קולנוע סביון בבת ים יישמר: מגדל המגורים שתוכנן במקום ישונה

הוועדה המחוזית החליטה בצעד חריג כי חזית המבנה והמבואה ישומרו לרווחת תושבי האזור

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16

הוועדה להתנגדויות של הוועדה המחוזית מרכז החליטה בצעד חריג כי קולנוע סביון בבת ים יישמר. בתוך כך, תוכנית הבנייה שקודמה בתכנון האדריכל אילן פיבקו להקמת מגדל בן 25 קומות על חורבות בית הקולנוע, תשונה בהתאם לתוכנית שימור המבנה.

התכנית חלה על מגרש בשטח של 2.5 דונם בצומת הרחובות שדרות העצמאות וברודצקי והיא מהווה פרויקט הדגל של עיריית בת ים, שמבקשת שהמגדל ייתן דחיפה לאזור דרום העיר מיפו עד בת ים. התכנית שקודמה על ידי עיריית בת ים, חברת האחים חסיד ונוספים, הציעה להרוס את קולנוע סביון ולהקים במקומו מגדל מגורים יוקרתי בשילוב מסחר ומשרדים בן 25 קומות שיכלול 100 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ-80 מ"ר כל דירה.

לפי התכנון, הפרויקט ייבנה כך ששתי הקומות הראשונות יהיו למסחר, 5 הקומות העליונות למשרדים והיתר למגורים. במסגרת התכנון יכלול הפרויקט דירות דופלקס, פנטהאוז, בריכת שחיה, קאנטרי קלאב, חדר כושר וקניון וכן הותר ליזמים כי גובה קומה יגיע ל-4.5 מטר.

את ההתנגדות לתכנית הציג האדריכל ניסן אלמוג בשם 150 תושבים ואמנים שטענו כי יש לשמר את המבנה ולהקצות בשטח המגדל שטחי ציבור. לדברי אלמוג, סטודנט לתואר שני בגיאוגרפיה ותכנון עירוני, כבר בשנות ה-30, נהגו תושבי יפו-בת ים וקצינים בריטיים להשתמש בשטח החולות כ"דרייב אין" מאולתר לצפייה בסרטים. בשנת 1957 הוקם קולנוע סביון מה שסימן את תחילתה של תרבות קולנועית באזור ובארץ בכלל, היות והיווה חלק מרצף של שישה בתי קולנוע על שדרות ירושלים. הקולנוע נסגר בשנות ה-80 אך היווה אייקון אדריכלי גם בשל חזיתו המאופיינת בבניית שתי-וערב של יחידות בטון.

במסגרת הדיון אמר גורי נדלר ממחלקת התכנון בעיריית בת ים כי הבניין הוא נכס חשוב בעיר וראוי להכין תיק תיעוד לבניין בתוספת הקצאת שטח לציבור כחללי הקרנה, התכנסויות ומוזיאון היסטורי - אך אמירה זו לא היתה חד משמעית . שמוליק גרואג, אדריכל השימור ויועץ השימור מטעם העירייה טען כי ניתן ליצור שילוב של שני המבנים, הישן והחדש, תוך הפיכת המבנה לשימור למבואה של החלק הציבורי-מסחרי.

קולנוע סביון בבת ים
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לשאלת יו"ר הוועדה ליזמים, האם לדעתם "יש מקום לשלב ברמת הרחוב את המבנה?', השיב האדריכל אילן פיבקו שייצג את היזמים, כי לדעתו מסיבות רבות הדבר לא שווה שימור.

"אם להשאיר, הייתי משאיר את זה בצורה גמישה", אמר פיבקו בוועדה, "אפשר לשחזר, לפרק, או בצורה אחרת ליצור אלמנט פנימי בתוך המבנה". בניגוד לעמדה זו החליטה הוועדה כי חזית המבנה והמבואה ישומרו לרווחת תושבי האזור. המגדל ייסוג שני מטר מחזית המבנה, ותנאי להיתר בניה יהיה תיק תיעוד לכל מבנה הקולנוע ולא רק לחלל המבואה.

"ההחלטה להריסת קולנוע סביון התקבלה במערכת התכנון מבלי שהתקיים דיון בנושא שימור הקולנוע וההשלכות החברתיות של הקמת המגדל", מסביר אלמוג, "זאת תוך העדפה ברורה של האינטרס היזמי על זה הציבורי-עירוני. המאבק שהתנהל הוא לא רק לשימור המבנה אלא נוגע לנוסטלגיה בכלל של בתי הקולנוע בעיר שהלכו ונעלמו, גם מתוך מטרה שמקרה זה יהפוך לאבן בוחן לתופעות דומות נוספות ברחבי הארץ".

החלטת ועדת המשנה דרמטית לאור מדיניות התכנון שהיתה קיימת עד היום להריסת בתי קולנוע נטושים לטובת מיזמי נדל"ן. אחד מבתי הקולנוע שנהרסו בעיר הוא קולנוע בת ים בפינת הרחובות רוטשילד-דניאל. גם קולנוע קרן בבאר שבע נסגר לטובת פרויקט מגורים ענק, כך גם קולנוע ארמון ברחוב שנקר בחולון צפוי להיהרס לטובת בניין מגורים, קולנוע הדר בכפר סבא, קולנוע נווה בנס ציונה, קולנוע גן-אור, קולנוע היכל בפתח תקווה, קולנוע סביון בקריית ביאליק, קולנוע הדר, רמה ונגה ברמת גן ובתי הקולנוע אילת, רם ותל אביב בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker