4 חדרים התשואה על הנכסים בעיר עומדת על 3.1% ובדירות 5 חדרים היא מגיעה ל-2.7% - התשואה הנמוכה ביותר בין כל הערים וכל סוגי הדירות, והמקום היחיד שבו התשואות נופלות מתחת ל-3%.

השוק שבאופן מסורתי מעניין פחות את המשקיעים הוא שוק הדירות הגדולות בנות 5 חדרים. מדובר בדירות יקרות יותר ולכן הן מצריכות השקעה וסיכון של הון עצמי גבוה יותר. התשואה על דירות אלה משכר דירה היא נמוכה יותר יחסית לדירות קטנות. למשוואה הזו יש להוסיף את גורם הביקוש לדירות אלה בשוק השכירות - שכן דירות מסוג זה מבוקשות על ידי משפחות, שבדרך כלל מעדיפות לקנות דירה על פני מגורים בשכירות.

בנהריה התשואה על דירות אלה היא 4.8%, בקריית אתא היא 4.7% ובקריית ביאליק - 4.6%.

ברמת השרון התשואה מדירות 5 חדרים היתה כאמור הנמוכה ביותר ועמדה על 2.7%. אחריה נמצאת רמת גן עם תשואה של 3.1%, רעננה עם 3.2%, וכפר סבא ותל אביב בהן התשואה עמדה על 3.3%.

בינואר 2011 התשואה הנמוכה ביותר עבור דירות 5 חדרים - בגובה של 3% - נרשמה ברעננה וגבעתיים, במודיעין היא עמדה על 3.1% ובתל אביב על 3.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker